Кожен землевласник хоче бачити свою ділянку вишуканим і затишним. Величезну роль у створенні саме такого дизайну можуть зіграти перголи. У багатьох виникає питання – що ж це? Легкі арочні споруди, які спочатку були створені для підтримки витких рослин, а тепер є головним знаряддям створення загадкових, затінених містечок в руках ландшафтних майстрів – це і є перголи. У цій статті розглянуті види пергол, матеріали з яких їх краще виготовляти, фото, а також докладні покрокові інструкції по створенню перголи своїми руками.
Поєднання краси і користі – пергола на садовій ділянці
За своїм призначенням перголи настільки універсальні, що можуть бути розташовані в будь-якому саду і навіть городі. За допомогою такого малого архітектурної споруди можна здійснювати зонування на ділянці, створювати перекриття над доріжками або містками, використовувати у вигляді альтанки або куточка для усамітненого відпочинку, як оригінальна прикраса для саду.
Пергола біля входу в будинок
Природним призначенням пергол є використання їх як опори для винограду та інших плентаються рослин. Пергола складається з декількох арок з’єднаних між собою. Така форма конструкції дає можливість польоту фантазії: арки можна розташовувати на різній відстані один від одного, під різним кутом, перекриття та з’єднання виконувати з різних матеріалів і різних форм, обплітають зовнішні стінки зеленими рослинами або залишати в первозданному вигляді і т.д.
Перголи – різноманіття форм і видів
Незважаючи на різноманіття форм і видів пергол, виділяють кілька «офіційних»:
- тент;
- ширма;
- піддашок;
- арка або тунель.
Зелений тент по суті є найпопулярнішим і найпоширенішим. Найчастіше такі перголи облаштовують поруч з будинком. Використовуються вони в вигляді навісу для обідньої групи або автомобіля. Часто тенти монтують для створення в зоні видимості комфортної, захищеної від літнього сонця дитячого майданчика.
Пергола для опори витких рослин
Садова ширма – необхідність чи розкіш. Ландшафтні дизайнери вже давно полюбили і з високою майстерністю використовують перголи-ширми на ділянках. Такі декоративні «стіни» здатні візуально розширити ділянку, але в основному використовуються для зонування території. Відокремити зону відпочинку від городу або дитячий майданчик від зони барбекю дуже просто, використовуючи садові ширми. На кожній дільниці є «нехороші» містечка, які дуже хотілося б приховати від сторонніх очей (господарські будівлі, санвузол, вигрібна або компостній яма і т.д.). Використовуючи перголу-ширму можна легко і витончено завуалювати огріхи свого землеволодіння.
Пергола-козирок – вигадка жителів південних регіонів. Жителям середньої смуги, радующімся приходу весни і теплим сонячним променям ніколи не прийде в голову закривати вікна з південної сторони спеціальними навісами. Але тим, хто не з чуток знає, яким небезпечним може бути пекуче південне сонце, пергола-козирок допомагає жити з задоволенням. Крім захисної функції, архітектурна конструкція створює на ділянці додаткове місце для відпочинку. Під імпровізованим навісом можна влаштувати чаювання або сімейна вечеря, можна поставити комфортні шезлонги і повалятися з книжкою в руках, а можна поставити садові гойдалки і порадувати себе і своїх близьких.
Пергола-арка
Арка або тунель – шлях в країну казок і мрій. Найкрасивіший і найскладніший у виконанні вид перголи. Ті хто володіють великими земельними ділянками можуть дозволити собі створювати цілі алеї із пергол або замінювати звичні садові доріжками такими прохолодними і загадковими тунелями.
Увага! Чи приділяєте особливу увагу вибору витких рослин, якими будете обплітають свої перголи. Правильний вибір дозволить вам до самих холодів насолоджуватися приємною зеленню і цвітінням рослин.
Пергола – універсальна споруда з будь-яких матеріалів
Урізноманітнити свій ландшафтний дизайн за допомогою перголи здатний кожен, незважаючи на розміри ділянки та фінансові можливості. Перголу можна зробити практично з усього: з будь-яких будівельних та підручних матеріалів, наявних.
- Дерево. Найпопулярніший матеріал, що володіє природною естетичністю і автентичністю. Недорогий матеріал, що не вимагає особливої обробки. Можна робити перголи з необробленого дерева і це буде виглядати креативно і сміливо. Величезний плюс дерев’яних виробів – вміння вписатися в будь-який дизайн і стильове рішення.
- Метал. Найбільш міцний і довговічний матеріал. Варто досить дорого, але якщо ви володієте невеликими будівельними навичками (різання металу, зварювальні роботи), то зможете створити на своїй ділянці оригінальне будова своїми руками.
Пергола з металу
- Камінь або цегла. Використання таких матеріалів у виготовленні пергол, обумовлено бажанням створити щось розкішне і помпезне. Таке архітектурне спорудження буде виглядати природно тільки на великих ділянках з певним стилем ландшафтного дизайну (класичний, англійська, східний).
- Пластик. Використовується в основному для створення пергол-арок і тунелів. Завдяки своїй невисокій вартості і здатності приймати різні форми, знайшов заслужену популярність в останні роки.
Після того, як рослини стають потужними і пружно обплітають всю конструкція, зрозуміти з чого виготовлена пергола практично неможливо.
Порада! Плануючи створення перголи на своїй садовій ділянці, розгляньте варіанти спільного використання окремих матеріалів. Наприклад, дерево чудово поєднується з металом або каменем.
Створення перголи своїми руками
Приступаючи до процесу виготовлення перголи, необхідно спочатку ретельно продумати місце споруди і образ майбутньої конструкції. Оптимальною вважається висота перголи не вище 2,5 м і ширина 1,4 м. Потрібно приготувати наступні матеріали й інструменти:
- дерев’яні опори (брус з перетином 70 * 70);
- молоток;
- лопату;
- скоби і кронштейни;
- поперечні балки (брус з перетином 50 * 50);
- шуруповерт;
- саморізи і цвяхи;
- горизонтальні балки (брус з перетином 10 * 100 або 100 * 50);
- шпалерні панелі;
- цементний розчин.
Схема облаштування перголи
- Установка опор. Для цього потрібно вирити 4 ями по кутах майбутньої будови. На дно ям засипте трохи гравію або цегляного бою. Вставте опорні бруси, утрамбуйте їх і залийте цементний розчин. Для повного висихання конструкції знадобитися близько 24 годин.
- Кріплення горизонтальних балок до опор. При монтажних роботах потрібно використовувати і скоби і кронштейни, а також цвяхи і саморізи. Головне, щоб брус був закріплений міцно і надійно.
- Кріплення поперечних балок. Балки повинні бути розташовані на однаковій відстані один від одного. Кріпити їх краще цвяхами.
- Кріплення шпалерних панелей. Заключний етап будівництва невеликої перголи. Панелі можна кріпити саморізами, дотримуючись крок 10-15 см. Готову перголу можна покривати антисептичним просоченням і декоративним лаком для більш тривалого терміну служби і естетичного зовнішнього вигляду.
Пергола – будова, яке буде виглядати органічно на будь-якій ділянці. Не бійтеся вносити зміни в роками створювався дизайн своїх ділянок. Пергола займе гідне місце у вашому і саду і подарує вам величезну кількість приємно проведених хвилин.
Пергола для саду своїми руками: відео
Пергола і її види: фото