Правила обробки чагарників восени. Що потрібно встигнути зробити до морозів

осінній вухо за садомЗакінчення збору врожаю в саду – не привід відпочивати. Навпаки, осінь – найбільш сприятливий час, щоб почистити, оздоровити дерева і чагарники, поки вони ще не були прийняті в стан спокою. Для захисної обробки від шкідників та інфекцій важливо дотримуватися оптимальні терміни і дотримуватися правильної технології.

Збирання врожаю – початок підготовки до зими

Здоров’я будь-якого саду починається з чистоти і порядку. Якщо не захаращувати ділянку сміттям, вчасно прибирати падалицю, дотримуватися правил розміщення рослин, то ризик їх зараження шкідниками або грибком істотно зменшиться. Профілактична обробка чагарників і дерев від популярних недуг додатково зміцнить сад. Кращий час для застосування будь-яких методів і засобів – осінь. Але не поспішайте йти в магазин за органічними або хімічними препаратами для обробки. Спочатку підготуйте сад.

Обробляють його відразу після закінчення активного плодоношення:

  1. Зберіть все опале плоди і листя. У міру дебати і гниття в них можуть оселитися і перезимувати різні збудники хвороб. Якщо рослина влітку боліло, все його залишки слід спалити за межами дільниці. В іншому випадку їх можна використовувати в компостній ямі.
    полив чагарнику
  2. Огляньте кору. Старі і висохлі ділянки почистіть скребком або металевою щіткою. Ранки і тріщини замажте садовим варом. Щоб в процесі обробки шкідники не були в грунт, застеліть тканиною простір навколо чагарнику або дерева.
  3. Перекопайте пристовбурні кола, щоб потривожити комах і мікроорганізмів, які отруїлися на зимівлю вглиб грунту.

Порада. Попередню обробку після збору врожаю найкраще проводити у вологу погоду.

Обробка чагарників: як провести обрізку гілок

Оздоровлюються обрізка пагонів і гілок – важлива частина осінньої обробки чагарників. Особливо вона важлива для плодоносних культур, оскільки по весні вони починають рости раніше інших. Якщо вкорочувати таку рослину навесні, то великий ризик втрати поживних соків і зниження врожайності. Ті ж декоративні чагарники можна піддавати обрізку в будь-який момент, аби точки зростання були в стані спокою.

Обрізка може бути:

  • санітарної;
  • проріджувати;
  • омолаживающей.

При омолаживающей обробці чагарників важливо враховувати вид рослини і вікові особливості гілок. Ваше завдання – обрізати ті, які слабо або взагалі не плодоносять. Видалити старі гілки – значить, звільнити місце для молодих пагонів. Культури, що мають колір на 1-річних пагонах, омолоджують восени. Ті, які утворюють колір на 2-3-річних пагонах – відразу після закінчення цвітіння.

як доглядати за садомприбирання листя

Санітарна обрізка – найбільш проста процедура. Така обробка передбачає видалення всіх пагонів, які засохли, пошкоджені або уражені шкідниками. Проріджування гілок для ягідників виробляється щорічно восени. Не можна допускати загущення куща, так як це негативно вплине на доступ сонячних променів в листі і загальну врожайність. Ображати всі гілки, які ростуть усередину куща.

Порада. Проріджувати обробку краще робити її щороку, видаляючи по 2-3 гілочки, ніж раз на кілька років, завдаючи стрес рослині втратою великої кількості пагонів.

Побілка і обприскування чагарників: основи технології

Побілка додатково убезпечить насадження від шкідників, а також забезпечить їм своєчасну захист від температурних перепадів, інтенсивного сонячного світла. Обробку необхідно проводити в суху погоду на заздалегідь очищених і підготовлених стовбурах. Оптимальні терміни – жовтень-листопад при плюсовій температурі. Садівники радять брати для обробки спеціальну акрилову фарбу. Вона набагато ефективніше традиційної вапна, хоча і трохи дорожче.

Якщо ж ви все-таки вибрали вапняний розчин, то використовуйте для обробки такі рецепти:

  1. Змішайте 1 кг сухої вапна з такою ж кількістю гною, додайте 0,2 кг мідного купоросу і залийте суміш 8 л води. Перемішайте. Застосовуйте для обробки після 3-годинного настоювання.
  2. Змішайте 2 кг гашеного вапна, по 1 кг жирної глини і коров’яку, 0,25 кг мідного купоросу. Залийте водою (10 л) і перемішайте. Наполягайте 3 ч.

Увага! Важливо, щоб на виході розчин вийшов саме білим, для відбиття сонячних променів. Консистенція не повинна бути густою або містити грудочки. Для поліпшення прилипання додайте в готовий розчин трохи клею ПВА.

Фінальний етап обробки чагарників – обприскування:

обрізка кущів

  1. Розчин сечовини (5%), розпорошений на рослини і грунт навколо, сприяє захисту від парші. Сечовина насичує тканини чагарнику азотом. Обприскування проводите не пізніше, ніж за 1 міс. до настання морозів.
  2. Мідний купорос захищає від парші, гнилей, борошнистої роси. Можна застосовувати бордосскую суміш. Рекомендований час обробки – листопад.
  3. Залізний купорос допомагає видалити лишайники і мох. Він мало допомагає від шкідників і хвороб, зате насичує рослини залізом. Не можна наносити суміш на побілку.

Обприскування в саду проводите в захисному одязі, окулярах і респіраторі. Вибирайте тихий сухий день. Від правильності і своєчасності осінньої обробки залежить кількість і якість врожаю майбутнього сезону.

Обрізка чагарників: відео