Догляд за садом складається з декількох обов’язкових операцій, серед яких підбір грунту, добриво, обрізка, своєчасний збір урожаю, пересадка і полив. Обрізка абрикосового дерева – важлива і необхідна процедура в догляді за ним для активного плодоношення. Перед нею необхідно дізнатися, як правильно обрізати абрикос. Якщо схема процедури порушена, дерево може загинути.
Обрізку абрикоса слід проводити відповідно до правил
Особливості обрізки абрикосів
Абрикосові дерева не здатні до самостійного позбавлення від зав’язі, через це гілки ламаються, а плоди осипаються на землю і втрачають привабливий зовнішній вигляд. Перед обрізанням визначитеся з метою, заради якої вона застосовується:
- Високий рівень родючості. Для цього обрізають обморожені і пошкоджені гілки після зимівлі. Особливо важливо проводити діагностику молодих пагонів.
- Довговічність. Проводиться обрізка старих і неплодоносних гілок, стимулюючи зростання нових пагонів.
- Краса саду. Проводиться спеціальна обрізка, метою якої є формування красивою і акуратною крони.
У догляді потребують і молоді, і дорослі дерева. Обрізка молодих саджанців збільшить рівень їхньої врожайності та позитивно вплине на зовнішній вигляд.
Якщо у деревця є гілки, розташовані нижче 50 см, то від них слід позбутися, а висоту саджанця скоротити до 1 м. Зробіть так, щоб відстань між гілками не перевищувало 15 см. Завдяки цьому дерево буде швидко розвиватися.
Схема обрізки абрикоса: перший рік, другий рік, третій рік і протягом чотирьох років
Види обрізки
Вибір виду обрізки безпосередньо пов’язаний з її метою:
- Формує проводиться у молодих дерев. З її допомогою можна сформувати обриси крони. Головні вимоги – це компактність гілок і їх вільне розташування на абрикосі. Не забувайте організувати надходження світла до втеч, дотримуючись відстань між гілками.
- Регулююча або підтримуюча, яка необхідна для стимулювання плодоношення. Вона допомагає не допустити ослаблення дерева та створити умови для розвитку абрикосового дерева.
- Омолоджуюча покращує ріст пагонів і впливає на формування нових. Можна зберегти високу якість плодів. Обрізаються короткі гілки (до 10 см) і ті, що ростуть усередину крони і заважають появі інших.
- Відновлювальна. Актуальна, коли виникли пошкодження або погіршення стану деревини через шкідників. Використовують при видаленні обморожених гілок.
Омолоджуюча обрізка абрикоса здійснюється в перший рік росту дерева. Краще видалити кілька великих гілок, що посилить зростання абрикосового дерева і не зашкодить його життєдіяльності.
Як омолодити старі дерева: обрізати старі, сухі, поламані, заражені гілки, що заважають зростанню нових і більш міцних.
Методи обрізки
Щоб домогтися максимального ефекту від обрізки, використовуйте одночасно декількох методів.
Як обрізати абрикос:
- Разреженно-ярусний спосіб. Садівнику необхідно відібрати 7-9 основних гілок першого ряду. Оптимальна відстань між ними дорівнює 40 см. Необхідно усунути гілки, розташовані на висоті близько 1 м. Три приросту, які перебувають посередині крони, зрізають. Довжина кожної гілки не повинна перевищувати 30 см, що буде стимулювати зростання дерева. Надалі гілки довжиною від 60 см обрізають наполовину.
- Сплощення крони використовують для прискорення плодоношення і поліпшення освітлення рослини. Чи не замикайте гілки занадто сильно, щоб уникнути затримки плодоношення. Підтримуючу обрізку краще всього проводити раз в 2-3 року.
Осіння обрізка
Коли обрізати абрикос, щоб не нашкодити дереву: найкращим часом є середина жовтня. Обрізати слід тільки ранні або середні сорти. Використовують разреженно-ярусний систему обрізки на 2-3 рік життя, щоб сформувати акуратну і красиву крону.
