Особливості вирощування Кальмі широколистий

квітучі чагарникиКальмія широколистная, як і інші її різновиди, може стати прикрасою будь-якого заміського ділянки. Вона декоративна круглий рік і в одиночних посадках, і в композиціях з іншими рослинами, але особливо гарна навесні, коли покривається пишним хмарою ніжних квітів. У нашій країні цей декоративний чагарник не зустрічається повсюдно. А причиною тому є деякі складності в його вирощуванні і догляді за ним.

Опис, види і сорти

Кальмія – це декоративний вічнозелений чагарник, відноситься до сімейства вересових. Батьківщина цієї рослини – Північна Америка, але сьогодні його успішно використовують у ландшафтному дизайні в багатьох країнах. Відомо близько десяти видів цього чагарнику. Але в декоративних цілях частіше вирощують тільки три з різновидів Кальмі:

  • широколисту;
  • вузьколистий;
  • багатолистий.

Широколиста кальмія – одна з найефектніших різновидів. У висоту чагарник може досягати від 0,8-1 м і до 2,5-3 м при сприятливих умовах. Крона розлога. Листочки ланцетні, темно-зелені. Зазвичай цвіте кальмія в кінці весни. Але може зацвісти і на початку літа. Квітки ніжні, різних відтінків рожевого. Потім на місці суцвіть утворюються коробочки з дрібним насінням, які повністю визрівають восени.

кальмія на дачіцвітіння Кальмі

Є різні сорти Кальмі широколистий, а найбільш красиві з них – це «Ельф», «Маленька Лінда», «Олімпійський вогонь», «Північ». Краще приживається і добре росте тільки в південних районах країни. У середній смузі в відкритому грунті її теж висаджують, але в холодні зими вона може вимерзнуть і вже не відновитися після цього.

Порада. В умовах середньої смуги ніжною Кальмі для захисту від морозів і холодних вітрів на зиму обов’язково потрібно укриття.

Посадка Кальмі

Для посадки декоративного чагарнику вибирається злегка затінене місце. На сонці кальмія теж зростає, але буде відчувати себе гірше. Віддає перевагу кислі грунти, непогано росте і в пухкої родючій землі. Якщо ж грунт більш глинистий, обов’язково необхідний дренаж, інакше при застої води біля коріння рослина може просто загинути. Погано переносить присутність в грунті вапна.

Висаджувати Кальмі краще навесні, вибравши для цього теплий день. Під час висадки декількох рослин відстань між ними має бути 0,8-1 м. Під посадку готують ями розміром 50 на 50 см. І в глибину посадкова яма теж повинна бути близько 50-60 см. На дні її спочатку роблять дренаж з битої цегли в поєднанні з піском товщиною 15-20 см. Потім простір заповнюють сумішшю з листової землі, хвойної підстилки, торфу, крупного піску. Акуратно розташувавши там саджанець, яму засипають, а кореневу шийку залишають на рівні землі, і злегка утрамбовують грунт, після чого добре поливають. Для збереження вологи грунт зверху краще замульчувати корою.

Догляд за рослиною

Процедури по догляду за чагарником звичайні, і складаються вони з:

  • своєчасних поливів;
  • спушень грунту з видаленням бур’янів;

саджанці Кальмі

  • внесення підгодівлі;
  • необхідних обрізок рослини.

Коренева система рослини поверхнева. Тому грунт потрібно розпушувати дуже акуратно, щоб випадково не пошкодити його коріння. Кальмія добре відгукується на підживлення, які можна вносити 2-3 рази на рік. У весняний період краще внести сечовину, а влітку удобрити гноївкою. Восени рослина бажано теж підгодувати, взявши для цього повне мінеральне добриво. Можна використовувати добрива в гранулах, розкладаючи їх по периметру навколо кущика.

Що ж стосується обрізок, то вони цього різновиду Кальмі практично не потрібні. Зазвичай просто видаляють вже зів’ялі суцвіття і висохлі гілки, іноді проріджують кущ, щоб він краще провітрювався. Деякі садівники також формують крону, хоч в цьому і немає великої необхідності. Але все обрізки кальмія переносить досить добре.

Увага! Листя і інші частини цього чагарнику є отруйними. Це необхідно враховувати при контакті з Кальмі і знаходженням поруч з нею в період цвітіння, так як пилок її теж отруйна.

 Особливості вирощування Кальмі

При дотриманні певних правил догляду можна виростити в своєму саду цей декоративний чагарник, який прикрасить собою ділянку, буде радувати погляди пишним цвітінням. Він мало схильний до хвороб і рідко страждає від шкідників, тому з цього боку проблем швидше за все не буде. Але обов’язково потрібно звернути увагу на поливи та підготовку рослини до зими.

Кальмія непогано виносить нетривалу посуху. Але в сухий літній період потрібно обов’язково поливати її хоча б раз в 2 тижні. Під кожен з кущиків виливають близько 10 л води. Тільки треба стежити, щоб грунт встигала підсихати. Занадто заливати рослина теж не варто. Важливими є й осінні поливи при підготовці Кальмі до зимівлі.

Особливе ж увагу потрібно приділити підготовчим заходам щодо захисту кущів від зимових холодів. Можна спорудити навколо Кальмі щось типу будиночка або відкритого зверху ящика. Верхню частину його можна прикрити ялиновим гіллям і опалим листям. Таке укриття допоможе декоративному кущику пережити зиму. Ця споруда не тільки захистить рослину від морозів і холодних вітрів, а й від зимового сонця, яке для Кальмі теж може бути згубним.

кальмія в ландшафтному дизайні

Розмноження рослини

Є кілька способів розмноження цієї рослини:

  • насінням;
  • зеленими живцями;
  • відводами і кореневої порослю.

Тільки жоден з цих способів не можна назвати легким. При насіннєвому розмноженні посівний матеріал збирають восени, підсушують і зберігають в прохолоді в сухому місці. Для поліпшення схожості насіння краще витримати в холоді близько 2-2,5 місяців. Потім ранньою весною їх висівають в контейнери, і приблизно через місяць після посадки вони сходять.

Можливо дещо легше здасться розмноження Кальмі відводками. Якщо з’явилася коренева поросль, молоде рослина потрібно обережно відокремити від материнського, щоб не пошкодити коріння, і висадити його окремо, але гарантії, що воно приживеться, немає.

Звичайно, кальмія широколистная – складне в вирощуванні рослина. Але зате вона дуже красиво цвіте, та й листя її досить декоративна. Тому для прикраси своєї ділянки варто хоча б спробувати і спробувати виростити цей красивий чагарник з ніжними квіточками.

Кальмія: відео