Висока зимостійкість, невибагливість у догляді і здатність виростати в різних кліматичних зонах – головні якості, за які сливу Синя полюбили багато. Великогабаритне рослина підходить для вирощування в усіх регіонах. Смачні та ароматні плоди дерева використовують для приготування пікантних заготовок на зиму і вживають в свіжому вигляді.
Слива Синя – невибагливий і морозостійкий сорт
Особливості сорту
В опис сливи Синя входить кілька якостей, які виділяють її серед інших сортів:
- гігантський розмір – у віці 7-8 років досягає 6-метрової висоти;
- крона овальної форми, розлога, середньої густини;
- пагони з гладкою корою темно-коричневого забарвлення;
- тривалість життя дерева близько 30 років;
- плоди яйцеподібні, важать близько 35 г;
- шкірка щільна, темно-синього забарвлення, з легким восковим нальотом;
- м’якоть тверда, солодка, жовтого кольору;
- кісточка невеликого розміру, легко відділяється від м’якоті.
Ця культура не відрізняється високою плодючістю – з одного дорослого рослини знімають близько 12-13 кг плодів. Перше плодоношення настає на 5-6 рік після посадки.
Зацвітає дерево в другій декаді травня, а масовий збір врожаю припадає на середину серпня.
Переваги сорту
Слива Синя не потребує обпилювачів, т. К. Є Самоплодность культурою.
Рослина відрізняється високою морозостійкістю і здатна переносити пониження температури до -35 ° С. У жаркому кліматі вимагає частого і рясного зволоження, без якого перестає плодоносити або дає дрібні і не смачні плоди.
Універсальний сорт, який підходить для вирощування в Південних, Центральних і Північних регіонах країни.
Недолік – слабка стійкість до клястероспоріозу.
Через посуху зливу Синя може давати дрібні плоди
Різновиди
Всі представники цієї групи відносяться до Самоплодность культурам, тому не потребують додаткової висадки інших сортів сливи або аличі. Найбільшу популярність отримали:
- Синя птиця. Відноситься до високоврожайних гібридів – при хороших умовах зростання дає близько 50 кг плодів. Сорт сливи Синій птах володіє високою зимостійкістю і невибагливістю у догляді, тому її зможе виростити навіть початківець садівник.
- Синя Борода. Зимостійке дерево зі стабільно високою врожайністю. Добре переносить сильні морози, тому підходить для обробітку не тільки на Півдні, а й у Середній і Центральній смузі.
- Яєчна синя. Зимостійкий гібрид, який цінується за відмінний смак і аромат плодів. Урожай підходить для вживання в свіжому вигляді і приготування заготовок на зиму.
Слива Синій Птах може давати до 50 кг плодів за сезон
Правила посадки
Незважаючи на те, що в опис цієї культури входить висока морозостійкість, садити сливу Синя слід ранньою весною. При посадці восени шанси на приживання саджанців, особливо в Північній зоні і в Середній смузі невеликі.
Садити дерево слід на добре освітленому місці з глибоким проходженням підземних вод. З огляду на те, що ця рослина велике, йому буде потрібно багато місця на ділянці, тому при груповій посадці краще дотримуватися відстань в 7-8 м.
Підготовка ділянки
Для цього сорту підійде суглинна, добре удобрена грунт з низьким рівнем кислотності.
Заготівля ділянки проводиться ранньою весною – за два тижні до посадки саджанця. Спочатку виривають посадочні ями, потім садову землю змішують з поживним складом (перегній – 6 кг, деревна зола – 0,4 кг, суперфосфат – 80 мг і калійна сіль – 40 мг). Добриво кладуть в яму, зверху присипають городньої землею, щоб виключити опік коренів.
Вибір саджанця
Щоб отримати міцне рослина з усіма сортовими ознаками, слід купувати саджанець в спеціалізованому розсаднику.
Вибирайте рослина за такими ознаками:
- висота – 60-70 см;
- наявність 3-4 зелених гілок без ознак пошкодження хворобами і паразитами;
- на кожному пагоні має бути по 1-2 пари нирок;
- коріння однорідного забарвлення, без надлому і цвілі.
Висадка в грунт
Для кращої приживлюваності перед посадкою коріння рослини опускають в глиняну бовтанку. На 2 кг глини використовують 2 л води. Через кілька годин після замочування в розчині можна приступати до посадки.
