Народження довгоочікуваного теляти обіцяє фермеру поповнення товарного стада або виручку за м’ясного бичка, велика кількість молочних продуктів для сім’ї. Однак воно може обернутися і серйозним захворюванням породіллі – післяпологовим парезом. Пропонована стаття допоможе розібратися в симптомах і патогенезі процесу, запропонує варіанти лікування корови і заходи профілактики важкого післяпологового стану.
Як розпізнати захворювання і що від нього чекати
Парез – це частковий параліч, безпосередньою причиною якого є порушення іннервації певних м’язів. В даному випадку це м’язи кінцівок, язика, глотки, кишечника. Порушення пов’язані з післяпологовим виснаженням деяких зон головного мозку корови.
Захворювання розвивається в першу добу після пологів. Корова лягає і відгинає голову на бік. Внаслідок западання язика і утрудненого ковтання слина тече з відкритого рота. Рефлекторного закривання очей при торканні століття у тварини не відбувається. Порушені акти дефекації і сечовипускання, в рубці скупчуються гази. Корова важко дихає, не реагує на дотики і навіть уколи, спостерігається зниження температури на 2-3 градуси.
Парез може бути неглибоким і важким. У другому випадку корова гине протягом доби від бубнах (надмірного здуття рубця) або бронхопневмонії.
Які тварини в групі ризику
Причини парезу отелившихся корів до кінця не вивчені. Відомо, що захворювання вражає головним чином тварин у віці 6-8 років; до і після цього віку кількість подібних ускладнень після пологів знижується. Висока ймовірність розвитку патології в наступних випадках:
- переохолодження;
- стійлове утримання маток;
- отелення в зимовий час на тлі вітамінної недостатності;
- в раціоні переважають концентрати та корми, багаті протеїном;
- корова належить до високоудійних молочної породи, наприклад джерсейської.
Аналіз групи ризику дозволяє припустити, що причиною парезу є падіння рівня кальцію, фосфору і глюкози в крові. Подібні явища пов’язують зі збоями роботи нервової і ендокринної систем у високопродуктивних корів внаслідок дефіциту вітаміну Д.
Порада. Якщо хочете мінімізувати ризик розвитку парезу після отелень, придбайте корову м’ясо-молочного напрямку: швіцким, костромську, Лебединську.
Методи терапії післяпологового парезу
Існує два підходи до лікування часткового післяпологового паралічу. Перший – медикаментозний, він включає в себе наступні ін’єкції:
- кофеїн-бензоат натрію підшкірно;
- магнію сульфат і вітамін Д внутрішньом’язово;
- кальцію хлорид і глюкоза внутрішньовенно.
Щоб зігріти хвору корову, їй розтирають боки джгутами з соломи, накривають байковим ковдрою, під яке підкладають грілки з водою температурою 50 градусів. У важких випадках катетером видаляють сечу, за допомогою теплої клізми – калові маси. При накопиченні надлишку газу в рубці роблять його прокол.
Увага! При лікуванні парезу не можна вливати ліки тварині в рот, оскільки це провокує гостру бронхопневмонію.
Більш ефективним визнаний спосіб ветеринарного лікаря Шмідта (1898 г.). Шмідт встановив, що повітря, закачаний в молочні залози корови, дратує рецептори стінок молочних ходів, що сприяє відновленню роботи мозку тварини.
Для «ін’єкції» повітрям потрібні молочний катетер зі стерильним наконечником, велосипедний насос і гумова трубка. Корову укладають на бік; при цьому дві частки її вимені виявляються нижчими – повітря закачують спочатку в них. Щоб уникнути інфекції соски обмивають теплою водою і протирають спиртом. Наконечник катетера вводять в сосок і повільно, щоб не розірвати альвеоли, нагнітають повітря.
Операцію припиняють, коли шкіра на вимені повністю розправиться і стане напруженою. Вийнявши катетер, сосок перев’язують смугою бинта, щоб повітря не вийшов назовні. Всі дії повторюють з верхніми частками вимені.
Увага! Чи не перев’язуйте соски корови нитками – вони вріжуться в м’які тканини і викличуть їх некроз.
Лікувального ефекту досягають введенням в цистерни вимені свіжого молока від здорової корови. Його нагрівають до температури 48 градусів і нагнітають в будь-яку частку за допомогою шприца Жане. Якщо стан тварини за 1-1,5 години не покращився, процедуру повторюють.
Профілактика післяпологового паралічу
Високоудійних корови віддають з молоком багато кальцію, фосфору і молочного цукру. Щоб запобігти мінеральну недостатність і її наслідок – післяпологовий парез, необхідно:
- знижувати відсоток концентратів в кормі;
- додавати в корми вітамін Д, який сприяє засвоєнню кальцію;
- надавати тваринам можливість достатнього моціону і інсоляції;
- не допускати переохолодження тільних корів.
Необхідно ретельно стежити за тваринами, одного разу перенесли захворювання – висока ймовірність його повторення внаслідок залишкових реакцій нервової системи на родовий стрес. Таким тваринам за тиждень до отелення починають давати по 30-40 кубиків рафінаду на добу.
Ще сто двадцять років тому післяпологовий парез корів був бичем тваринництва – отелившихся тварин доводилося різати. Сучасна ветеринарна наука дозволяє зберегти годувальницю навіть у важких випадках. Ретельна профілактика і грамотна терапія – все, що потрібно для спокою фермера в період отелення його молочного стада.