Екзотичні рослини для будинку – це складна, але цікава задача для квітникаря. Гранати, лимони та мандарини прикрасять будь-який зелений куточок. Знайти гранат у продажу складно, тому висаджується рослина з кісточки або живця.
Кімнатний гранат можна виростити з кісточки або держака
Питання як виростити гранат включає правильну посадку рослини і подальший догляд. У створених сприятливих умовах кущ активно росте і плодоносить на підвіконні.
Гранат для будинку
Декоративне деревце з яскравими плодами в товстій шкірці видає приємний аромат і створює особливий затишок в домі. При правильному догляді домашній гранат виростає до 1 м у висоту: розростання листя залежить від температурного режиму і постійного поливу. Цвіте деревце часто, тонкі гілки покриваються густим яскраво-рожевими або червоними плодами. Під час цвітіння гранат покривається дрібними ніжно-рожевими суцвіттями.
Перші плоди з’являються на дереві на третій рік, якщо посадку провели з кісточки, а не з держаком. Світлолюбні тонкі гілочки граната чутливі до перепадів температур, тому з моменту посадки до року переносити горщик з деревом не можна. Вибір постійного місця для дерева визначає його зовнішній вигляд і кількість плодів.
Листя куща в несприятливих умовах жовтіє і опадає, після декількох невдалих спроб відходу рослині важко відновитися. Якщо квітникар приймає рішення пересадити гранат, доводиться готувати новий грунт і добре удобрювати кореневу систему. Щоб виростити в квартирі квітуче здорова рослина, догляд за гранатом починається з моменту заготівлі насіння.
Процес вирощування
Як виростити гранат в домашніх умовах? Першим кроком для квітникаря стане вибір насіння або живців для висадки. Від вибору розсади залежить висота і якісні показники майбутнього куща. Для домашньої розсадження використовують гібридні, стійкі до несприятливих умов навколишнього середовища сорти.
Умови висадки:
- вирощування граната відбувається в світлому просторому приміщенні;
- виключаються протяги;
- приміщення повинно бути добре провітрюваним;
- підбирається підвіконня з західної чи південної сторони.
Влітку рослини можна виносити на вулицю в тінь. Карликова рослина у вигляді куща – результат правильного культивування грунту і її добрива.
Можна виростити відразу кілька дерев в домашніх умовах, висаджених з кісточок різних сортів. Відрізняються кущі інтенсивністю забарвлення листя і розміром декоративних плодів.
Влітку гранат можна винести на вулицю
Висадка граната
Висадка граната проводиться двома способами: за допомогою кісточки і держака. Вибір методу висадки залежить від можливостей квітникаря. У випадку з держаком висадка відбувається восени, коли кущ скидає все листя (корисні речовини накопичуються в гілочках і кореневище).
Як посадити гранат з кісточки: підготувати вихідний матеріал, удобрити грунт і підібрати відповідне в будинку місце. Висадка з кісточки проводиться в будь-який час року. Відразу після висадки переміщати горщик не можна.
Посадка кісточки
Питання як виростити екзотичний кущ в домашніх умовах виключає покупку дорогих живців. Дешевий варіант – висадка куща з кісточки, яку добувають з стиглого граната.
Щоб заготовити матеріал, підбирають стиглі плоди середнього розміру з рівномірною товстою шкіркою. Брати зелений гранат для розсадження можна. Після очищення кісточки потрібно висадити протягом доби, інакше такий матеріал не годиться.
Процес висадки
Для висадки сухі кісточки не підходять. Поки матеріал для висадки не висох, його занурюють в зволожений грунт. Етапи посадки нового куща:
- кісточки очищаються від зайвих жилок і соку (насіння повинні бути вологими, але не мокрими);
- грунт акуратно утрамбовується в горщик і удобрюються;
- кісточки поміщаються на глибину в 2-3 см і акуратно трамбуються верхніми шарами ґрунту;
- після цього грунт поливається невеликою кількістю води;
- на перших сходах видаляються зайві пагони, і кущ пускається в активне зростання.
В горщику грунт удобрюються і рясно поливається. Для добрива грунту використовують покупні засоби (мінеральні та вітамінні добавки).
Заливати грунт водою не можна, вона повинна бути в міру зволоженою. Якщо висадити кісточки взимку, вже до весни з’являться перші сходи.
Посадка і догляд в домашніх умовах включає регулярний полив після появи перших сходів. До моменту появи зелених пагонів поливають грунт раз на місяць.
