З проблемою розкльову курми своїх яєць стикаються власники і маленьких присадибних господарств, і великі фермери. Подібне відхилення в поведінці домашньої птиці призводить до значних втрат яєчної продукції. Лише розібравшись, чому вони клюють, можна виправити проблему і створити умови, що запобігають її повторення.
Причини агресивної поведінки курей
Фахівці виділяють кілька причин, що викликають у несучок бажання розкльовувати яйця:
- Кури мають обмежену ділянку для вигулу через маленькій площі, відведеної для їх утримання. Порушення норм, що призводять до скупченості пташиного поголів’я, відсутність нормальних умов для вигулу, провокують стреси, розвиток паразитів, зміни в поведінці.
- Використання збіднених кальцієм і іншими біоактивними речовинами кормів. Незбалансоване харчування – основна причина, що викликає подібну поведінку у птиці. Через нестачу поживних речовин в основному кормі, вони змушені шукати їх на стороні. В цьому випадку шкаралупа є ідеальним продуктом, що містить все необхідне для пташиного організму. Кури не перестануть клювати її, якщо не стежити за якістю даються кормів.
Увага! У зимовий час причиною яєчного розкльову може стати дефіцит вітаміну D.
- Додавання не подрібненої яєчної шкаралупи в корму. Ще одна часта причина подібної проблеми – використання свежеразбітой шкаралупи, що містить білкові і жовтковий залишки, а також ігнорування необхідності ретельного подрібнення шкаралупи, при її підмішуванні в мішанки і інші корми. Кури, звикнувши до смаку і асоціюючи яйця з їжею, не втримаються, щоб не розкльовувати їх.
- Підтримка режиму тривалого світлового дня в зимовий час. Надлишок світла взимку призводить до того, що кури починають відчувати додатковий стрес і агресивність.
Яєчне розкльовування – прогресуюча проблема. Варто завестися однієї клюють несучки і всі інші кури з часом стануть повторювати її дії.
Як відучити курей від розкльовування
Щоб убезпечити яєчну кладку від несучок-вредітельніц слід:
- виявити причини явища;
- визначити особин, які це роблять, і ізолювати їх;
- захистити гнізда, оснастивши їх яйцесборнікамі.
Далі вирішувати проблему слід виходячи з причин, її спровокували. Для цього необхідно відкоригувати раціон, переглянувши норми білків, вітамінів і мінералів. Наприклад, ввівши до складу основного корму кісткову або рибну муку, бобові культури, молочні продукти. Крім цього необхідно ще зробити ряд дій.
- Оснастити майданчик для вигулу окремої годівницею, наповненою піском великої фракції, гравієм або сумішшю крейди, попелу і подрібненого черепашнику. Помітивши, що кури охоче клюють їх, можна зробити висновок, що причиною розкльовування кладки послужило недолік кальцію, кремнію та інших мікроелементів.
- Альтернативою підручних засобів, які впливають на формування мікрофлори в кишечнику домашньої птиці і заповнюють недолік протеїнів, служать аптечні препарати – «Біовестін» і «Метіонін», а також вітамінні премікси, кормової «Трикальцийфосфат».
Увага! Застосування аптечних препаратів виправдано тільки при точному з’ясуванні причин яєчного клювання і строгому дотриманні дозування.
- Проведення дебрікірованія – обрізки гострої частини дзьоба дозволяє запобігти канібалізм, яєчний розклей, видирання пір’я. Дана процедура обов’язкова для всіх великих пташиних господарств. У домашніх умовах гостру частина дзьоба у молодих курей спилюють напилком або зрізають кусачками, після чого припікають розпеченим металом. Кури в результаті дебрікірованія мають тупі дзьоби, що ускладнює розклей.
- Кури перестануть клювати яйця, якщо використовувати обманки, підкладаючи їм гіпсові муляжі, тенісні м’ячики, наповнені перцевим, оцтовим або гірчичним розчином шкаралупи.
- Облаштування повноцінної майданчики для вигулу дозволить зайняти птицю між їжею і відпочинком. Кури стануть спокійніше, будуть гребти, клювати траву і все що знайдуть в ній, не чіпаючи кладку в гніздах. Якщо немає можливості створити їм спеціальний вольєр, рекомендується щодня випускати птицю на подвір’я.
- Підтримка 12 годинного світлового дня в зимовий час. Штучне освітлення в курнику має бути неяскравим. Для цього використовують малопотужні лампи і затінюють їх абажурами. Сам курник повинен бути досить просторим, щоб кури відчували в ньому себе вільно. Сідало облаштовують вище – під стелею, а гнізда – в різних кутах або за перегородками, щоб кури не заглядали один до одного.
- Стежити, як тільки кури-вредітельніци знесуть, відразу прибирати кладку. Ефективний результат дає 2-х тижневе відлучення шкодницу від інших курей. Якщо після повернення назад, вона продовжує клювання, від такої курки краще позбутися.
Скориставшись цими порадами, можна відучити домашню птицю від розкльовування. Крім того використовуючи їх в якості профілактики, легко запобігти причини, що викликають відхилення в поведінці пташиного поголів’я.