Правила вирощування мандаринового дерева

Багато вітаміну С містять цитрусові, в тому числі і мандарини. Можна спробувати виростити їх самостійно. Мандаринове карликова дерево є чудовим декоративним рослиною, що приносить в будинок яскраві фарби і приємний аромат. Відомо, що запах цього фрукта не тільки покращує настрій і додає бадьорості, але і полегшує головний біль. Вічнозелена цитрусове дерево може зберігати період цвітіння більшу частину року і приносити плоди навіть в домашніх умовах.

кімнатний мандарин

Стати володарем чудового кімнатного мандарина зовсім нескладно. Більш того, виростити мандарин в горщику можна навіть самостійно, з кісточки.

Етапи посадки

Відразу варто відзначити, що існує більш простий варіант. Можна купити готовий саджанець в спеціалізованому магазині і висадити його відразу в грунт. Можна навіть придбати вже плодоносить доросла рослина, яке треба буде тільки поставити на підвіконня, забезпечивши йому домашній догляд.

Але тому, хто не шукає легких шляхів, можна самостійно посадити і виростити кімнатний мандарин в домашніх умовах.

Крок 1. Матеріали

Необхідні кісточки плодів цього фрукта. Краще брати не менше десятка, т. К. Природний відбір ще ніхто не відміняв. Далеко не всі кісточки зможуть дати паростки, не всі паростки зможуть пробитися крізь грунт. Щоб добути відповідні кісточки, треба взяти стиглий плід: чим більше і соковитіше, тим краще.

Кісточки для посадки

Крок 2. Підготовка насіння

Бувалі садівники знають, що будь-яким насінню перед висадкою в грунт потрібно підготовчий період. Деякий час кісточки мандарина необхідно залишити у вологому місці. Ідеальний варіант – звернути їх у тканину і залишити, підтримуючи вологе середовище. Через пару-трійку днів насіння будуть готові до посадки: у кісточок з’являться невеликі паростки.

Крок 3. Висадка в грунт

Зазвичай кімнатні мандарини здатні рости в самому звичайному грунті, але підійти до вибору грунту для рослини варто відповідально. Спершу на дно квіткового горщика викладається шар невеликих каменів або керамзиту для дренажу грунту. Слідом викладається решті грунт, куди і поміщаються пророслі кісточки. Розташувати їх потрібно не дуже глибоко, але і не біля самої поверхні грунту. Ідеальна глибина посадки від 5 до 7 см.

сходи мандарина

Далі майбутній мандарин декоративний повинен постаратися сам, від вас вже нічого не залежить до перших сходів.

Хіба що потрібно поливати, але не дуже рясно і дуже акуратно. Менш ніж через місяць молоді паростки почнуть проглядатися з грунту.

Навіть якщо експеримент не вдасться, не варто сумувати: не завжди виходить так, як задумано. Завжди можна знову спробувати посадити мандарин в домашніх умовах, скориставшись попереднім досвідом.

Догляд за молодими саджанцями

На самому початку важливо виробляти правильний догляд за молодими пагонами. Горщик з рослиною необхідно правильно поставити, знайшовши йому найбільш підходяще місце. Кімнатний мандарин любить хороше освітлення, а в темних місцях він починає чахнути і може загинути. Але прямі сонячні промені у великій кількості можуть спалити молоді паростки. Поки стебла мандаринового дерева не зміцніють в достатній мірі, із зони ризику їх краще прибрати. Завдання не зовсім проста – ємність з паростками повинна бути постійно освітлена і надійно захищена від прямого сонця.

цвітіння деревця

Мандаринове дерево обов’язково повинно знаходитися під впливом прямих сонячних променів, без яких не зможе нормально рости і розвиватися.

Відразу після появи перших сходів важливо підгодувати юне цитрусове рослина. Алгоритм дії не має істотних відмінностей від підгодівлі дорослої рослини.

Догляд за дорослим рослиною

Вирощуючи мандарин в домашніх умовах, важливо розуміти, що рослина адаптовано під жаркі країни, де нерідко бувають посухи. Тому зайвий полив буде згубний для рослини. Коли кімнатний мандарин занадто часто поливають – він починає скидати листя. Але з крайності в крайність кидатися також не варто.

Вологість

Декоративний сорт мандарина – це все-таки не кактус, в домашніх умовах він потребує регулярного зрошення.

Щоб забезпечити грамотний полив декоративному мандариновому дереву, необхідно знати, що:

  • Волога випаровується з листя чагарника, тому чим більше площа листя, тим швидше відбувається випаровування.
  • Природне освітлення і температура приміщення також впливають на швидкість випаровування вологи. Тому в літній період або в надмірно теплому приміщенні таке кімнатна рослина також потребує додаткової вологи. У прохолодному приміщенні рослина можна обмежити в поливі.
  • Листя мандаринового дерева слід регулярно обприскувати, т. К. Сухе повітря є хорошим середовищем для появи паразитів.
  • У період цвітіння поливати і обприскувати мандарин декоративний необхідно з обережністю, щоб вода не потрапила на квітки дерева.
  • Поливати кімнатний чагарник бажано до обіду, т. К. В першій половині дня мандарин знаходиться у своїй активній фазі.
  • Поливати цитрусове рослина необхідно тільки теплою водою. Причому ця рекомендація універсальна, незалежно від пори року.
  • У теплу пору року мандаринові дерева поливають щодня. Взимку іноді досить і одноразового щотижневого поливу. Але грунт завжди повинна знаходитися під контролем, т. К. Її пересихання неодмінно зашкодить дереву.

Підживлення

Мандарин, що вирощується в домашніх умовах, крім поливу вимагає догляд і харчування. Йдеться про підгодівлі рослини.