Спочатку вбивають кілок, який в подальшому послужить для молодого деревця опорою і захистом від сильних вітрів. Потім саджанець опускають в лунку так, щоб коренева шийка залишалася на 3-4 см вище поверхні грунту. Коріння розправляють і присипають землею. Зону пристовбурного кола гарненько притоптують, на відстані 30-40 см роблять кілька лунок для поливу. Під одну рослину виливають 2 відра води.
Після того, як волога вбереться, саджанець підв’язують до опори, а пристовбурні кола присипають товстим шаром мульчі з тирси або торфу.
Догляд
Доглядати за цією рослиною нескладно. При хорошому поливі, підгодівлі і своєчасної обрізку, воно буде повноцінно рости, розвиватися і плодоносити.
Полив
Протягом всього періоду вегетації дерево потребує регулярного поливу. Перше зволоження проводять ранньою весною – до початку сокоруху. Після весняного поливу рослина стане інтенсивно нарощувати зелену масу.
Другий полив – перед цвітінням, потім через два тижні після нього. Найбільшу потребу у волозі рослина відчуває в період наливання плодів. Добре полите дерево дасть урожай великих, солодких і соковитих фруктів.
Останнє зволоження проводиться восени – за місяць до настання перших заморозків. Осінній полив підвищує зимостійкість рослини.
Добриво
Першу підгодівлю для сливи Синя вносять на третьому році життя. В якості підгодівлі використовують азотовмісні препарати. Спочатку підгодовують на початку червня, потім в кінці місяця.
На 4-й рік рослина підгодовують 3 рази за сезон:
- на початку травня розчином карбаміду (сечовини) – 45 г на відро води;
- на початку червня нітрофоскою – 45 г на 10 л води;
- в середині серпня вносять фосфорно-калійні добрива в такій же кількості.
Під одну рослину виливають 20 л робочого розчину.
На п’ятий рік підгодівлю проводять за такою ж схемою і з застосуванням тих же препаратів.
Обрізка
Відразу ж після посадки роблять обрізку центрального провідника на висоті 60 см від землі, щоб деревце почало розвивати скелетні гілки.
На наступний рік, ранньою весною, вкорочують центральну гілку і бічні гілки на третину довжини. Також видаляють все обламані, всохлі і пошкоджені морозами гілки.
Санітарна стрижка проводиться кожної весни. Щоб не допустити загущення крони і безладного зростання гілок, навесні і восени слід видаляти гілки, що ростуть усередину крони і під неправильним кутом.
Омолоджуючу стрижку проводять на 8-9 році життя. Вирізають все п’ятирічні пагони, вкорочують на третину довжини молоді прирости і підстригають на 15 см центральний провідник.
Хвороби і шкідники
Синя зливу схильна до такого грибкового захворювання, як клястероспоріоз. Недуга проявляється у вигляді червоних плям на листі, які з часом перетворюються в дірки. З листя грибкова інфекція швидко поширюється на молоді пагони, потім на здорові дерева.
Лікування хворих на туберкульоз примірників проводиться за допомогою фунгіцидів. Потрібно дворазова обробка з інтервалом в 10 днів. У профілактичних цілях проводять обробку крони 3 рази за сезон – на початку набрякання бруньок, перед цвітінням і після нього. Застосовують мідний купорос або бордоскую суміш.
Найнебезпечнішим шкідником Синьої сливи є плодожерка. Цей паразит знижує якість і кількість врожаю. Небезпеку становлять як дорослі особини, так і їх потомство – гусениці.
Комахи прогризають ходи в м’якоті і виїдають її зсередини. Після чого зливу обсипається або в’яне на дереві, так і не дозрівши до кінця. При виявленні шкідників проводиться обробка дерев і пристовбурного кола інсектицидами.
Попелиця знищує всю зелень на дереві. Розмножуються швидкими темпами комахи і їх потомство висмоктують сік з листя, пагонів, квіткових бутонів. Це негативно позначається на зростанні і розвитку дерева, а також його плодоносінні. У боротьбі з тлею застосовують препарат Амофос. Додатково землю під деревом посипають пічної золою, і через день проводять її перекопування.