Прикраси для саду: як виростити калину звичайну

вирощування калиниКалина – це не просто дерево, а справжня легенда Русі і всіх слов’ян. Посадивши його у свого вікна, господар буде радіти білому кольору по весні, що наливаються ягодами влітку і корисним урожаєм восени. Звичайно, сумлінну садівник таким опис не обмежиться. Йому важливі правила посадки та догляду за деревом. Посадити калину звичайну не так-то просто. Але всі зусилля будуть виправдані і винагороджені.

Історія і опис дерева

Калина – дерево, з яким пов’язано безліч легенд і казок. Наші предки прикрашали калиною весільні бенкети, забезпечуючи молодій сім’ї щастя і продовження роду. У будні дні грона калини розкладали в будинку, захищаючи його від злих духів, псування і проклять. Ягоди цієї рослини зображувалися на рушниках, жіночому одязі і навіть на віконницях будинків. Особливо популярна культура серед жителів південних регіонів.

Сьогодні існує не менше 150 видів цього дерева. Всі вони мають свої особливості. «Снігова куля» або «Буль-де-неж» може похвалитися красивими круглими суцвіттями, «Compactum» – щільною кроною, а «Xanthocarpum» – ягодами жовтого кольору. Але найпоширеніше дерево – калина звичайна, знайома нам з самого дитинства.

сорти калиникалина Бульденеж

Калина – це невелике декоративне дерево. Деякі навіть вважають його чагарником. Стовбур у нього тонкий і гіллясте. Листя великі, суцвіття білі, іноді вони можуть мати легкий рожевий відтінок. Починає калина цвісти в середині травня і триває цвітіння півтора місяці. Плоди у калини криваво-червоного кольору з маленькою кісточкою всередині. Визрівають вони до осені, а провисеть на дереві можуть до зими. Легкий мороз навіть поліпшить їх смак і корисні властивості.

Розмноження та укорінення

Розмножувати калину можна по-різному: живцями або насінням. Другий спосіб досить довгий і може зайняти більше 2 років. Вегетативне розмноження може бути здійснено декількома способами: прикореневими відростками, вертикальними або горизонтальними відводками. Вертикальні відводки – найпростіший спосіб, що не вимагає особливих зусиль.

  1. Насіння. Їх поміщають у вологу тирсу, щільно утрамбовані в капронові панчохи. Так вони зберігаються 2 місяці при кімнатній температурі, поки не почнуть проростати. Пророщені насіння кладуть на нижню полицю холодильника ще на місяць. Через 30 днів насіння висівають в невеликий ящик, заповнений грунтом. Якщо паростки набрали чинності за зиму і виглядають здоровими, навесні їх висаджують в саду, рясно поливаючи. Якщо ж вони ще слабкі, їх варто залишити в ящику ще на рік. Але на літо ящик винести на сонце.
  2. Живці. Живці для посадки заготовляють під час цвітіння дерева. Вони повинні бути пружинистими, але не ламкими. Зрізають живці зеленими – 10-12 см з 2-3 вузлами. Взимку їх тримають під куполом або в теплиці в спеціальному грунті. А навесні висаджують в саду.
  3. Вертикальні відводки. Восени у молодого рослини вкорочують нижні гілки, залишивши 2-4 нирки. Стовбур підгортають, закриваючи ці нирки грунтом. До весни вони дадуть пагони, які знову закривають землею, поки вони не досягнуть 30 см. Після цього їх розкопують, підрізають і знову закривають грунтом. Восени пагони відділяють від дерева і висаджують самостійно.
  4. Горизонтальні відведення. Дворічну гілку обрізають, залишивши відросток з 2-3 нирками. Коли навесні він дасть втечу, його знову вкорочують на 1/5 частину, пригинають до землі і опускають в підготовлену ямку. Так залишають, поки не з’являться пагони. До осені материнську гілку видаляють, пагони відділяють і висаджуються окремо.