Заздалегідь підготуйте садовий вар: він стане в нагоді для обробки зрізаних місць.
Схема осінньої обрізки абрикоса
Весняна обрізка
Омолодження та відновлення абрикоса проводять навесні. Дерево може сильно ослабнути після зимівлі і потребуватиме більш ретельного догляду. Схема обрізки виглядає таким чином:
- Проведіть діагностику.
- Усунути даремні і обмороження гілки, особливо у однорічних абрикосів.
- Зрізи робляться на нирку, розташовану з боку, протилежного щеплення, щоб зберегти вертикальне зростання центрального стовбура.
- Вкорочують дрібні і зовсім короткі гілки (до 10-15 см). Завдання садівника надати ще не сформованої кроні красивий вид (чаша, пальметта або звичайний кущ).
Можна обрізати гілки абрикоса на початку квітня. Постарайтеся встигнути до появи нових пагонів і листя.
Літня обрізка
Ідеальний час для росту дерев – літо. Велика кількість сонячних променів проникає крізь гілки абрикоса і стимулює його розвиток. З’являються нові пагони і прирости, які заповнюють оголені частини дерева. Влітку найефективніше проводити омолоджуючу обрізку. Не забувайте, що старий абрикос потребує подібної процедури.
Якщо обрізати гілки рано, то на дереві встигнуть утворитися нові прирости і листя. При пізньої обрізку квіткові бруньки не з’являться, листяний покрив зменшиться. Упорядковувати крону абрикоса краще на початку червня. Після цього дерево не буде піддаватися негативному впливу шкідників.
Такий догляд за деревом потрібно проводити один раз в 3 роки. При недостатньому надходженні вологи або мінеральних речовин обрізку краще перенести на липень, щоб дерево не пересохло.
Схема літньої обрізки абрикоса
Вимоги до інструментів
Обрізка абрикоса здійснюється такими інструментами:
- садовими, копуліровочний і окуліровочний ножами;
- садовим пилянням;
- бруском і бруском;
- тригранним напилком;
- повітряним або ручним секатором;
- стамескою для зачистки ран;
- спеціальною пастою;
- ременем для редагування;
- шпагатом для закріплення гілок;
- засобами для закриття гілочок (садовим варом і фарбою);
- точками ріжучого інструменту і т. д.
Садовими ножицями обрізайте тільки довгі гілки. Потрібно усувати прирости зрілих абрикосів, які ростуть у неправильному напрямку (в середину крони). Абрикосові дерева ростуть швидко, тому обрізка повинна бути якісною, інакше гілки будуть рости вгору, через що процес збору врожаю затрудняється.
Секатори підходять для підрізування довгих гілок
Схема, яка допомагає підготувати інструменти до обрізку гілок:
- При початковій заточування знімається фаска – добре відточена частина ножів, розташована на лезі. Вона сточується до того моменту, поки гостра поверхню предмета не стане рівною, гладкою і без вигинів.
- Далі роблять заточку на бруску. Ту частину ножа, в якій розташована фаска, міцно притискають до дрібнозернистому бруску. Її рухають вперед і назад починаючи від клинка.
- Заточення за допомогою бруска, який разом з бруском змочують водою. Це необхідно для видалення тирси з інструменту.
Ремінь і спеціальна паста знадобляться, якщо затупітся прищеплювальний ніж. Важливо перевірити на справність секатор. Якщо леза стикаються між собою легко, то інструмент вже можна використовувати. У зворотному випадку потрібно затягнути або відпустити гайку.
Діагностика стану пили проводиться в якості правильного розведення зубців: одні по черзі направляються вліво, інші – вправо. У процесі обрізки потрібно обов’язково стежити за рядами зубців, щоб не нашкодити дереву.
Дуже важливо проводити прибирання інструментів після кожного використання. Якщо довго не плануєте використовувати інструменти, то змастіть всі металеві елементи маслом щоб уникнути появи іржі.