Будь дачник стикається з потребою або посадити нове дерево черешні, або з бажанням розширити свій черешневий сад. У цей момент важливим є правильний вибір способу розмноження черешні.
Черешню можна розмножувати живцями
Види розмноження
Як розмножити черешню: є 3 способи розмножити плодове дерево. У кожного є свої плюси і мінуси, найбільш прийнятний вибирається індивідуально, виходячи з можливостей і умінь садівника. Види розмноження:
- кісточками;
- живцями;
- щепленням.
Першим і найбільш значущим мінусом при виборі першого способу є відсутність впевненості в тому, якими будуть плоди. Насіннєвий спосіб розмноження часто використовується як альтернатива, якщо немає навичок для інших видів. Живцювання також не завжди зможе дати результат, т. К. Далеко не кожне дерево здатне розмножуватися таким способом. Більшість садівників схиляється до щеплення, котрий володіє найбільш високим відсотком успішного розмноження, але кожен з видів потрібно розглянути докладніше.
Насіннєвий спосіб
Насіннєвий спосіб або розмноження кісточками найбільш непередбачуваний. Комусь вдається домогтися результату, хтось вирощує дерево, що перевершує за всіма параметрами материнське, але це буває вкрай рідко, однак більшість дачників влаштовує такий варіант розмноження черешні, як найбільш простий і доступний. Садити такі дерева в якості декоративних можна біля проїжджої частини або в місцевості з великою кількістю викидів в атмосферу, т. К. Часто виходить дичка.
Плюси і мінуси
Плюсом можна назвати велику кількість посадкового матеріалу, садити дерев можна більше без особливих витрат часу і зусиль, як з іншими способами. Мінусом буде відсутність гарантій для дерева: можливо, воно буде плодоносити гірше, ніж материнське, т. К. В більшості своїй розмноження таким способом черешні незберігають материнських якостей.
До мінусів можна віднесли також і те, що вам знадобиться висіяти сотні насіння, щоб виділити всього лише кілька плодоносних дерев. До числа обов’язкових процедур відноситься стратифікація.
Посадка насіння
Знаходження кісточок в низьких температурах обов’язково перед посадкою. Це та ж стратифікація, яка дозволяє посилити процеси всередині насіння і скоротити період проростання. Це економить час і дозволяє максимально наблизити насіння до природних умов і допомагає адаптуватися до клімату. По суті, стратифікація є імітацією зими і дозволяє насінню пройти загартування, яка зміцнює їх і робить більш витривалими.
Садити кісточки після цієї процедури краще навесні, цей період найбільш сприятливий. Можна обійтися без гарту, з великою ймовірністю кісточки зійдуть, але часто такий матеріал болезненен і гине. Грунт повинна бути правильно підготовленої для засівання. Вам знадобиться невеликий квітковий горщик приблизно 0,5 л:
- грунт для них краще брати родючу, якщо такий є грунт, де виростає вишня, чиї кісточки ви будете садити, краще взяти його; якщо ви берете городню землю, для початку гарненько прогрійте її, заливши простим окропом;
- дренаж викладіть на дно горщика, а після торф або інший живильний субстрат;
- глибина посадки кісточки повинна становити 2-2,5 см, можна 3 см, але не більше;
- грунт і насіння після посадки потрібно полити, але не дуже рясно, т. к. кісточки можуть просто згнити; після цієї процедури потрібно накрити горщик щільним поліетиленом і поставити в прохолодне світле місце.
Кісточки черешні рекомендується садити навесні
Живцювання
Це найдоступніший для садівника спосіб, яким більшість звикли користуватися при такій потребі, як розмноження черешні. Тут є кілька нюансів, які можуть вплинути на результат.
- завдяки живцювання можна перенести хвороби материнського дерева на нове, це ускладнює завдання при виборі цього виду розмноження;
- через пізнє періоду живцювання (кінець літа) відведень може замерзнути, що послабить його, він або не переживе зиму, або буде більше уразливий для хвороб;
- при нерегулярному та неправильному поливі ви загубите держак.
При належному догляді в результаті ви отримаєте дерево, яке буде абсолютно аналогічним тому, що у вас вже є. Це плюс вибору живцювання, т. К. Плоди будуть ідентичними до смаку. Наявність готового держака, який ви можете відрізати від уже наявного дерева на вашій ділянці, ще один бонус. Дотримуючись правил, описаних нижче, ви зможете допомогти черешки пережити зиму, а правильна його підготовка забезпечить хороший підсумковий результат:
- пам’ятайте, вибираючи час для живцювання, що найкраще це робити в кінці літа або на початку осені;
- віддавайте перевагу гілляці при виборі відповідного держака на дереві;
- присипте золою зріз, залишений на материнській черешні;
- підтримуйте температуру вище 20 ° C, щоб він відчував себе комфортно і не підмерзав;
- не заливайте рослину, т. к. воно почне гнити від надлишку вологи;
- намагайтеся не забувати про полив і добриві.
Найбільш прийнятним способом для вирощування черешні з держака вважається звичайна дугова теплиця з відповідною для черешні грунтом. Щоб розмножити черешню і не перевести живці або будь-який інший матеріал, вибирають родючий грунт. Дренажем служить шар керамзиту товщиною близько 2 см, потім засипаються живильний ґрунт, річковий пісок і перегній. Ці три складових змішуються в рівних пропорціях з додаванням приблизно 200 г золи на 1 кг такої суміші. Це засипається річковим піском шаром в 2-3 см.
Самі живці потрібно зрізати на початку червня, якщо ви будете використовувати для їх вирощування теплицю. Зверху, залишаючи кілька листочків, пагони на черешні потрібно розділити на живці приблизно по 15 см. На ніч їх зрізами потрібно опустити в один з численних стимуляторів росту, а з ранку можна приступати до посадки.
Щеплення
Вже вирощені і зрілі живці черешні можна прищеплювати на здорові дерева віком не більше 10 років. Такий спосіб розмноження є найдешевшим і поширеним в садівництві. Держак можна щепити не тільки на саму черешню або материнське дерево, але і на вишню, сливу і штучні підщепи.
Якщо ваш вибір припав на дерево іншого сорту, потрібно вибирати морозостійка рослина, що відрізняється невибагливістю у догляді. Щоб держак взявся краще і не піддавався впливу холодних температур, краще вибрати час в проміжку з середини весни до кінця літа, коли температура повітря навіть вночі буде близько 25 ° C. Новачкам радять проробляти цю процедуру в квітні, в це період дерево найбільш активно виділяє сік. Такий спосіб підійде і тим, у кого немає можливості вибрати молоде дерево для щеплення, т. К. Старі дерева виділяють сік тільки в цей період.
Для щеплення влітку використовують зелені або здерев’янілі живці. На них робляться надрізи, завдяки яким підщепу і щепу з’єднуються. Їх потрібно обов’язково змотувати скотчем або ізоляційною стрічкою, а саме місце прищепи обв’язати щільним пакетом, який дозволить на зрізах зберегти максимально багато тепла. Робиться це незалежно від погодних умов і температурного режиму.
Способи щеплення черешні
Висновок
Завдяки технікам ви зможете без праці виростити у себе не одне нове дерево, що буде радувати вас урожаєм. Не забувайте про особливості кожного виду розмноження черешні і вибирайте той спосіб, який підходить вам, вашій місцевості і дереву.