Малина не відноситься до вимогливим культурам. Для хорошого врожаю їй потрібно трохи уваги і підгодівлі: навесні, а також восени, іноді – влітку. Одне з найбільш ефективних добрив – пташиний послід. Як правило, використовується курячий. Його перевага – в органічності. Вносити таку підгодівлю слід обережно, дотримуючись нескладних правил, щоб не нашкодити чагарнику. У цьому вам допоможуть поради садівників і відео.
Добриво малини: особливості
Визначити проблеми на малині може навіть недосвідчений садівник. Рослина «підкаже» своїм зовнішнім виглядом, в яких хімічні елементи потребує. Для цього слід періодично оглядати кущі:
- Тонкі і недорозвинені пагони, дрібні листя означають нестачу фосфору.
- Поодинокі жовті з зеленими прожилками листя свідчать про нестачу заліза.
- Повільно зростаючі листя, які жовтіють від центру до країв, – дефіцит магнію.
- Припинили зростання дрібні жовті листя – потреба в азоті.
- Потемніння листя і прискорення освіти відростків – надлишок азоту.
- Краї листя стають «обгорілими», бурими – нестача калію.
Малина потребує підгодівлі кілька разів на рік
Малину зазвичай підгодовують щорічно навесні і восени. Це запорука великого і соковитого врожаю. Для чагарнику, що росте в піщаному грунті, варто проводити додаткову підгодівлю влітку. Якщо ваша ділянка має глинистий основу, норми з рецептів розчинів слід збільшувати в 1,5 рази.
Склад і переваги курячого посліду в якості добрива
Курячий послід діє за аналогією з коров'ячим гноєм. При цьому за деякими пунктами він навіть багатшими за складом корисних речовин. У пташиному посліді багато:
- азоту;
- магнію;
- калію;
- кальцію;
- фосфорною кислотою.
Мікроелементи в складі курячого посліду:
- цинк;
- сірка;
- кобальт;
- бор.
Також в ньому містяться органічні мінерали, які сприяють активізації росту малини. Комбінація речовин у складі такої підгодівлі сприяє швидкості її дії: ефект можна побачити вже через 2 тижні після внесення.
Увага! Ще одна особливість добрив на основі пташиного посліду – довгостроковість. Хороший рівень плодоношення чагарнику зберігається навіть через пару років після внесення підгодівлі.
Як підготувати добриво
У курячому посліді у високій концентрації міститься азот. У свіжому вигляді речовина може в буквальному сенсі «спалити» всі живі організми на грядці. Чистий послід можна використовувати для ліквідації бур'янів (подібно гліфосату). Також з його допомогою розігрівають теплиці. А ось для добрива малини та інших культур він не підійде, тільки в складі розчинів і компосту.
Дотримуйтесь дозування і правила внесення добрив
Щоб зберегти корисний склад і вберегти курячий послід від освіти отруйного аміаку, потрібно дати йому відлежатися:
- Висушіть його.
- Зберігайте в умовах вільної циркуляції повітря: в поліетиленових мішках з отворами або в ящиках.
Осіння підгодівля: рецепти та поради
Далеко не завжди існує потреба годувати малину органікою. Фахівці радять стежити за зовнішнім виглядом рослини. Він також підкаже, чи грамотно були проведені попередні процедури. Про своєчасність і правильність вибору і внесення матеріалу свідчать міцні і довгі пагони (до 2 м) і врожайність на рівні 1 кг з куща. Якщо ягід виявилося мало, починаючи з осені, збільште кількість добрив. Можна і зробити частішим підгодівлю.
Увага! Восени малину удобрюють після того, як вона перестала плодоносити.
Як правило, перепрілий курячий послід в рідкому стані вносять восени, рівномірно розподіляючи по малиннику. До холодів він остаточно перепріє і забезпечить кущ силами, щоб він міг перенести зиму і почати активне зростання по весні. Для приготування потрібно розвести прілий послід в воді в співвідношенні 1:30. Цим розчином просто полийте ділянку під малинник. Перепрілий послід вноситься з розрахунку 6 кг на 1 кв. м. Можна робити це також і навесні.
Ще один спосіб – внесення в складі компосту. В місце перегнивання крім курячого посліду потрібно помістити листя дерев, гній, торф, кукурудзяні качани і городні бур'яни. Процес компостування знезаразить компоненти і наситить їх необхідними корисними елементами. Компост також вносять восени, під кожен кущ. Обсяг – приблизно 10 кг на 1 кв. м.
Увага! Осіння підгодівля можлива і сухим послідом. Він повинен добре відлежатися і перепреть. Його просто розсипають біля кущів.
Особливості весняної і літньої підгодівлі
Крім чистого перепревшего пташиного посліду, навесні можна підгодовувати малину сумішшю органічних і мінеральних добрив. Це допоможе їм краще засвоїтися. Суміш готуватися так: на 1 кв. м потрібно 1,5 кг посліду, по 3 г азоту і калію, 2 г фосфору. Попередньо потрібно підготувати малинник:
курячий послід
- обрізати нижні пагони;
- вирвати з коренем бур'яни;
- акуратно розпушити верхній шар грунту на глибину до 10 см, щоб не зачепити кореневу систему.
Один із способів ефективного внесення курячого посліду в якості підгодівлі – підстилковий. Для цього послід необхідно збирати і зберігати на глибокій підстилці з торф'яної крихти, деревної тирси або соломи. Вона повинна забирати зайву вологу. Суху підстилку слід розсипати між кущами і дати просохнути ще 2-3 дні. Після цього потрібно її полити. Азоту в подстилочном пташиному посліді мало, тому він не зашкодить малині навіть в разі 3-4 підгодівлі за сезон, в тому числі – влітку.
Курячий послід (разом з голубиних і індичих) за якістю перевершує продукт життєдіяльності інших домашніх птахів. За складом він навіть ближче до мінеральних добрив, ніж до органічним. Правильне застосування, чітке дотримання пропорцій в розчинах допоможе вам ефективно підживити малинник.