спеціальні добрива

Підгодовувати рослини необхідно, тому що часті поливи вимивають органічні і мінеральні речовини. Розуміння цього має визначальне значення в вирощуванні мандарина в домашніх умовах. У різні пори року мандарин поводиться по-різному, що впливає на кількість і частоту необхідного харчування.

Особливо важливо підгодувати кімнатний чагарник навесні, коли мандарин робить свій основне зростання.

Частота підгодівлі не повинна перевищувати двох разів на тиждень. Добриво має бути приготовлено в суворій відповідності з інструкцією із застосування. В іншому випадку можна сильно нашкодити рослині: замість необхідних мінералів і органічних речовин, домашній мандарин може отримати отруту. Суміші для добрива й підгодівлі кімнатних рослин продаються в магазинах як спеціалізованих, так і в великих гіпермаркетах. Підбираючи підгодівлю, бажано орієнтуватися на добрива для цитрусових.

гарне освітлення

Мандаринове домашнє дерево вимагає підживлення в набагато більшому ступені, ніж його садові побратими. Грунт в горщику, на відміну від відкритого грунту, не здатна регенерувати органічні і мінеральні речовини, розмивні в процесі поливу. Садовий мандарин не потрібно так часто підгодовувати, але домашній догляд за деревом – зовсім інша справа.

Корисні поради

Хоча мандаринове дерево і не є примхливим і складним у догляді рослиною, все ж, крім поливання та підживлення, варто іноді докласти додаткових зусиль. Скажемо ще кілька слів про те, як доглядати за декоративним мандарином, щоб дерево завжди радувало око своєю красою.

Пересадка

У міру зростання деревця кімнатний мандарин необхідно пересаджувати. Поки чагарник росте, оновлювати «місце прописки» бажано щороку. Після досягнення рослиною семирічного віку розширення його житлоплощі потрібно вже раз в два роки.

Щоб дерево добре плодоносить, на етапі цвітіння зайві зав’язі краще видалити.

Чим більше потенційних плодів буде рости, тим більше сил і поживних речовин деревце буде витрачати на вирощування. Щоб не виснажити дерево мандарина, бажано залишити тільки частина його квіток, найсильніші зав’язі. Хоча «урожай» вийде менше, але в кожен фрукт буде вкладено більше поживних мікроелементів. Тому плоди будуть більші, смачні і соковиті. Мандарин кімнатний є декоративною рослиною, а не садовим. Тому здоров’я дерева завжди має бути в пріоритеті.

Коли зав’язі оформляться в маленькі плоди, крони дерева бажано підв’язати до опори. У міру зростання і обважнення мандарини ризикують зламати тендітні декоративні стебла дерева. Без додаткової допомоги чагарник може постраждати. Зламані гілки можуть привести до серйозної хвороби дерева.

Хвороби і шкідники

Вирощуючи мандарин, не можна забезпечити йому належний домашній догляд, чи не убезпечивши рослина від шкідників.

Щитівка на мандаринах

Дрібні комахи здатні значно послабити або навіть вбити рослину. Щоб захистити мандарин в кімнатних умовах, варто обробляти листя дерева спеціальними протипаразитні засобами. Придбати подібні препарати, як і підгодівлю, можна в спеціалізованих магазинах.

Види кімнатних дерев

Є кілька сортів мандаринового дерева. Деякі з них відмінно вписуються в культуру домашніх декоративних рослин.

Уншиу

Найпопулярнішим є сорт мандаринового дерева Уншиу, різновиди японських мандаринових дерев. Висота дорослої рослини рідко досягає 1,5 м. Кімнатний мандарин Уншиу більш інших терпимо до холоду і надзвичайно плодоносити.

сорт Уншиу

Карликова форма

Популярним є і карликовий або, як його ще називають, гірський мандарин, – кувати-Васі. Цей сорт групи Васі, який в домашніх умовах здатний досягати метрової висоти, хоча зазвичай ріст рослини зупиняється в межах від 40 см до 80 см.

Сорт кувати-Васі

Клементін

Можна виділити ще й кімнатний Клементін. Це мандарин, схрещений з помаранчею. Відрізняється яскравими і солодкими плодами декоративний мандарин різновиди Муркотт, що перекладається, як «медовий». Скоростиглий сорт починає плодоносити вже влітку, на відміну від вищезгаданих різновидів.

Плоди Клементін Муркотт

Інші сорти

Невелике мандаринове Шива-Микан дерево, як Муркотт, є раннім сортом з дрібними плодами.

Але незважаючи на те, що згадані різновиди мандаринових дерев є спеціально виведеними декоративними сортами, навіть звичайний садовий мандарин залишається досить низькорослим в домашніх умовах, незалежно від догляду.

На якому б сорті ви не зупинили в результаті свій вибір, результатом буде ефектне декоративне дерево з красивими квітками і яскравими, ароматними плодами.

Висновок

Мандарини здавна використовували в якості декоративних домашніх дерев знатні і забезпечені сім’ї, вирощуючи їх в оранжереях або зимових садах, бо квітка як садового, так і домашнього мандарина виділяв прекрасний аромат. Сьогодні мандарин доступний в домашніх умовах. Виростити дерево досить просто. Догляд також не вимагає застосування спеціальних зусиль. Зате цю благородну мандаринове карликова дерево в будь-якому інтер’єрі буде виглядати ефектно і стильно, надаючи навколишньому простору більше позитиву і фарб. Тому навіть якщо у вас були сумніви, чи варто зв’язуватися з цитрусовим деревом або віддати перевагу іншому декоративному рослині, відкиньте їх. Домашні дерева незмінно порадують своїх власників, приносячи соковиті плоди, ніжний аромат і чудовий настрій.