Виноград вирощують всі народи світу. Особливо популярні безнасінні його види. Найвідоміший – киш-миш. Виноград, який підкорив своїм смаком мільйони людей. Кожні кілька років селекціонери виводять його нові сорти, які дивують кількістю свого врожаю і особливими нотками свого смаку. Таким став і виноград Велес. Відкритий в 2009 році українським селекціонером Загорулько В.В., гібридний сорт, знайшов своїх шанувальників в країнах СНД і східної частини Європи. Цей киш-миш популярний кількістю свого врожаю. Така характеристика виправдана назвою винограду. Велес – слов’янський бог родючості.
Грона винограду Велес вражають своїми розмірами
Особливості винограду «Велес»
Запорізький селекціонер провів ефективну роботу, схрестивши «Русбол» і «Софію». Отриманий в результаті виноград був нагороджений золотими медалями в декількох номінаціях на конкурсі виноградних культур 2010 року, що проходить в Криму. Представники виноградарства різних країн по праву оцінили якості цього сорту, відзначаючи його плодючість і смак.
Виноград Велес – особливо ранній сорт. Повний визрівання, від моменту утворення нирок відбувається за 100-110 днів.
У наших територіальних широтах, урожай збирають в серпні-вересні. Виноградарі відзначають гарний зовнішній вигляд зрілої грона. Вона має великі ягоди, які міцно тримаються на основі пензлика. Осипання у цього сорту відбувається вкрай рідко. Зафіксовані випадки отримання грона вагою до 3,5 кг. Такі дані властиві тільки деяким з сортів, особливо якщо це стосується киш-Мішу. У домашніх умовах, не професіоналам отримати таку вагу одного грона дуже складно. Це пов’язано з тонкою структурою лози. Вона дуже тендітна і погано витримує такі навантаження. Самі ягоди мають тонку шкірку, яка ледве відчувається при пережовуванні. А маленькі зачатки кісточки не впливають на смак. Гроно винограду має конусоподібну форму. Ягоди нещільно прилягають один до одного. Зовні цей сорт виглядає дуже привабливим, чого не скажеш про інших видах киш-миша.
Ягоди Велеса дуже красиві
Переваги винограду «Велес»
«Велес» – морозостійкий виноград. Він здатний витримувати морози до -21 С. Опис його зовнішніх характеристик дивує. Середня вага грона 1,2-1,5 кг. Ягоди овальні, великі. Кожна виноградинка пружна. Шкірочка міцна, але легко пережовується. При зовнішньому огляді на сонці, рожеві ягоди набувають бурштиновий відтінок. Виноград дуже соковитий і солодкий. На одній його гілці визрівають 3-4 грона. Додаткового запилення вимагає рідко.
Рослина обоеполое, здатне до швидкого зростання.
Але вирішивши штучно обпилити виноград, урожай ви не зіпсуєте. Такі дії здатні змінити кількість зібраних ягід по їх визріванню на 20-25%. Правильний догляд за сортом «Велес» може стати причиною вашого рекорду виноградарства по отриманню об’ємної і важкої грона. Саме тому, цей вид киш-миша популярний. Зафіксовані зрілі кисті довжиною в 30 см, і вагою в 4 кг. Точний опис, яким саме способом вийшло досягти такого результату, відсутня. Пов’язано це з часом від відкриття цього сорту, адже він з’явився в продажу трохи більше 10 років тому. Виноградарі ще не встигли детально вивчити розвиток і здатності «Велеса».
Цвітіння Велеса пишне і не вимагає запилення
Особливість цього сорту – освіту пасинків. Це дозволяє отримувати урожай в 2 етапи. Один в серпні, а другий в жовтні. Відбувається це щорічно, за умови правильного догляду. Стабільність – важлива якість винограду «Велес». За невеликий період, опис цього сорту винограду доповнилося новими фактами, закріпленими вирощуванням рослини в домашніх умовах.
«Велес» має масу переваг:
- висока врожайність;
- привабливий зовнішній вигляд;
- солодкі і соковиті ягоди;
- морозостійкість;
- великий розмір ягід і грона;
- обоеполость.