Для посадки підходять тільки свіже насіння
Посадка держака
Вирощування здорового граната в домашніх умовах з держака відбувається в два рази швидше, ніж з кісточки. Посадка відбувається тільки після цвітіння куща. Якщо відсадити держак з зеленим листям, він швидко загине. Така відсадження зашкодить основного куща, з якого був узятий матеріал. Перед посадкою готують грунт:
- готують перегній (домашній гній, в рівних частках розбавлений водою);
- збирають городню грунт (не можна брати грунт після коренеплодів);
- готують деревна тирса;
- додається розчин циркону;
- змішують всі компоненти і трамбують в горщик.
Для додаткових властивостей родючого грунту в суміш додають трохи піску і торфу. Отримана суміш повинна бути в міру пухка і зерниста: занадто зволожена або глинистий грунт не підходить для висадки живця.
Основна властивість такого грунту – водонепроникність. Затримка вологи в грунті дозволить живити кореневу систему рослини тижнями. Полив куща в таких умовах скорочується в два рази.
Розчин циркону слід внести в грунт для граната
Як посадити держак
Посадити дерево живцями (свіжий саджанець) нескладно навіть влітку. Чим тепліше буде температура навколишнього середовища, тим більшого поливу вимагає молодий держак. Підготовлена суміш (субстрат з грунту і тирси) поміщається в горщик з нижнім дренажним шаром. Для невеликих кущів можна обійтися без дренажу. Твердий шар, який дозволить швидко пропускати застояну воду, роблять з дрібної гальки.
Для держака роблять невелике заглиблення в грунті і акуратно його фіксують. Важливо не пошкодити нижню частину відростка, інакше кущ загине. Після висадки грунт навколо держака рясно поливається очищеною водою. Для кращого і правильного обігріву держак разом з горщиком накривається поліетиленовою плівкою. Якщо посадка відбувалася взимку, навесні з’являються перші листочки (при правильному догляді листочки густо посаджені). До літа відбувається повне укорінення саджанця і формування нового куща (утворюється своя коренева система).
Пересадка саджанця в горщик
Якщо кісточка сідає в горщик, призначений для граната, то живці висаджуються в загальні горщики (для підстраховки краще відсадити кілька відростків).
Пересаджувати гранат кімнатний після літа, коли держак повністю зміцніє і переживе відсадження кореневої системи.
Для майбутнього куща вибирається великий горщик, яка не буде гнобити кореневу систему куща в майбутньому. Грунт для граната удобрюються мінеральними добавками. У приміщенні після пересадки повинна бути постійна температура 25 ° С.
Створення умов для зростання розсади
Догляд в домашніх умовах починається з моменту висадки кісточки або живця. Горщик з розсадою встановлюється на світлому місці (можна, щоб на рослину потрапляли прямі сонячні промені).
Тіньова сторона будинку не підійде. За станом грунту відбувається постійне спостереження, якщо грунт пересихає до моменту запланованого поливу, його слід трохи зволожити. Для зволоження розсади використовують пульверизатор, за допомогою якого відбувається рясне обприскування розсади водою.
Догляд за молодими пагонами
Якщо в горщику встановлений хороший дренаж, коренева система швидко розростається: зростає корінь поверхнево і розростається по сторонам. Вибирати занадто глибокі горщики не варто. Кущ для будинку поливається раз в тиждень і зволожується водою в міру пересихання грунту.
Правильний догляд включає періодичний злив води з піддона. Якщо вода не буде застоюватися, коренева система швидко зміцніє. Восени кущі потребують додаткового освітлення: при відсутності світла живці або загинуть, або витягнуться вгору і ослабнуть.
Росток граната вимагає хорошого освітлення
Постійний догляд за рослиною
Запорука здорового куща – правильна температура повітря і полив. Субстрат в горщику (додають грунт перегнійну і торф) підживлює кореневу систему черешка, але підріс кущ потребує додаткового добриві. Вода для поливу вибирається очищена і кімнатної температури.
Підживлення дерева відбувається 2 рази на місяць: рослина удобрюють комплексними сумішами. До кінця літа кількість підгодівлі зменшується в два рази.
Якщо на літо кущ залишається в тіні в затишному місці, то в вересні горщик переміщається в будинок.
Взимку догляд за гранатовим деревом мінімальний. Як тільки кущ скине листя, процеси в гілочках і кореневій системі сповільнюються. Період спокою триває до весни: в цей час потрібно поливати грунт, а підгодівлю добривами повністю припинити.
