Виростити цитрус можна з кісточки на власному балконі або лоджії. Бажаючи отримати дуже гарне рослина, необхідно знати всі особливості посадки і догляду за ним. Плодоношення залежить від сорту і способу посадки.
Лимон можна виростити з кісточки
Переваги вирощування лимона
Велика кількість вітаміну С і мікроелементів дозволяють використовувати цей цитрус в боротьбі з симптомами застуди. Його вживання сприяє нормалізації гормонального фону і діяльності шлунково-кишкового тракту.
Лимон дуже кислий, але ароматний фрукт, який можна вживати в свіжому вигляді або обробляти, отримуючи соки, варення, додавати в чай і т. Д.
Лимони ростуть в країнах з теплим кліматом, наприклад, в Грузії, Туреччини, північній Африці і Азії. Але можна спробувати виростити цитрус в домашніх умовах. Посадити в відкритому грунті цитрус не вийде, т. К. Він не переносить перепади температури, тому швидко загине при перших похолодання.
Для вирощування використовують балкон, оснащений системою опалення, або засклену теплицю. Якщо дерево вирощено в таких умовах, то через кілька років можна чекати урожай.
Популярні кімнатні сорти лимона
У квартирі найкраще садити такі сорти:
- Павловський. Дуже росле і красиве дерево. Нерідко воно досягає 2 м заввишки. Плоди мають солодкуватий смак, а їх вага може досягати 400-450 г.
- Лимон Мейєра. Гібрид, отриманий схрещуванням з грейпфрутом. Не займає багато місця на балконі або в кімнаті. Одна рослина може давати до 2 кг плодів за сезон. Вага кожного цитруса досягає 150 м
- Пондероза. Відомий своїм гіркуватим смаком плодів і великою кількістю кісточок. Таке дерево дуже красиво, т. К. Більшу частину сезону цвіте.
- Дженоа. Невибагливий у догляді, тому часто вирощується початківцями садівниками. Плодоносить на 5 рік життя, а цвіте вже на другому році.
- Ювілейний. Один з найбільш високоврожайних сортів. Його плоди мають товсту шкірку.
Лимон Пондероза дає злегка гіркі плоди
Вибір насіння
Лимон, вирощений з кісточки, може давати до 8 кг плодів за сезон, якщо посадковий матеріал був обраний правильно, а догляд відповідав усім вимогам. Тому, хто вирішив вирощувати лимон, необхідно правильно підібрати посадковий матеріал:
- вибирати кісточки тільки плодоносному сорти, який може вирощуватися будинку;
- видаляти насіння можна тільки з стиглого фрукта;
- для посіву потрібно 10-15 великих кісточок.
Не можна забувати про те, що від правильного вибору сорту залежить те, як дерево буде рости. Не варто відразу очікувати активного плодоношення. Перший урожай з’явиться тільки через 5-8 років після посадки.
Кісточку слід брати з стиглого фрукта
Посадка лимона
Для вирощування потрібні ємність для лимона, грунт, добрива, поліетиленова плівка.
Радять перед посадкою кісточок витримати їх в розчині глутамата натрію і стимулятор росту протягом доби.
Після цього посадковий матеріал просушується. Здійснення посадки:
- Підготовка ґрунту. Його можна купити в спеціалізованому магазині або змішати самостійно, взявши в рівних пропорціях компост, торф і землю, річковий пісок.
- На дно горщика тонким шаром викладається дренаж: бита цегла, зверху якого засипають приготований грунт.
- Посадка насіння на глибину 2-2,5 см в заздалегідь зволожений грунт.
- Накрити горщик поліетиленовою плівкою.
Такі парники слід тримати при кімнатній температурі 18-22 ° C. Зволожувати грунт не потрібно: надлишок води може стати причиною гниття кісточок.
У парнику лимон тримають до появи перших сходів. Після цього горщики ставлять на добре освітлене місце. Плівка знімається з горщиків тільки з появою перших листя. До цього слід 2-3 години в день провітрювати парник, відкриваючи частину плівки.
Паростки лимона слід регулярно провітрювати
Догляд за молодим деревом
Щоб лимон ріс і розвивався, потрібно підгодовувати його мінеральними добривами не частіше 1 раз в 3 місяці.
Коли дерево досягне 15-20 см у висоту, можна пересадити його в горщик побільше. Для активного плодоношення слід пересаджувати його 2 рази на рік.
Догляд полягає в наступному:
- Формування крони дерева. Перша обрізка проводиться, коли головний стебло досягне 20-22 см. Його вкорочують, щоб дати сили рослині на формування бічних пагонів. Подальші обрізки проводяться щовесни.
- Закільцьовування стовбура. Використовується мідний дріт, яку обв’язують у його заснування. У міру зростання цитрус закриє обв’язку корою. У цьому місці корисні речовини будуть накопичуватися у великих обсягах, що вплине на врожайність.
- Полив. Лимон любить вологу, але погано переносить її надлишок. Необхідно приділяти більше уваги обприскування. Проводять їх 1 раз в 2-3 дня. Звичайний полив проводиться кімнатної відстояною водою не частіше 1 разу на 2 тижні.
- Очищення. Дорослі дерева покриваються кімнатній пилом. Вона негативно впливає на якість зростання дерева. Слід витирати пил вологою тканиною або змивати душем, користуватися яким можна не частіше 1 разу на рік, використовуючи тільки теплу воду.
Плодоносити дерево може вже через 3 роки, але фахівці радять видаляти перші цвітіння з дерева, залишаючи тільки 2-3 квітки. Молодий лимон ще не може витримати великих навантажень. Обриваючи суцвіття, людина дає дереву зміцніти.
Мідний дріт застосовується для закільцьовування лимона
Захист від хвороб і шкідників
Профілактичні заходи:
- купання під душем;
- протирання листя мильним розчином;
- обприскування розчином «Фітоспорін».
Регулярні профілактичні процедури дозволяють убезпечити цитрус від щитівки, борошнистого і павутинного кліща.
Вони знижують врожайність дерева або гублять його. Профілактики необхідна як для дорослого, так і ще не плодоносять лимона.
Як отримати хороший урожай
Від безлічі факторів залежить, чи буде плодоносити лимон. Якщо всі вимоги враховані, то вже через 4-7 років життя рослини можна отримати хороший урожай. Щеплення дозволяє прискорити зростання дерева і зменшити терміни очікування першого врожаю. Найчастіше вона проводиться методом окулірування або в розщепів.