Урожайність Велеса приголомшлива
Цей сорт має всі якості, для того щоб стати кращим серед представників свого виду. Опис його переваг постійно доповнюється новими відкриттями, а кількість недоліків залишається колишнім. Він у «Велеса», поки що один.
Недоліком є непереносимість опадів, що випадають у великому обсязі. При високій вологості повітря, шкірці ягід властиво тріскатися.
Догляд за виноградом «Велес»
Цей сорт винограду вкривають на зиму, хоч він і здатний переносити низькі температури. Особливо це стосується молодих саджанців. Їх накривають зверху відрами або іншими ємностями. Перед цим їх заповнюють землею так, щоб поміщається всередину кущ не пошкодився. До зрілим кущах – інший підхід. В осінній період, після збору врожаю, знаходять не визріли гілки. Їх обрізають, а частину, що залишилася рослини – утеплюють на корені. У такому вигляді він і проводить всю зиму. З настанням весни утеплення прибирають. Початок руху соку в винограді провокується купоросом. Рослина обробляється мідним або залізним розчином, після чого закріплюється на арці або шпалері.
Дозрівання Велеса на кущі
Опис його схильності до виникнення захворювань не має під собою доведених підстав. Зафіксовані випадки його зараження мілдью без застосування спеціальних захисних препаратів.
При профілактичних обприскуваннях ризик значно знижується. Ця проблема може проявити себе тільки при певних кліматичних умовах. Якщо дивитися на схильність винограду до захворювань цілісно – вона середня, у порівнянні з іншими сортами винограду. Для захисту рослини від інфекцій, обприскування проводять три рази в рік. Основою для розчинів вважаються гербіциди. Застосування інших також прийнятно. Існують препарати для обробки винограду проти кожного з захворювань.
Запилюється «Велес» сам. Але при додатковому, штучному, запиленні досягається підвищення розмірів плода і кількості врожаю на 20-25%.
Ягода Велеса в розрізі – видно зачатки кісточок, але вони м’які
Для таких цілей застосовують гиббереллин. У весняний період їм обробляють квітучі грона винограду. При першому ж врожаї, ягоди стають більше і витягнутий, ніж при природному запиленні. Можливо і збільшення кількості ягід без насіння. Важлива якість «Велеса» – здатність до щеплення. Цей сорт легко приймається і швидко росте. Садити живці потрібно через кожні 1-1,5 метра. Систематичний полив і підгодівля вітаються. Але не варто перенасичувати грунт водою. Коренева система гниє від надлишку води і рослина поступово вмирає. Кращі умови зростання винограду досягаються при розпушуванні грунту.
Мульчування, достатню для цієї рослини – 2-4 см. Це дозволяє організувати додатковий приплив повітря до стовбура винограду.
Вага середньої грона сорти Велес
В якості добрива для «Велеса» використовують перегній. Недавнє відкриття в його вирощування показали, що ефективними засобами також є розчини калію і фосфору.
Посадка «Велеса»
Всі способи висадки винограду «Велес» придатні для його зростання, крім використання насіння. Найпопулярніший метод – посадка саджанцями. Для більш швидких результатів використовують прищеплення. Посадку проводять в осінній і весняний періоди. Кожен варіант має свої переваги і недоліки. Сприятливі умови для посадки винограду навесні, пов’язані з швидким зростанням куща і появою першого врожаю, починаючи з другого вегетаційного періоду. Цей період дає час сорту «Велес» взятися і зміцніти до настання холодів.
Недоліками весняної посадки рослини вважають:
- Складний вибір самих здорових і міцних саджанців.
- Здатність висадки тільки до настання активної фази вегетації.
- Приховування, посаджених саджанців.
Посадка живців Велеса – за рекомендацією досвідчених виноградарів
З осінньої посадкою ситуація інша. При повному укритті на зимовий період, саджанців нічого не загрожує. З настанням тепла вони приживаються і починають рости. Недоліком вважають тільки їх затримку в розвитку, пов’язану із зимою. При кожному з варіантів висадки саджанців сорту «Велес», необхідно знати, як визначити здоровий і сильний екземпляр. Обираний до покупки держак, вимагає зовнішнього огляду.
