Ця квітка в дикій природі росте в тропічному і субтропічному кліматі Африки. Наші садівники вирощують Пентас в помірному кліматі, причому у відкритому грунті. Знаючи правила догляду за рослиною, можна висадити його в саду і милуватися ціле літо його цвітінням. Багате сортове різноманіття дозволяє його різнопланове застосування в ландшафтному дизайні.
Морфологічні особливості, сорти пентаса
У тропіках Африки Пентас зростає як вічнозелений трав’янистий чагарник, з овальними або ланцетоподібними листочками яскраво-зеленого забарвлення. Квітка, що складається з 5 пелюсток, за формою нагадує зірочку. В Африці його називають «єгипетська зірка». Пелюстки віночка мають широку кольорову гаму: від білого до бузкового. Зонтичні суцвіття, як новорічні кулі, покривають весь кущ. Незважаючи на складний догляд, ця рослина популярно у садівників, так як цвіте безперервно з вени до середини осені. Всього налічується близько 50 видів пентаса. Деякі з них представлені на фото.
- Найпопулярніший вид – Пентас ланцетоподібний. Розташування листя супротивне. Стебло прямостояче, злегка одеревів біля основи. Листя опушене, яскраво-зеленого кольору. Діаметр суцвіття близько 10 см.
Пентас ланцетоподібний
- Пентас длінноцветковой названий так за довгі трубчасті квіти білого забарвлення. Суцвіття не пишне, так як пелюстки віночка мають невеликий відгин.
Пентас длінноцветковой
- Сорт Bussei навпаки має дуже пишне суцвіття рожевого кольору з помаранчевим відтінком. Цвєтков багато, краї пелюсток сильно відігнуті.
Розмноження та особливості посадки
Пентас розмножується насінням і живцями. Вибір способу розмноження залежить від місця вирощування. Для домашніх умов краще застосовувати розмноження живцями. Для цього необхідно обрізати верхню частину втечі, помістити його на кілька хвилин в спеціальний розчин для прискорення коренеутворення. Потім висадити в невеликий горщик. Квітка любить родючий грунт, яку можна приготувати самим:
- пісок;
- листова земля;
- дернова земля (співвідношення 1: 2: 2).
Уважно стежте за вологістю ґрунту
Краще, якщо грунт буде дренувати. Слідкуйте за вологістю ґрунту, держак в сухому грунті укорениться.
Порада. Для кращого вкорінення створіть маленький парник для живців, в якому буде зберігатися волога. Не забувайте час від часу його провітрювати.
Насіннєве розмноження використовується для вирощування рослини в домашніх умовах і в відкритому грунті. Для посіву насіння використовують не глибокий вазон або ящик. Склад грунту такий же, як і для посадки живців. Грунт перед висівом насіння необхідно зволожити. Насіння висівають на поверхню грунту, злегка вдавлюємо в грунт.
Увага! Насіння пентаса землею не покриваємо, інакше вони можуть не зійти, або схожість буде мізерною.
Піддон потрібно вкрити плівкою, для збереження вологи. Температура повітря повинна бути вище 20 ° С. У міру необхідності зволожуємо поверхню грунту шляхом обприскування. Через 15-20 днів насіння повинні прорости. Коли саджанці зміцніють, виробляємо пересадку в окремі горщики. Подальші дії залежать від того, де ви вирішили вирощувати квітку. У відкритий грунт саджанці пересаджують, коли температура повітря буде вище 10 ° С.
Увага! Для посадки у відкритий грунт насіння висівають в кінці січня, для отримання кімнатних рослин насіння – навесні.
Вирощування у відкритому грунті: догляд, підживлення і полив
Для посадки пентаса у відкритому грунті вибирають сонячну сторону з родючим грунтом. Так як рослина любить вологу, можна дренувати місце посадки, помістивши на дно лунки трохи гальки. Пентас чутливий до вмісту солей в грунті, їх підвищений вміст призводить до хвороби або загибелі квітки.
Полив здійснюється в міру підсихання грунту. Для поливу використовуйте відстояну, прогріту воду. Не варто поливати квітку холодною водою, тільки що набраної з водопроводу, це призведе до зниження декоративності і витягуванню пагонів квітки.
Пентас добре піддається формуванню
Пентас може досягати 50 см у висоту і більше. Для того щоб рослина кущів і утворювало більше квіткових пагонів, необхідно прищипувати верхівки. За допомогою прищипування можна надати різну форму рослині. Досвідчені садівники відламують пагони, які закінчили цвітіння, для стимулювання росту нових. Красу квітучої «зірки» можна оцінити по фото, представлених нижче.
Підживлення здійснюється раз в 15 днів комплексними добривами. Добрива краще купувати в квітковому магазині, там є спеціальні суміші для квітучих рослин. У добриві повинні бути присутніми азот і залізо. У пересадці «єгипетська зірка» не потребує, так як у відкритому грунті вона росте як однорічна рослина.
Порада. Восени не забудьте зібрати насіння для посадки на наступний рік. При правильному догляді, своєчасному поливі і підгодівлі Пентас цвіте від весни до середини осені, поки температура повітря не опуститися нижче 10 ° С.
Боротьба з хворобами і шкідниками, поєднання з іншими кольорами
Незважаючи на примхливість пентаса, ця рослина не надто схильна захворювань, так що особливих турбот не доставить. При нестачі заліза може виникнути хлороз. Перша ознака захворювання – це пожовкле листя. Внесення хелатов заліза вилікує Пентас.
З шкідників особливо докучає попелиця і павутинний кліщ. З поширенням попелиці можна боротися отрутохімікатами або народними методами. При появі попелиці спробуйте обприскувати листя квітки настоєм з часнику або чорнобривців. Якщо не допоможе, доведеться вдатися до хімічних засобів. При ураженні павутинним кліщем, який живе на внутрішній стороні аркуша, на рослині з’являються білі крапки. При нечисленному кількості шкідливого комахи можна вдатися до народних методів – обприскування настоєм:
- з цибулиння;
- з листя часнику;
- з листя кульбаби;
- розчином сірчано-дігтярне мила.
В крайньому випадку, зверніться до хімічних засобів. Перед тим, як обробляти рослину обірвемо уражені листя і спаліть.
Пентас в ландшафтному дизайні
Завдяки тривалому періоду цвітіння, Пентас широко використовується для формування дизайну ландшафту. Його можна використовувати для оформлення бордюрів. Прекрасно виглядає поєднання різних сортів в одній клумбі:
- можна посадити в хаотичному порядку;
- променеве розташування різних сортів;
- чергування по колу;
- формування різних геометричних фігур.
Дуже яскраво виглядає Пентас на передньому плані в поєднанні з хвойними і туями. Поєднання з іншими рослинами залежить від забарвлення пелюсток і сорти.
Якщо трохи попрацювати, виростити розсаду і висадити цей незвичайний квітка в саду, можна протягом 4 місяців милуватися його «сяйвом». Пентас стане прикрасою вашого саду, додасть екзотики в дизайн ландшафту. Головне забезпечити повноцінний догляд і вчасно поливати рослину.