Лимон, вирощений з кісточки, починає давати врожай не раніше ніж через 6 років. За цей період важливо не допускати помилок по догляду за рослиною, правильно поливати його, удобрювати і обрізати. Можна прискорити процес отримання врожаю методом щеплення. Але перед тим як прищепити лимон в домашніх умовах, слід знати про особливості і умови, при яких ця процедура принесе результат.
Прищеплення лимона дозволяє швидко отримати урожай
Саме щеплення дозволяє отримати плоди цитруса вже через рік. Головне, правильно підібрати матеріали і створити необхідні умови для повного зрощення прищепи та підщепи.
Прищеплення лимона і його переваги
Робити щеплення лимон в домашніх умовах люди почали через основного недоліку вирощування культури – відсутність плодоношення в молодому віці. Деякі сорти дають перші плоди вже через 4 роки. Але більшість різновидів домашніх лимонів плодоносять пізніше, через 5-7 років. Перші цвітіння з’являються вже через 1-2 роки від моменту посадки, але гілки молодого цитруса ще не можуть витримати великі навантаження, як і коренева система не може забезпечити плоди усіма поживними речовинами. Тому цвітіння обривають. Можна прищепити лимон, щоб перші з’явилися квіти змогли припинитися в плоди.
Щеплення лимона в домашніх умовах – процес переміщення нирок і втеч з одного дерева на інше. Процедуру вважають завершеною, коли прищепа (матеріал, який прищеплюють) і підщепу (матеріал, до якого прищеплюють) повністю зростуться. Для отримання бажаного результату важливо, щоб підщепу був міцним і сильним. Тому щеплення проводять не раніше ніж через рік після посадки дерева.
Важливо час щеплення плодоносних культур. Прищеплюються дерева найчастіше навесні в період вегетації. Деякі власники цитрусів проводять щеплення в кінці літа, але отримати бажане в цей період буде складніше.
Щеплення лимона проводиться в період вегетації
Як прищепити лимон, щоб він плодоносив
Лимони, вирощувані в житлових будинках і квартирах, прищеплюються одним з цих методів:
- Живцювання. Застосовується як навесні, так і влітку. Існує два варіанти щеплення – в розщепів і за кору.
- Окуліровка. Найпоширеніший спосіб щеплення, де в якості прищепи використовують нирку, переноситься під кору дерева, що росте.
- Копуліровка. Проводиться з’єднанням двох рівних по товщині матеріалів – живців.
Використовувати для щеплення треба тільки здорові рослини. Дерево, до якого прищеплюють, повинно мати здорову кореневу систему. Тому заздалегідь слід упевнитися в тому, що підщепу повністю здоровий і готовий прийняти частину чужого рослини. Необхідно акуратно витягнути дерево з горщика, оттряхнуть з нього землю і провести зовнішній огляд. Якщо корінь пошкоджений гниллю, з проведенням щеплення слід почекати.
Деякі власники лимонів рекомендують замінити грунт в горщику. Після пересадки лимонне дерево удобрюють спеціальним мінеральним складом.
Окуліровка лимона – нирка переноситься під кору дерева
Особливості вибору підщепи та прищепи
Виростити здоровий і сильний лимон, який буде щорічно давати врожай, дуже складно. Лимонне дерево чутливо до перепадів температури, нестачі або надлишку вологи, може страждати від хвороб. Якщо ви вирішили збагатити вирощувану культуру плодами, то слід знати умови, при яких щеплення буде ефективним.
Для зрощення пагонів і бруньок рослини потрібно подбати про відповідність материнського матеріалу необхідним характеристикам:
- зріст;
- схильність до хвороб;
- смакові якості плодів.
Для підщепи відмінно підійдуть карликові та низькорослі рослини. А ось щепу повинен ставитися тільки до плодоносних сортів. Краще взяти кілька прищеплений пагонів. Їх слід очистити від зайвої листя і шипів, залишити тільки зародкову основу.
Деякі власники цитрусів люблять експериментувати з різними культурами. Можна прищепити кімнатний лимон не тільки з іншими сортами лимонів, а й з апельсинами і мандаринами. На такому дереві будуть рости різні плоди.
Для підщепи беруться карликові лимони
Живцювання лимона за кору
Як прищеплювати лимон живцюванням за кору:
- Підготувати матеріали. Обрізати підщепу на висоті 5 см від ґрунту. У ньому прорізати поглиблення (2 см). Заточити щепу з одного боку так, щоб вийшов косий зріз дорівнював отвору на материнському дереві.
