Красиві квіти здатні зробити навіть непоказний ділянку ошатним і привабливим. Тільки при виборі для посадки у себе теплолюбних рослин треба бути готовим і до деяких труднощів у їх вирощуванні. Іксія – екзотична красуня, дуже незвичайний, але і досить примхливий у догляді квітка. Але за певних зусиль з боку садівника вона буде пишно цвісти і в наших широтах.
Опис і характеристики
Іксія – тропічна рослина родом з півдня Африки. Але при певному догляді цей екзотичний квітка можна вирощувати і в інших широтах. Його сік дуже липкий і колись використовувався для лову птахів. Сама назва рослини в перекладі й означає «пташиний клей». У нашій країні іксія зустрічається не дуже часто, але останнім часом користується більшою популярністю через її краси і незвичайності.
У висоту іксія досягає 0,5-0,7 м. Є багаторічним рослиною цибулинного типу. Стебло тонке і витончений. Квітки у вигляді зірочок досить дрібні за розміром, але дуже ароматні, які залучають бджіл та інших комах. Бутони зібрані в красиві колосовидні суцвіття. На ніч квітки закриваються, знову розпускаючись на світанку. Буває іксія різного забарвлення – рожевих, червоних, жовтих відтінків і білого кольору.
Цвіте влітку, починаючи з кінця липня або з серпня. Цвітіння триває зазвичай протягом місяця. Відомо більше 20 видів цієї рослини, у кожного з яких є безліч сортів. До найбільш ж популярним у квітникарів різновидам Іксіі можна віднести:
- гіменокаліс;
- гібридну;
- метельчатую;
- помаранчеву;
- плямисту;
- зеленоцветковой.
Посадка Іксіі
Під посадку цих квітів вибирають сонячний ділянку, бажано без затінення. У тіні іксія зростає набагато гірше і може зовсім не зацвісти. Грунт повинна бути легкою, пухкої і родючою. Обраний ділянку для вирощування Іксіі не може бути піддано затоплення, так як вона дуже погано переносить застій води.
Порада. Ця рослина, як і інші цибулинні квіти, не висаджують на тих місцях в саду, де можливий застій води. Такі ділянки повинні бути спочатку добре дренованих, а потім на них вже проводиться висадка цибулин.
У грунт іксію висаджують з встановленням стабільно теплих температур, коли загроза поворотних заморозків вже відсутня. У середній смузі час посадки таких теплолюбних рослин доводиться зазвичай на кінець весни, а в деяких регіонах – на початок літа. Місце ж для висадки квітів потрібно ретельно підготувати:
- добре перекопати землю і видалити з неї всі бур’яни і коріння багаторічних трав. Для більшої пухкості грунту в грунт можна додати річковий пісок;
посадковий матеріал
- внести в грунт перегній або перепрілий гній, можна також додати деревної золи для зниження кислотності грунту;
- висадити здоровий цибулинних матеріал в лунки – глибина близько 5-8 см, відстань між рослинами – 8-20 см;
- засипати цибулини землею, покривши зверху мульчують шаром.
Увага! Перші паростки Іксіі повинні з’явитися через 2-3 тижні. Після висадки квітів і до цього моменту полив не виробляють.
Особливості догляду
У вирощуванні цю квітку досить складний. У квітникаря не вийде просто посадити цибулини і забути про рослини до того моменту, коли вони почнуть цвісти. Без відповідного догляду цвітіння Іксіі можна і не дочекатися. І основним, на що потрібно звернути увагу, є полив.
Перший полив після посадки цибулинного матеріалу здійснюють за появою сходів. Потім іксію поливають у міру потреби. Але потрібно пам’ятати, що грунт повинен завжди залишатися вологою. Навіть короткочасного пересихання грунту буде досить для істотного погіршення цвітіння цих рослин. Для більш же тривалого збереження грунту у вологому стані можна додатково мульчувати посадки після поливу. Однак і застою вологи в корінні бути не повинно. Від цього цибулини квітів Іксіі можуть просто згнити. Після ж закінчення періоду цвітіння поливи повністю припиняють.
Іншими складовими догляду при вирощуванні Іксіі є:
- прополка і розпушування грунту;
- регулярне внесення підгодівлі;
- видалення засохлих суцвіть;
- викопування цибулин на зиму.
Тропічні рослини в більш холодному кліматі в відкритому грунті НЕ зимують. Іксія теж не є винятком з правил, хоча в південних регіонах, де немає холодних зим, можливо залишення цибулин в землі до весни. Але зазвичай після закінчення цвітіння перед настанням холодів їх викопують. Потім їх потрібно оглянути, відібравши здоровий посадковий матеріал, зчистити з них землю, висушити і бажано для дезінфекції обробити розчином марганцівки. Після цього цибулини потрібно знову просушити, обернути кожну з них папером або газетою і помістити на зберігання в прохолодне місце. Для цих цілей можна використовувати нижню полицю холодильника. Навесні їх можна буде знову посадити у себе в саду.
Розмноження рослини
Існують три способи розмноження цих чарівних квітів. Іксія може розмножуватися:
- насінням;
- дітками;
- розподілом цибулини.
Найпопулярнішим у садівників методом розмноження цієї рослини можна назвати поділ цибулини. Її ріжуть так, щоб на кожній з частин посадкового матеріалу були кореневища і вічко. Роблять це навесні безпосередньо перед тим, як висаджувати іксію в грунт. А популярний даний спосіб в більшій мірі через те, що вже в поточному сезоні обидві частини розділеного рослини швидше за все будуть цвісти.
Інші способи розмноження у квітникарів при вирощуванні Іксіі менш популярні. При її посадці дітками або насінням цвітіння в цей рік вже не буде. При використанні цих способів рослини зможуть зацвісти тільки на 3 або 4 рік. А до такого тривалого очікування готові далеко не всі власники заміських ділянок.
Звичайно, вирощування Іксіі в областях з прохолодним кліматом – заняття не з простих. Але деякі складності, з якими може зіткнутися квітникар, здаються непереборними тільки на перший погляд. При наявності невеликого терпіння і правильний догляд навіть самі примхливі рослини віддячать садівника, розпустивши влітку пишною шапкою красивих квітів.