Афеландра – кімнатна рослина горщика з ефектно забарвленими великими листками і шішкообразние суцвіттями. Як видно з фото, її кущики протягом всього року виглядають дуже декоративно, що забезпечило цій квітці більшу популярність у шанувальників кімнатного квітникарства. Який же догляд потрібно Афеландра не зайвим буде дізнатися кожному, хто планує завести її у себе.
Ключові моменти основного догляду за рослиною
Вирощування цього екзота в домашніх умовах вимагає від квітникаря певних зусиль, оскільки квітка теплолюбний і досить примхливий. Швидке зростання і привабливий зовнішній вигляд йому забезпечить дотримання наступних умов.
- Будучи жителем тропіків афеландра потребує цілорічному підтримці температури на рівні 20-23 ° C. Погано переносячи холод, тим не менш, вона витримує короткострокове зниження t ° до + 16 ° C.
- Афеландра необхідне хороше освітлення, забезпечити яке можна, встановивши горщики з квіткою на підвіконня східного або західного вікна. При цьому важливо врахувати, що ця рослина іноді погано уживається з іншими рослинами-сусідами, а в літньо-весняний час потребує захисту від прямого сонця і часте провітрювання. Влітку Афеландра можна тримати на балконі, вибравши для цього затінене, захищене від опадів і протягів місце.
- Висока вологість – ще одна обов’язкова умова успішного вирощування цієї рослини. Вирішити цю задачу в домашніх умовах допоможуть часті обприскування – 2-3 рази на добу. При їх відсутності, необхідний рівень вологості підтримується наступним чином: покласти в піддон шар дрібної гальки або керамзиту, налити води, встановити зверху горщик з квіткою. Але навіть в цьому випадку, рекомендується іноді обприскувати квітка повністю.
Увага! В період бутонізації кількість обприскувань рекомендується скоротити до 1 разу на тиждень – це продовжить цвітіння Афеландра.
- Полив практикується частий і рясний – 2-4 рази в тиждень, взимку трохи рідше – 1 раз в 7-10 днів. Головне, щоб грунт весь час була вологою, але без застою води. Для поливу Афеландра рекомендується застосовувати м’яку воду, наприклад, талу, дощову або кип’ячену. Скоротити частоту поливу рекомендується також в період спокою, який настає у Афеландра відразу після цвітіння і дозрівання насіння.
- Через здатність до швидкого зростання, рослина з травня до жовтня потребує регулярної підгодівлі – до 2 разів на місяць. Для цієї мети слід використовувати комплексні міндобрива, спеціально підібрані для квітучих рослин.
Як пересаджувати і обрізати Афеландра
Оскільки афеландра поступово витягується, стаючи високою і втрачаючи свою декоративність, вона потребує систематичної обрізку і прищипування нирок у пагонів. Проводити обрізку рекомендується в кінці зими – до того, як вона вступає в період активного росту. Проводять її при дуже високій вологості, обрізаючи стебла наполовину висоти, в кінці процедури на утворилися пеньки надягають поліетиленовий пакет. Обрізаному рослині потрібні часті обприскування.
Зростаючі в домашніх умовах молоді кущики вимагають щорічної пересадки, дорослі – кожні 2-3 роки. Проводити її краще навесні. Грунт для Афеландра підбирається нейтральний або слабокислий, з пухкою структурою, що забезпечує хорошу повітро-і водопроникність. Відповідна для посадки Афеландра грунтосуміш продається в магазині або її можна зробити самостійно, змішавши:
- 4 частини листової землі;
- 1 частина дернової землі;
- 1 частина крупно фракційного піску;
- 1 частина торфу.
Увага! Невеликі кущі Афеландра можна вирощувати на гідропоніці або гідрогель.
Можливі способи розмноження
Розвести Афеландра в домашніх умовах можна кількома способами:
- Живцюванням. Для отримання посадкового матеріалу вибираються здорові паростки. Навесні їх зрізають таким чином, щоб кожен держак мав по 3 розвинених листа і точку росту. Потім їх прикопують в грунт, поливають, накривають банкою і залишають на 2 місяці вкорінюватися, щодня провітрюючи, поливаючи в міру необхідності, підтримуючи постійну t ° + 25 ° C;
- Укоріненням листа. Цей спосіб застосовують, коли рослина перебуває в стані спокою – після цвітіння. Для отримання посадкового матеріалу проводиться нарізка листя з пазушної точкою, потім їх укорінюють тим же способом, що і черешки;
- Посівом насіння. Для цього свіжозібране насіння висівають в міні-теплиці, поливають, вкривають. Сходить афеландра через 2 тижні. Після відростання перших листя, паростки пікірують в стаканчики.
Хвороби і шкідники, що вражають Афеландра
Неправильний догляд за Афеландра призводить до того, що вона страждає від ураження шкідниками – попелицею, щитівки, борошнистими черв’яками, позбутися яких допоможе своєчасна обробка інсектицидами. Інші проблеми, з якими стикаються квітникарі при вирощуванні Афеландра:
- скидання листя – найчастіше це відбувається в зимовий час через протяги, нестачі освітлення і поливу, що приводить до пересихання земляної грудки. Переставивши горщик в більш затишне місце, організувавши яскраве освітлення, можна залишити втрату листя;
- всихання листя – проблема, викликана низькою вологістю повітря. Збільшення кількості обприскувань допоможе зупинити цей процес;
- слабке цвітіння викликано мізерністю складу грунту і освітлення. Внесення підгодівлі і поліпшення якості освітлення активізує цвітіння.
Дотримання правил вирощування Афеландра – запорука гарного зовнішнього вигляду рослини, його здоров’я. Знаючи, як правильно доглядати за тропічним екзотом, створити їх в домашніх умовах не складе труднощів.