Маранта триколор – рослина з Бразилії, яка у нас вирощують в домашніх кімнатних умовах. Культура набула популярності через незвичайну листя. На ній зображений чіткий характерний малюнок. Квітникарі дають поради, як краще організувати догляд і розмноження рослини, яких хвороб варто побоюватися. Також новачкам допоможуть фото і тематичне відео.
Опис і характеристики сорту
Декоративна листя маранти стала основою для народного імені рослини – царівна-жаба. Інша прізвисько – прочанин або молиться трава – рослина отримала за те, що кожен вечір піднімає і змикає розлогі листя вгорі. Основна і тильна сторони аркуша пофарбовані в різні відтінки, тому зовнішній вигляд горщечне жителя змінюється в залежності від часу доби. Зовні рослина нагадує споріднену кімнатну культуру – калатею.
Характеристики маранти триколор:
- висота – 20-25 см;
- корінь – клубнеобразний;
- листя є частиною прикореневій розетки, опушені, овальні;
- довжина листа – 12 см, забарвлення – зелений, темно-зелений, іноді майже чорний;
- квіти – лілового відтінку, непоказні, зібрані на вершині в колосовидні суцвіття.
Різнобарвні листя молиться трави
Жилки на листках мають яскраво виражені колірні відмінності. На верхній стороні вони червоні, на нижній – рожеві. Області зелені навколо них світліше основного кольору листа. З тильного боку листова пластина має малиновий фон.
Посадка і розмноження маранти триколор
У домашніх умовах маранту зазвичай розмножують діленням куща. Найкраще його проводити навесні. Якщо кущику більше 3-х років, його не можна ділити частіше ніж один раз на 2 роки. Так ви отримаєте відразу повноцінне доросле рослина.
Насамперед підберіть для нового примірника правильне місце. Попадання прямих сонячних променів має бути мінімальним. Найкраще рослина буде себе почувати в півтіні. Добре воно відгукується і на досвечивание люмінесцентними лампами.
Для маранти підійде легкий і пухкий субстрат з великою часткою торфу. Можна купити в магазині грунт для декоративних культур. Квітка буде нормально розвиватися тільки при наявності хорошого дренажу. Заповніть субстратом неглибокий, але широкий горщик.
Маранта не сподобається різке коливання температур
У природі маранта виростає у вологих тропіках. Забезпечте їй приблизно такі ж умови:
- Оптимальний прогрів повітря: + 20 … + 25 ° C. Мінімум +16 ° C, максимум +28 ° C, при достатньому рівні вологості. Уникайте різких коливань ртутного стовпчика термометра.
- Висока вологість – запорука гарного самопочуття маранти. Регулярний полив в літній час слід поєднувати з обприскуванням і купанням рослини під душовою лійкою. Взимку в умовах сухості повітря горщик поміщають в піддон з водою і ставлять все разом в плоску підставку з зволоженим мохом, керамзитом або піском.
Порада. Влітку маранту триколор краще переставити на лоджію, балкон або навіть в сад. Місце має бути без протягів і достатку сонця.
Альтернативний спосіб розмноження – живці. Їх отримують в травні-червні, обрізаючи частину молодого втечі з 2-3 листочками. Гілочку потрібно поставити в воду. Приблизно через 1,5 міс. вона пустить коріння. Тоді її поглиблюють в такий же субстрат і доглядають так само, як при розподілі куща.
Догляд за маранту триколор
Поливайте квітка влітку раз на 2 дні. При цьому грунт повинен бути злегка зволожена, але не залита водою. Періодичність зимового поливу – 1 раз на тиждень або трохи частіше. Грунт повинен встигати просохнути на 2 см. Застосовуйте чисту відстояну воду температурою + 23 … 26 ° C.
Під час цвітіння більшість фахівців рекомендує видаляти мелкоцвет маранти. Нехай рослина направляє всі сили на розвиток листя. З тією ж метою обривайте сухі листові пластини і надто витягнулися пагони. Це слід робити на протязі всього року.
Маранта добре переносить пересадку
Маранта не надто залежна від підгодівлі. Можна раз в 2 тижні вносити по черзі органічно і мінеральні добрива, переполовинивши стандартну дозу для кімнатних рослин. Взимку і того менше: 2-3 рази внесіть сильно розведену мінеральну суміш.
Увага! Період спокою у маранти триває з жовтня до кінця зими. В цей час небажано залишати рослина у віконного скла. Оберігайте його від протягів і теплових перепадів.
Іноді квітки потрібна пересадка. Процедуру можна проводити в будь-який час, крім періоду спокою. У грунт нового горщика додайте деревне вугілля або подрібнену хвою, щоб корінь краще прижився. Старі і хворі пагони, листя видаліть. Так ви будете стимулювати зростання і прискорите адаптацію квітки.
Хвороби і шкідники маранти триколор
Кімнатна рослина можуть зіпсувати тля, борошнистий червець, червоний кліщ. Їх нескладно впізнати по фото в інтернеті. У разі зараження купите спеціальні інсектициди в магазині і обприскати квітка згідно з інструкцією. Гнітюче на цих шкідників також діє підвищення вологості повітря.
Зміна кольору листя – ознака поганого самопочуття квітки
Зовнішні ознаки неправильного догляду за маранту триколор:
- Листя часто розташовуються в піднятому стані, потім засихають – ознака згубного впливу прямих променів сонця.
- Листя бліді, контрасти фарб згладжені – недолік освітлення.
- Увядающие, потім гниють стебла – підвищена вологість при недостатньому прогріві повітря.
- Жовтіючі кінчики листя – надлишок або нестача цінних речовин.
- Згорнуті листя з темними плямами – нестача вологи.
- Сохнуть ділянки на листках – вплив протягів.
Увага! За зиму маранта може втратити декоративність, витягнутися і розпастися в горщику. Це не хвороба, просто навесні потрібно провести обрізку.
Маранта триколор служить чудовою прикрасою домашнього інтер’єру. Іноді квітка використовують в лікувальних цілях для усунення проблем сечового міхура, кишечника, нервової системи і опорно-рухового апарату. А на батьківщині маранта – ще й інгредієнт страв місцевої кухні.