Вирощування ліщини популярно через декоративних особливостей рослин і його смачних і поживних плодів – фундука. Окремої уваги варта сорт ліщини великої (Corylus maxima) і деякі селекційні породи, виведені на її основі. Однією з найвідоміших різновидів ломбардного фундука є ліщина велика Пурпуреа, а також сорт Атропурпуреа.
Велика ліщина володіє популярна серед заводчиків
Так, фундук Пурпуреа, виведений в Англії, ще в 1836 році, був гідно оцінений членами королівського садівничого товариства. Відрізняється такий сорт масивністю куща і смаковими якостями плодів.
Особливості ліщини великої
Ломбардская велика ліщина (Атропурпуреа) і її різновиди є листопадний високорослий чагарник, крона якого має форму розкритої парасольки. Стовбури міцні і численні. Колір кори сірий, поверхня гладка. Листя великої ліщини округла, іноді серцеподібна. Забарвлення листя може бути різною: від пурпурової і червоної до бордової. Пурпурнолістная ліщина (atropurpurea) має яскраво-червоне листя, а великий фундук Пурпуреа – бордову з металевим відблиском.
Велика ліщина приживається на різних типах ґрунту. Вона може рости не тільки на рівнині, а й на схилах гір і навіть в ярах. Чи не приживається вона тільки в заболоченій і піщаній місцевості. Фундук – рослина обоеполое. Тому може запилювати як самостійно, так і за допомогою сусідніх кущів ліщини. Для отримання великого урожаю важливо, щоб потужна коренева система куща отримувала достатню кількість корисних речовин, тому рослина слід систематично удобрювати. При правильному догляді можна отримати до 5 кг плодів з одного куща. Збір врожаю проводиться у вересні-жовтні. Стиглість плодів визначається кольором шкаралупи і обгортки. Шкаралупа повинна бути бордовою, а обгортка – пожовклим, до того ж стиглі горіхи обпадають самі.
Фундук Пурпуреа володіє листям з металевим відблиском
Особливості вирощування ліщини великої
Проблеми при вирощуванні ломбардного ліщини та його селекційних сортів виникають рідко. Його потрібно садити в родючий грунт, забезпечити систематичний полив і добриво. Головна умова отримання здорової сильної культури – відсутність міцних морозів. У порівнянні з іншими різновидами фундука ломбардская ліщина погано переносить низькі температури. Часто верхні гілки рослини замерзають і гинуть, а іноді холоду вбивають все рослина. Якщо ви вирішили посадити ліщину велику, слід знати про особливості її вирощування:
- Ліщина любить сонце. Його садять тільки на відкритій місцевості. Тінь впливає на зниження врожайності.
- Найбільш сприятливий грунт – пухка. На твердому грунті кущ буде рости тільки за умови її систематичного розпушування.
- Кореневій системі потрібна підживлення. Систематичні добрива компостом або гноєм дозволяють отримати кущах всі необхідні корисні речовини для активного весняного цвітіння, що забезпечує високу врожайність.
- Посадка саджанця ліщини великої у відкритий грунт проводять тільки в дворічному віці.
- Обрізка проводиться навесні, до початку процесу вегетації. Прибираються старі засохлі гілки, неправильно сформована поросль, яка заважає розвитку інших галузей.
- Боротьба з паразитами. Найбільшу загрозу великої ліщини несуть гусениця, горіховий довгоносик, щитівка і попелиця. Врятувати здорова рослина від паразитів можна за допомогою «інтавір». Проти грибкових хвороб допоможе колоїдна сірка.
Велика ліщина висаджується на відкритій місцевості
Порядок посадки ліщини
Садять ліщину в ями, розміром 70х70, заздалегідь удобрені перегноєм (до 15 кг), суперфосфатом (200 г), калійної сіллю (50 г).
Посадка проводиться в жовтні до настання заморозків. Важливо оглянути коріння куща на відсутність пошкоджень і гнилі. Погані відростки видаляються. Після самої посадки саджанці рясної поливають і мульчують. Найкраще використовувати для цього скошену траву.
Правильна посадка і догляд за ліщиною великої дозволяють отримати хороший урожай через кілька років. Це залежить і від поливу, кущ має особливу потребу у волозі влітку, коли починається активний ріст горіхів.
Чекати першого врожаю доведеться довго: ліщина дає плоди мінімум через 4 роки після посадки. Поява горіхів на гілках куща залежить і від якості добрива. Його проводять щорічно. Не варто тільки зловживати азотними добривами. Підвищена концентрація може згубно впливати на врожайність культури.
Перший урожай можна зібрати через 5 років після посадки
Як розмножити ліщину велику
Розмноження ліщини – трудомістке заняття. Використання насіння вимагає стратифікації – витримування посадкового матеріалу у літопис при певній температурі, сприятливій для утворення паростків. На весь стратифікацію йде до 6 місяців, тому її використовують рідко.
Метод розмноження відводками використовують частіше. Його перевага – отримання швидкого результату. Для операції використовують однорічні пагони, які, не відділяючи від материнського куща, загинають в сторону грунту.
Перед отводкой слід вирити довгу канавку поруч з використовуваним посадковим матеріалом і приготувати 1 кг перегною. Загнув втечу в сформовану борозенку, його фіксують шпильками або прив’язують до вбитих дерев’яним кілочків. Поміщений в канаву втечу засипають тонким шаром перегною і грунту. Уже навесні з’являться кілька нових зелених паростків, які підгортають на 2/3 довжини. Пересадка у відкритий грунт проводиться не раніше ніж через 2 роки.
Переваги вирощування ліщини великої
Сам Ломбардець горіх (Corylus maxima) – один з найпопулярніших сортів фундука. Справа в тому, що його плоди на 20% складаються з білків. Це робить горіхи калорийнее хліба і шоколаду. Велика ліщина – повноцінна заміна м’ясної продукції. Її часто включають в лікувальний меню при захворюваннях серця та інших органів. Горіхи легко засвоюються організмом через великої кількості масел і поліненасичених кислот. Ядра великого фундука та інші частини ліщини використовуються:
- в фармакології;
- в кулінарії;
- в меблевій промисловості.
Сирі і смажені горіхи додають в м’ясні та овочеві страви, роблять з них горіхову пасту і борошно, активно використовують в кондитерській продукції. Не менш затребувана деревина. Цей матеріал має стійкість до різних механічних пошкоджень і залишається в первозданному вигляді більше 100 років. Потужні гіллясті кущі Ломбардского ліщини або ж його підвидів (Пурпуреа і ін.) Послужать додатковою огорожею дачної ділянки.