Особливості зовнішнього вигляду і життя благородного оленя

Сила, могутність, грація – ці слова точно характеризують благородного оленя. Тварина вражає зовнішнім виглядом і звичками. Навіть фото передає монументальність. Оцінити в повній мірі це створення природи можливо тільки в живу.

Зовнішність і підвиди

Благородний олень – парнокопитних представник ссавців з сімейства Оленьово. Численні підвиди цієї тварини відрізняються розміром, вагою, особливостями забарвлення, характером. Маса від менш 100 кг до понад 300 кг. У цих парнокопитних в районі хвоста шерсть білого кольору. Світла пляма називають «дзеркалом», воно допомагає тваринам знаходити один одного при несприятливих умовах. Хвіст короткий. У нічний час темні очі набувають червоно-помаранчевий відлив.

  • Ізюбр водиться в Східній Азії, в деяких регіонах Росії, в Китаї і Кореї. Влітку живе біля підніжжя покритих лісами гір, а взимку – на рівнинній місцевості. У теплу пору року харчується травами, любить леспедеца – рослина сімейства бобових, в холоди поїдає молоді пагони дерев.

види парнокопитнихізюбр

  • Вапіті живе в Північній Америці. Бічна частина тіла світло-жовта, кінцівки, район живота і шиї – чорно-коричневі. Тварини приблизно 1,5 м заввишки в плечах. Рогу можуть досягати ваги 20 кг і налічують 6-7 відростків. Кількість вапіті зменшується, деякі різновиди, наприклад, канадський – вважаються вимерлим.

тварини в природівапіті

  • Кавказький, бухарський, європейський, кримський – такі різновиди цього парнокопитного отримали назву від місцевості, в якій проживають.

Увага! Особливо цінуються панти – неокостенілі роги оленів. Завдяки лікувальним властивостям їх використовують у фармакологічній галузі для виготовлення лікарських препаратів.

Харчування і вороги

Розміри ділянки, де мешкають олені, залежить від наявності корму. Тварини одного стада мітять свою територію, а чужинців проганяють. Виявити цих представників сімейства Оленьово можна в різних куточках земної кулі.

Раціон у оленів різноманітний. Основний корм – трави, злакові та бобові культури. Також вони їдять гриби, лишайники, ягоди і фрукти. У зимовий час кількість доступної їжі зменшується, тварини вживають гілки і кору дерев і чагарників, опале листя. Видобувають з-під снігу жолуді, каштани, горіхи, насіння. Навесні важливу роль в раціоні грає рослинний білок, який дає сили після мізерного зимового раціону. Олені відвідують джерела з мінеральними речовинами. Злизують сіль на багатих натрієм солонцях, гризуть землю, насичену мінералами.

Літню спеку тварини перечікують недалеко від водойм, відпочиваючи в тіні. Пасовища відвідують рано вранці або ввечері. Взимку кількість кормів знижується, тому благородні олені практично весь день знаходяться в пошуку їжі.

Увага! При відсутності злакових культур в раціоні олені можуть харчуватися хвоєю. Такий корм насичений смолами і викликає викликати проблеми в роботі шлунково-кишкового тракту. Надлишок хвої особливо шкідливий для молодих тварин.

Головний недруг оленів – людина. Люди зменшують поголів’я представників цього виду сильніше, ніж їх природні вороги. Деякі різновиди тварин охороняються згідно із законом і полювання на них заборонена.

як виглядає олень

Небезпека для представників сімейства представляють вовки, тигри, ведмеді, а також росомахи, леопарди і рисі. Дорослі олені захищаються потужними копитами, у самців є додаткова зброя – роги. Перемогти тварин поодинці хижакам не під силу, вони нападають зграями. Жертвами зазвичай стають молоді або слабкі звірі.

Гон і розмноження

Стада налічують в середньому від 3 до 6 оленів і складаються з самки і її дитинчат різного віку. Самці оленів живуть поодинці. З вересня по листопад ситуація змінюється. Це час шлюбного періоду – гону. Утворюються гареми самця, в яких від 2 і більше самок. Іноді їх кількість досягає 20. В цей період приблизно місяць чути рев самців. Він розноситься на відстань в декілька кілометрів. Звуки досвідчених самців з хрипотою, з низьким звучанням. В реві молодих і слабких оленів високі ноти. Під час гону самці б’ються один з одним, зчепившись рогами. Так визначаються лідери, які беруть участь в розмноженні. Поєдинки зазвичай відбуваються без кровопролиття.

Рогу розвиваються у самців оленів, відрізняються формою і кількістю розгалужень. Відростків зазвичай 5-6 шт. В однорічному віці на місці майбутніх рогів з’являються горбки. На початку весни перші роги скидаються, в наступні роки вони поступово збільшуються, розвиваються нові відгалуження. Навесні олені втрачають величного прикраси, а в другій половині літа відбувається окостеніння пантів. Найбільші і сильні роги бувають в 5-12 років, потім вони слабшають і зменшуються.

самці оленя

Тривалість життя оленів – близько 20 років. У природному середовищі представники підвидів зазвичай доживають до 14 років, а за сприятливих умов – до 30. Чи готові до розмноження самки вже в 14-16 місяців, половозрелость самців настає в 2-3 роки. Період вагітності залежить від віку і становить від 193 до 243 днів. Молоді самі народжують оленят раніше. Дитинча зазвичай один, рідко двоє.

Новонароджені плямисті, з віком ця особливість забарвлення зникає. Малюки місяць харчуються материнським молоком, потім поступово переходять на рослинну їжу. Підсмоктується самку дитинчата можуть до однорічного віку.

Благородний олень – дивовижне створіння природи. Своє визначна ім’я він підтверджує яскравою зовнішністю, граціозними рухами і потужною енергетикою.

Благородний олень: відео