Як і будь-які рослини, фіалка теж може захворіти. Одним з небезпечних захворювань є борошниста роса. Незважаючи на настільки миле назву хвороби, вона негативно позначається на стані рослини. Для її лікування застосовують спеціальні препарати або різні народні засоби. Але щоб в подальшому максимально убезпечити фіалку від цієї недуги, потрібно зрозуміти причини його виникнення.
Причини захворювання
Борошниста роса – це небезпечне грибкове захворювання. Спори гриби можуть витати в повітрі приміщення, бути принесеними з новими рослинами, з зараженим грунтом або потрапити в будинок іншими способами. Рослини з сильним імунітетом зможуть вистояти проти цієї недуги. Але ймовірність ураження ослаблених примірників досить висока.
Увага! Вирощування фіалок в несприятливих умовах знижує їх імунітет, робить вразливими до різних захворювань.
Причинами виникнення борошнистої роси можуть бути:
- підвищена вологість повітря при низьких температурах в приміщенні;
- недостатня для фіалок освітленість;
- відсутність прибирання в місцях утримання рослин – бруд, що скупчилася пил на полицях з фіалками, в піддонах, на поверхні горщиків;
Поява білого нальоту на листках – основна ознака розвитку захворювання
- занадто тісне розміщення горщиків з квітами по відношенню один до одного – при такому близькому контакті від хворої рослини заражаються і ті, що розташовані поблизу від нього;
- надлишок в грунті азоту при нестачі калію і фосфору.
Ознаки хвороби
Це захворювання повністю виправдовує свою назву. Листя і стебла фіалки, ураженої недугою, здаються наче злегка припорошені борошном, виглядають неохайними і запорошеними. Тільки така «пил» не змивається. Білястий наліт – це і є міцелій гриба. Білий наліт на різних частинах рослини з’являється на першій фазі розвитку хвороби. Потім утворюються нерівності, з’являються виразки, листочки поступово відмирають, а сама рослина перестає розвиватися і в підсумку гине.
Порада. Борошнисту росу досить легко вилікувати. Але краще не доводити рослина до хвороби, вчасно приймаючи необхідні профілактичні заходи – дотримуватися оптимальний режим температури, вологості повітря, провітрювати приміщення, занадто не старатися при поливі і інше.
При появі найперших ознак недуги бажано не затягувати з початком лікування і обробити рослини відразу ж. Є два різновиди борошнистої роси:
- справжня;
- помилкова.
Прояв борошнистої роси
Обидва цих захворювання небезпечні для фіалок. Їх зовнішні відмінності в тому, що при недугу справжньої борошнистої роси утворюється тільки білястий наліт, а при помилковою, крім нього, з’являються ще бурі з червонуватим відтінком і блідо-зелені цятки на листочках і інших частинах рослини. При відсутності лікування фіалка згодом може загинути. Для ізлечіванія від борошнистої роси застосовуються не тільки спеціальні препарати, а й різноманітні народні засоби, досить перевірені в практичному використанні.
Лікування фіалки готовими препаратами
Для лікування хворих рослин цілком успішно застосовуються готові хімічні склади. З цією метою використовують «Фундазол», «Бенлат», «Топаз» та інші фунгіциди від борошнистої роси. Буває достатньо одноразової обробки тих чи інших препаратом для позбавлення від хвороби, але для закріплення результату її краще повторити через 7-10 днів.
Для більшої ефективності результату обробку фіалок бажано проводити в наступній послідовності:
- ізолювати хворі рослини, обірвати у них квітконоси, уражені хворобою листя і стебла;
- промити листочки і стебла фіалки від можливої пилу під струменем води, почистити поверхню горщика і піддон;
- видалити з горщика верхній шар грунту, замінивши її свіжою;
- обприскати рослину обраним фунгіцидом, діючи відповідно до інструкції, злегка полити цим же складом грунт в горщику;
- через 7-10 днів повторити обробку.
Порада. Для першої і другої обробки рослини краще скористатися різними засобами. Це значно ефективніше в позбавленні від даного грибкового захворювання.
Народні засоби від недуги
Вилікувати рослина від хвороби можна не тільки препаратами, які продаються вже в готовому вигляді, а й перевіреними народними засобами. У боротьбі з цією недугою використовують кальциновану або харчову соду, мідний купорос, мило, колоїдну сірку і інше. Застосовують від цієї недуги золу і навіть настій перепрілого коров’ячого гною, але такі засоби все-таки більше підходять для городніх рослин, а не для домашніх.
Якщо рослина не лікувати, воно швидко слабшає і гине
Варіантів для приготування домашніх розчинів для обприскування фіалок від недуги борошнистої роси досить багато. Можна скористатися такими рецептами:
- 25 г кальцинованої соди і 5 г рідкого мила розчинити в 5 л води, обприскати цим розчином самі квіти і верхній шар грунту в горщику дворазово, дотримуючись інтервал у 7-10 днів;
- 50 г мила розчинити в 5 л теплої води. Окремо в склянці з водою розвести 5 г мідного купоросу, акуратно влити в мильний розчин, постійно помішуючи. Кілька разів обробити отриманим складом уражені квіти з інтервалом в тиждень;
- 2 ложки сухої гірчиці розмішати в 10 л теплої води. Остившім розчином можна полити і обприскати хворі рослини;
- 50 г часнику залити 2 л холодної води, потримати добу, потім процідити, використовуючи нерозбавлений розчин для обробки;
- 1 частина молочної сироватки змішати з 10 частинами води. Отриманим розчином 3 рази обприскати квіти з проміжком в 3 дня;
- 100 г свіжої трави хвоща залити 1 л води, потримати в такому стані добу. Після цього поставити на вогонь і близько 2 годин кип’ятити. Перед тим, як обприскувати, 1 частина цього настою розвести в 5 частинах води. Обробити рослини 3-4 рази. Інтервали між обробками – 5 днів.
Коштів для обробки фіалок від борошнистої роси досить багато. Можна скористатися покупними препаратами в готовому вигляді або народними засобами. Головне – не пускати на самоплив розвиток захворювання, починаючи лікувати рослина з появою перших ознак недуги. І, звичайно, краще відразу створити для фіалок сприятливі умови утримання, тоді і хворіти вони будуть значно рідше.
Борошниста роса на фіалках: відео
Борошниста роса: фото