Причина появи коричневих плям на абрикосах

Хвороби і шкідники, які атакують абрикос, знижують врожайність (в 5 разів) і якість плодів. Хвороботворні мікроорганізми провокують псування пластинок листя і поява чорних плям, призводять до повного пошкодження кори. Є кілька причин появи коричневих плям на абрикосах.

Коричневі плями на абрикосі

Коричневі плями на абрикосах – симптоми захворювань

Збудники хвороб

Поширені і найбільш небезпечні захворювання дерев мають грибковий характер.

Види грибкових збудників хвороб рослин:

  • Гриб Macrosporiumsp. Це збудник макроспоріозу на плодах. У більшості випадків захворювання з’являється в кінці літа у вигляді червоних або фіолетових смуг по краях листя. Через деякий час утворюється чорний наліт – спори гриба. Хвороботворні мікроорганізми зберігаються до наступного року на старому листі, вражають новий урожай.
  • Гриб Gnomoniaerythrostoma. Хвороба проявляється на черешках, листках і рідко на плодах. Плями розмиті і практично непомітні. Спочатку вони жовтого кольору, а потім темніють. На місці їх появи некрозно тканину ущільнюється, стає горбистої і розтріскується. Листя, уражені грибком, скручуються і засихають. На плодах з’являються темні точки, і уражена м’якоть прісихает до кісточці. Незрілі плоди осипаються, а стиглі мають потворну форму. З розвитком хвороби відбувається ураження інших ділянок рослини, в результаті чого знижується врожайність і морозостійкість дерева.
  • Гриб Podosphaera. Він провокує розвиток борошнистої роси. Хвороба вражає молоді пагони дерева. Виявляється білим нальотом на листі і на корі. У міру розвитку хвороби наліт ущільнюється. Без лікування листя почнуть передчасно опадати, пагони погано визрівати, а дерева будуть погано переносити мороз.
  • Гриб Валса. Поразка дерев відбувається при попаданні спор грибка в ранки. На абрикосах з’являються освіти оранжевого кольору.

гриб Валса

Гриб Валса проникає крізь ранки на корі дерева

Грибкові захворювання

Грибки вражають квітки, пагони і плоди. Виділяють наступні види грибкових захворювань:

  • Клястероспоріоз. При цьому захворюванні відбувається ураження крони. На листках з’являються бурі плями, а через деякий час – дірки. Хвороба найбільш помітна восени і навесні.
  • Цитоспороз. Гриб, що мешкає між деревиною і корою, викликає хворобу. На ураженій рослині з’являються темні плями, листя в’януть. Поразка починається з верхньої частини дерева і поступово доходить до самого низу. На останніх стадіях розвитку хвороби відбувається в’янення гілок. Є висока ймовірність загибелі дерева.
  • Вертіціллез. Збудником хвороби є грунтовий гриб, який мешкає в землі. Поразка абрикос починається з кореневищ, а незабаром хвороба поширюється на листя. Поступово дерево в’яне і гине.

Грибкові захворювання дуже небезпечні, і лікування ураженого дерева повинно починатися негайно, інакше абрикос загине, а хвороба пошириться на сусідні дерева.

Комахи-шкідники

Деякі хвороботворні бактерії розносяться комахами. До таких хвороб відноситься Моніліоз, яке характеризується швидким ураженням квіток, їх в’янення. Сприятливі умови для розвитку моніліозу створює підвищена вологість. Заражена дерево становить небезпеку для оточуючих рослин. Хвороба здатна знищити до 80% врожаю.

Комахи можуть не тільки розносити хвороботворні мікроорганізми, а й самі завдавати шкоди. Личинки комара галлици Глазкової (1,2 мм в довжину) вгризаються в нирки рослин, що призводить до їх загибелі.

У наших широтах найчастіше дерева вражають такі комахи:

  • Попелиця. Основним харчуванням є сік листя. Поразка призводить до деформації листя, порушення фотосинтезу.
  • Плодожерка. Її активність припадає на кінець літа.
  • Листовійка. Гусениці цього метелика, прокидаючись від сплячки, починають шукати собі корм і поїдають рослину.

Для боротьби з шкідниками використовують розчини інсектицидів, які можна приготувати самостійно. Необхідно проводити регулярне видалення сухих гілок, уражених листя. Комахи бояться різких запахів, тому для боротьби з ними можна використовувати обкурювання травами з різким запахом.

плодожерка

Плодожерка з’являється в кінці літа

Вірусні захворювання

Причина багатьох захворювань рослин – дія вірусів. Невеликі безклітинні мікроорганізми здатні завдати величезної шкоди деревам.

  • Кільцева віспа. Листя зменшуються, пагони сповільнюють ріст, а гілки засихають. На плодах з’являються бурі здуття і кільця. Вони дозрівають значно раніше і обпадають.
  • Віспа. На абрикосах з’являються вдавлені смуги і плями коричневого кольору. Знижується якість плодів.
  • Стрічкова мозаїка. Хвороба проявляється навесні. На молодих листках з’являються жовті смуги, які формують мереживний узор.
  • Вірусне в’янення. Основним проявом хвороби є одночасне формування листя і цвітіння. Трохи пізніше з’являються світло-зелені плями, листя починає скручуватися. М’якоть плодів стає бурою і відмирає.
  • Камедетечение. Характеризується одночасним ураженням декількох рослин.

Вірусні захворювання складно піддаються лікуванню, а більшість з них не проходять ніколи, тому простіше запобігти їх розвиток, ніж боротися з ними. У профілактичних цілях необхідно ретельно перевіряти розсаду.

камедетечение

Камедетечение – вірусне захворювання

Видалення плям з одягу

Заражені плоди абрикоса можуть залишити плями на одязі, які складно видалити. Найпростіше вивести свіжі плями від абрикосів. Вони легко відпираються в теплій воді, і від них практично не залишається і сліду.

Як вивести відмітини фруктів на тканини:

  1. Перед виведенням плям необхідно видалити залишки м’якоті з тканини.
  2. На пляма від абрикоса нанести засіб для виведення плям.
  3. Промочити сік, залишити одяг у воді кімнатної температури. Використовувати гарячу воду не можна, тому що висока температура ще більше закріпить пляма.
  4. Після замочування можна відіпрати плями машинного пранням.

Чим відіпрати пляму: відбілюючий порошок, господарське мило (коли пляма свіже).