Хороший екземпляр має білі коріння, а його зріз доповнений зеленуватим відтінком.
Перед посадкою кущів винограду організовують правильне місце і грунт для його активного росту. Сорт «Велес» вимагає хорошого руху повітря і потрапляння сонячних променів. Як грунту підійде чорнозем або інший грунт, який містить в собі добрива і дренажну систему. Болотиста місцевість або грунт з високим рівнем грунтових вод, для вирощування сорти непридатні. Помірний клімат – найкращий варіант для вирощування цього винограду. Правильно посаджений кущ сорту «Велес» вимагає вільного місця на шпалері.
Кущ Велеса вимагає простору, так як зростає високим і розлогим
Виноград високорослий і розлогий. Для його якісного розвитку, організовують такі умови заздалегідь.
Поради від виноградарів
За трохи більше 10 років від створення сорту «Велес», його власники встигли визначити фактори, що впливають на ріст і розвиток цього винограду. Зустрічаються на форумах поради пов’язані з посадкою цього виду киш-миша. До таких відносять:
- Перед висадкою саджанців, їх поміщають в воду на одні або дві доби.
- Сорт винограду вимагає обробки кореневої системи. Для цього використовують «Гумат».
- Його додають в воду по пропорції 0,5 мл на 1 л рідини.
- Підготовка ям вимагає передчасної підготовки. 1-2 тижні досить. Це необхідно для просідання грунту. При додаванні добрив, необхідно убезпечити рослину від його прямого потрапляння. Для цього шар перегною присипають землею перед посадкою.
- Посадка «Велеса» не відрізняється від інших видів киш-миша. Головна відмінність від інших сортів – розташування верхньої шийки кореня. Вона розміщується над поверхнею грунту на 1-1,5 см.
- Ви визначаєте напрям зростання винограду. Для цього в грунт, біля куща забивають держак. Він перешкоджає росту винограду в цьому напрямку.
Посадити сорт «Велес» нескладно. Головне не перенасичувати грунт вологою. Рослина швидко звикає до нових для нього умов і з настанням тепла викидає нирки.
Велес любить вологу і вимагає постійного поливу
Прищеплення «Велеса»
Опис виноградарів щодо здатності до щеплення рослини, говорить про його позитивні властивості. Головна перевага розмноження таким способом – вибір здорового примірника. Якщо він вже у вас є, зробити щеплення нескладно. Сорт «Велес» не вибагливий. Для позитивного результату щеплення, держак парафінують. Ця маніпуляція необхідна для збереження всередині нього вологи на якомога довший період. Частина, прищеплювати до посадженого підщепи заточується клинообразно. Для цього використовують ніж. Після заточки, очищену ділянку обробляється корнестімулірующім розчином.
На підщепі ділянку кори знімається і теж обмазується. Поєднання цих двох частин міцно обмотують ганчіркою. Щільне суміщення ефективно позначається на прищепленні, особливо якщо місце стику обмазати глиною. Рослина швидко зволожує пошкоджене місце і приймає додаткову гілку. Опис виноградарів про швидке прищепленні «Велеса» встановлено з першими спробами це зробити.
Щеплення винограду Велес на старий кущ
Активне розмноження таким способом – швидкий спосіб отримати урожай.
Сорт винограду українського походження зібрав всі позитивні якості своїх батьків – «Русбол» і «Софії». Правильна посадка і догляд за рослиною дозволяє отримати великий і якісний урожай. Сприятливий клімат робить виноград стабільно плодоносним. Останні вивчення винограду «Велес» показали позитивні якості. Завдяки їм, цей виноград вважають сучасним проривом в селекції виноградарства. «Велес» – найпопулярніший вид киш-миша, що володіє всіма властивостями, щоб стати кращим з виведених сортів в країнах колишнього Радянського Союзу.