Бджільництво – не менше трудомістка і вимагає часу заняття, ніж будь-яка галузь животно- або птахівництва. Шлях від любителя до професіонала своєї справи довгий і пролягає через укуси, труднощі догляду, недуги бджолиних родин. Але в основі фундаменту майбутніх успіхів лежить правильна підготовка пасіки і обладнання. Бджільництво для початківців – це велика кількість нюансів і секретів. Розібратися в них допоможуть поради фахівців і відео рекомендації.
Що слід знати перед тим, як зайнятися бджільництвом
Стати бджолярем може не кожен. Цей постулат спирається на наступні аспекти:
- Не можна займатися жалячими комахами, якщо є алергія або сильна больова чутливість до їхніх укусів.
- Бджільництво забирає багато часу. Дослідження стверджують, що на догляд за 5 бджолиними сім’ями в тиждень потрібно близько 2,5-3 ч. Це дані по бджільництву для теплої пори року. В холоду часовий інтервал зменшується. Підрахунки актуальні для досвідченого бджоляра, а новачкові ще потрібен час, щоб знайти вправність.
- Той, хто бажає зайнятися бджільництвом повинен любити природу, мати терпіння, акуратністю і витримкою.
- Наука догляду за бджолами підкоряється тільки тим, хто добре навчаємо. Людина повинна отримати необхідні навички по бджільництву для початківців. Також його завдання – вміти вибирати заходи, виходячи з моментальної ситуації.
Якщо ви все ж стали на шлях бджільництва, в першу чергу вивчіть природу і розподіл бджіл, процес отримання меду, розмноження, функціонування матки і т. Д. Далі подбайте про умови утримання вихованців.
Купуйте бджіл, адаптованих до вашої місцевості
Ключові вимоги до облаштування пасіки:
- природний захист рельєфом і насадженнями від сильних вітрів;
- наявність на відстані 2 км (радіус розльоту бджіл) медоносних культур;
- відсутність в тому ж радіусі шкідливих підприємств і інших джерел забруднень.
Третій крок бджільництва для початківців – придбання комах. Фахівці рекомендують купувати бджолосім’ї десь неподалік від місця розташування майбутньої пасіки. Так ви зможете бути впевнені, що бджоли адаптовані до погоди і рослинності вашого регіону. Займаючись розвитком бджільництва, можна запланувати покупку або переобладнання автомобіля для перевезення вуликів. Бджолярі влітку іноді транспортують пасіку ближче до медоносних рослин.
Порада. Новачкові буде досить 2-4 родин, щоб відчути смак процесу бджільництва.
Бджільництво для початківців: як обладнати житло для комах
Будинок для бджіл повинен бути надійним і безпечним. Новачкові буде не просто спорудити пасіку. У перший раз краще звернутися до фахівців. Але в процесі залучення до бджільництва вам доведеться засвоїти призначення і функціональне навантаження кожного елемента вуликів.
Для догляду за комахами в одному будиночку будуть потрібні:
- поїлка;
- годівниця для солодкого сиропу;
- пчелоудалітель (з його допомогою робочих бджіл відокремлюють від медового корпусу);
- решітка, яка відсікає частину гнізда під час роботи з маткою;
- міні-кліть для тимчасового розміщення маткових бджіл;
- ковпачок для укриття матки при приміщенні її в сім’ю;
- роевня для тимчасового приміщення ройових бджіл;
- щітка для змітання бджіл (з натуральних матеріалів).
Для заготівлі меду при занятті бджільництвом необхідно мати:
- набір ножів для роботи з сотами;
- інструмент для збору і заготівлі бджолиного воску;
- ємність для їх нагрівання;
- медогонку, яка допомагає відокремити мед від сот;
- медоотстойнік, в якому продукт додатково очищається;
- тару для зберігання меду – основної мети заняття бджільництвом.
Також для роботи з вуликом пасічнику будуть потрібні захисне екіпірування і димовушку. Остання виробляє дим, розслабляючий комах. Її роблять на основі сухих трав і шишок. Фізіологічний вплив диму на робочих бджіл позбавляє їх здатності жалити і передавати один одному сигнал про небезпеку.
Захисний костюм для людини, захопленого бджільництвом, повинен бути білого або дуже світлого відтінку і включати в себе:
- комбінезон;
- щільні нарукавники;
- легку капелюх з широкими полями, на яких кріпиться мелкоячеистая сітка (зав’язується і стягується під підборіддям).
Поради для початківців
Щоб почати розведення бджолиних родин, передбачте такі нюанси:
- Вулики краще розташовувати на пасіці не ближче 3-4 м один до одного. Між рядами залишайте хоча б 5 м, щоб вам було зручно працювати з будиночками.
- Якщо на присадибній ділянці немає місця для занять бджільництвом, розташуйте пасіку у добре освітлених сторін будівель, парканів або під кронами дерев.
- Заведіть журнал для бджільництва. Для кожного сімейства розпишіть, що і коли зробили або плануєте. Фіксуйте дати і характеристики матки і всієї колонії. Навіть якщо у вас одна бджолосім’я, про якісь деталі можна забути.
- У бджільництві багато заходів по догляду за пасікою залежать від погоди. Як мінімум під час дощу комахи залишаються у вулику, а в сонячний день вилітають на свіже повітря. При складанні плану робіт орієнтуйтеся на прогноз.
- На зиму вулики можна залишати на вулиці в більшості регіонів РФ. Будинки для комах повинні бути добре утеплені і вентильовані.
Основи поведінки на пасіці при занятті бджільництвом
Бджільництво для початківців має серйозну перешкоду з розряду психології. Це укуси комах, які неминуче чекають і новачка, і досвідченого фахівця. Перевірений бджоляр знає, як знизити ризик опинитися ужалених:
- Не можна працювати на пасіці з запахом спиртів, часнику, цибулі і навіть звичайного поту. Комахи вловлюють навіть незначні дози цих речовин.
- Не підходьте до вуликів перед наступом дощем.
- Під жало потрапляє людина, яка зустрічається на шляху бджоли від медоноси до дому.
- Негативно на спокій колонії діє аромат бджолиної отрути. Варто вжалити однієї бджолі – і рівень агресії у інших автоматично підвищиться.
Увага! Жало, застрягле в тілі, виділяє отруту кілька хвилин. Якщо його видалити відразу, шкоди здоров’ю буде мінімальним.
Бджолине сімейство починає злитися, якщо скорочується кількість хабар. Таке буває в періоди тривалої негоди, коли у комах немає можливості приносити у вулик звичну кількість меду. Вжалила жива істота, медоносна бджола гине сама, але і своїй жертві завдає шкоди. Якщо на людину нападе одночасно велику кількість комах – результат може виявитися летальним.