Особливості вирощування дерева
Поки росте гранат, його необхідно удобрювати не менш, ніж 2 рази на місяць. Перед періодом спокою грунт підсушується, а залишки листя акуратно прибираються. Переставляти обсипалися гілочки в інше приміщення не потрібно. У період спокою оптимальна температура становить всього 10-11 ° С. Освітлення для куща не змінюється. Як тільки з’являються перші бруньки молодого листя, кущ переміщається в тепле приміщення і рясно поливається.
Як вирощувати гранатове дерево:
- Як тільки пройдуть перші заморозки, кущ виставляється на балкон. Виключається продування куща і протяги.
- Догляд за кущем включає полив, який проводиться зверху через поверхневої кореневої системи рослини.
- Для гарного плодоносіння інтенсивне добриво проводиться з весни до осені, а на зиму припиняється. Для підгодівлі використовуються універсальні добрива.
- Догляд за кущем в домашніх умовах під час появи нирок включає рясний полив. У цей період важлива інтенсивність освітлення. Якщо в лютому, коли відбувається формування нирок, природне освітлення слабке, для росту куща використовують лампу.
Домашнє рослина виглядає здоровим, якщо молоді кущі пересідають щороку. Чагарник (гранат росте густим кущем) після 3-х років активного зростання потребує особливого догляду: полив відбувається раз в тиждень, а коренева система удобрюються раз в півтора тижні.
Вирощене у домашніх умовах рослина плодоносить їстівними гранатами тільки в тих випадках, коли внесені добрива не містили нітратів. Дозрілий гранат в будинку тримається на гілках до двох тижнів.
Процес формування крони
Без обрізки з кісточки або держака виходить безформний кущ. Якщо цвітіння починається ближче до літа, проводиться формування крони до моменту появи плодів (період цвітіння залежить від моменту висадки матеріалу). Обрізка граната відбувається щорічно.
Якщо кущ росте з осені, обрізку проводять в лютому, щоб зберегти кожну квітку (суцвіття поливаються з пульверизатора). Як доглядати за гранатом, щоб сформувалася правильна крона: якщо один втечу постарів, а на його місці пустився новий і зелений, від старого відростка позбавляються в першу чергу. Обрізка молодих пагонів проводиться орієнтовно на зовнішню нирку. На гілці має залишитися не більше 5 пар здорових листя.
Якщо після обрізки залишилося багато пагонів, з них виходять хороші черешки.
Форма крони залежить від побажань квітникаря. З домашнього граната вийде хороший бансай. Для цього необхідно провести кілька послідовних обрізок (поступово формуючи потрібний вид куща). Зростаючий гранат, догляд за яким не забирає багато часу, після невдалої обрізки при рясному поливі навесні швидко відновиться.
Шкідники і хвороби
Боротьба з хворобами і шкідниками рослини – запорука швидкого зростання куща. Помітити захворювання граната не завжди вдається, тому під час поливу необхідно приділити особливу увагу стану листя і молодих пагонів.
Хвороби і шкідники, які загрожують домашньому куща:
- павутинний кліщ;
- тля;
- сіра гниль;
- рак гілок.
Ознаки того, що на гранаті завівся павутинний кліщ – опале листя і невелика павутинка, яка залишається на здорової листі. На початковій стадії позбутися кліща допоможе звичайний мильний розчин (вдасться врятувати основне стебло, який швидко відновиться). Для знезараження хворий листя використовується настоянка з чаю або відвар з часнику.
Інсектициди допомагають від такої проблеми, як тля. З’являється тля на гранаті рідко і тільки через неправильне сусідства з іншими культурами.
Від сірої гнилі допомагають тільки спеціальні препарати. Виявити захворювання допоможуть білі цятки, які з’являються на листі або уздовж молодих стебел. Губчате здуття свідчить про розвиток раку гілок. Поступово у куща всихають пагони, а з часом гине і вся рослина. Виникає рак на замерзлих або зламаних гілках, які вчасно не прибрали з куща. Уражені ділянки гранат обробляються садовим варом.
Павутинний кліщ обплітає листя павутиною
Висновок
Гранат будинку – це красиве екзотичну рослину у вигляді куща. Висадка куща відбувається за допомогою кісточки або ручкою. У догляді гранат невибагливий: він потребує своєчасного поливі і добриві грунту.
Якщо рослина хворіє, на його листі або стеблах з’являються павутинки або білі плями. Для боротьби з хворобами необхідно обрізати підгнилі пагони і обробити хворі ділянки рослини спеціальними засобами.