Особливості посадки і догляду

  • Грунт. Калина невибаглива до показників грунту, хоча краще вона себе почуває в слабокислом або нейтральному грунті. Прийметься калина і на грунті небагатій, але плодоносити буде слабо. Для неї підійдуть навіть близькі грунтові води, адже це дерево любить вологу.

Порада. Якщо в саду є невеликий ставок або річка в кінці ділянки, то берег водойми буде кращим місцем для калини.

  • Посадка. У теплих регіонах калину можна висаджувати восени. Але краще все-таки робити це навесні. Яму риють 50х50 см. Виритий грунт заважають з торфом, компостом, калійним, азотним і фосфорним добривами. Занурюють саджанець на 3-5 см.

Порада. Калина любить багато сонячного світла. Тому дерево потрібно садити в потрібному місці.

  • Полив. Так як калина дуже любить вологу, ця рослина доведеться часто поливати. Щоб волога довше затрималася біля кореня, ствол потрібно мульчувати тирсою або компостом.
  • Добриво. Щоб калина пишно цвіла і плодоносила, її потрібно збагачувати двічі на рік комплексними добривами. А в серпні потрібно вносити фосфор і калій.

як посадити калинумолода калина

Правильна обрізка калини

Калина росте дуже швидко. У рік вона може піднятися на 50 см. А старі гілки часто висихають і псують зовнішній вигляд дерева. Тому калину потрібно щорічно омолоджувати. Для цього існує кілька правил:

  • З калини видаляються старі, хворі, пошкоджені і слабкі гілки.
  • Старими вважаються гілки 6-8 років.
  • Зрізати потрібно не тільки старі гілки, але і проріджувати крону, щоб дерево краще плодоносило.
  • Навесні старе дерево можна зрізати повністю «під пень», тоді воно дасть якісні молоді пагони.

Вирішити, кущ це буде або дерево, потрібно вже в перший рік. І в залежності від цього формується крону.

Боротьба з хворобами і шкідниками

Існує не так багато хвороб і шкідників, які можуть вразити калину. Проте, до них потрібно бути готовим кожному садівникові.

посадка калиниПлоди калини

  1. Борошниста роса – грибок, який проявляється борошнистим нальотом на листі. Вони від цього стають бурими. Через цю хворобу калина перестає давати плоди. Борються з борошнистою росою за допомогою розчину калійної сірки і різних фунгіцидів.
  2. Морозний опік – наслідок низьких температур, проявляється в тріснутий корі і «голої» деревині. Ці «рани» навесні поливають рідкою глиною. Якщо гілка сильно вражена, її видаляють.
  3. Аскохітозная плямистість калини проявляється сірими плямами з коричневою облямівкою на листках. У цих плямах розмножується грибок. Тому восени уражені листя спалюють. А навесні хворе дерево лікують бордоською рідиною і Оксихлорид міді.
  4. Калина листовертка – це гусінь оливкового кольору. Вона їсть нирки і листя дерева. До цього комаха огортає їх павутиною і згортає в трубочку. Якщо з листовійкою не боротися, вона сильно зашкодить дереву. Тому гнізда гусені потрібно прибирати і спалювати. Також дерево обробляють препаратом «Нітрафен».

Також калині загрожують сіра і плодова гниль, листоед, тля-листокрутка, жимолостева галлица і лопатева п’ядун.

Окрім краси самого дерева, калина дарує садівникові багатий урожай корисних ягід. Це справжнє джерело для рецептів народної медицини. Вони впораються з застудою, ангіною, захворюваннями серця, судин і шкіри, перевтомою і багатьма іншими проблемами. Тому калина – must have для кожного присадибної ділянки.

Калина червона: відео

Вирощування калини: фото

вирощування калини

вирощування калини вирощування калини

вирощування калини

вирощування калини вирощування калини

вирощування калини

вирощування калини вирощування калини

вирощування калини

One thought on “Прикраси для саду: як виростити калину звичайну”

  1. Чи можна вживати ягоди Бульдонежа?

Comments are closed.