- З’єднання. Держак на кінці з ниркою вставити в стебло, місце з’єднання обмазати садовим варом і обмотати поліетиленом.
- Витримування. Займає від 30 до 40 днів.
Як доглядати за щепленим деревом: йому потрібно забезпечити достатню кількість тепла і вологи, заливати дерево не потрібно, т. К. Надлишок вологи може стати причиною гниття кореневої системи. Також важливий для гарної щеплення і світло. У весняний період з природним освітленням можуть бути проблеми через неясною погоди. Тому потрібно поставити поруч з деревом спеціальну фітолампи, робота якої дозволить заповнити недолік сонячного світла.
Лимон, живцювання за кору
Живцювання в розщепів
Щеплення лимона в розщепів має багато схожого з тією операцією, яка проводиться при живцюванні під кору дерева. Основна відмінність: це місце з’єднання прищепних матеріалів. З материнського стебла зрізається частина кори (до 5 см), а на місці вертикального зрізу робиться поглиблення, в яке пізніше і поміщається щепу.
Для того щоб сполучаються матеріали росли і розвивалися, слід вибирати щепу, на якому розташовано більше трьох точок. При з’єднанні прищепи та підщепи саджайте їх щільно один до одного. Їх кора повинна бути притиснута під час обмотки.
Так само важливо і те, як доглядати за таким рослиною. Його слід перенести в тепле, добре провітрюване місце. Потрібно позбавити дерево від протягів. Через кілька днів живці можуть пожовтіти. Не варто лякатися, це нормальний процес, слід тільки послабити пов’язку, а коли нирки почнуть розвиватися, її потрібно і зовсім прибрати.
Лимон, живцювати в розщепів
Особливості копулировки лимона
Копуліровка – одна з найпростіших різновидів щеплення. Її важлива умова – необхідність виконання процедури під час сплячки цитруса або початку його пробудження. Кращий період для щеплення – зима або початок весни. Як правильно прищепити лимон методом копулировки:
- Підібрати щепу і підщепу однакової товщини.
- Зробити на прищеплений матеріалах однакові косі зрізи.
- З’єднати щепу і підщепу, міцно обмотавши їх поліетиленом.
При приєднанні держака до материнського стебла важливо не допустити зміщення. Міцно закріпіть стик і чекайте, поки щепу дасть паростки. Коли нирки почнуть оживати, слід зняти пов’язку.
Догляд за копулірованним рослиною нескладний. Рослина необхідно переставити в тепле місце. Копуліровка проводиться взимку, тому організувати сприятливі мікрокліматичні умови буде складніше. Без допомоги освітлювальних приладів не обійтися.
При копулировке важливо щільно з’єднати щепу і підщепу
Окуліровка лимона
Прищеплення оком (окулірування) – простий метод щеплення лимона. Проводиться така операція як навесні, так і влітку. У весняний період підійде вічко, який вже проріс, а в серпні використовують сплячий матеріал.
Використання держака з ниркою дозволяє зручно зафіксувати його в стовбурі дерева за допомогою Т-образного зрізу. Сама процедура окулірування складається з декількох покрокових дій:
- З лимонного дерева вирізається щепу. Видаляється не тільки сам держак, а й частина стебла, поєднана з нею.
- На підщепі роблять Т-подібний розріз, рівний за розмірами кінця застосовуваного прищепи.
- Прищепа і підщепа з’єднують, обробивши стик садовим варом.
- Місце з’єднання обтягається поліетиленом або ж на нього одягається пластикова пляшка.
Під плівкою або під пляшкою створюється тепличний ефект. В таких умовах, приживлення відбуватиметься інтенсивніше. Показником цього буде стан живця. Через місяць він відпаде, а вічко залишиться. Важливо підрізати і сам підщепу, місце зрізу – 10 см від вічка.
У перші дні після окулірування важливо забезпечити дереву достатню кількість вологи. Потрібен щоденний полив і додаткові промачивания грунту в парнику. Важливо тримати дерево в теплі. Слід зберегти рослину від протягів і зволожувати повітря в самому приміщенні. І якщо все буде зроблено правильно, вже через рік господар цитруса може отримати свій перший урожай.