Серед цитрусів, що розводяться в домашніх умовах, не останнє місце займає мандарин. Його плоди улюблені дорослими і дітьми за їх чудовий смак, досягти якого виходить далеко не у всіх з-за малого досвіду і відсутності знань. Багато квітникарі, не розібравшись в тому, як прищепити мандарин правильно, все одно беруться за справу. Результат часто виявляється плачевним – саджанець гине або втрачає здатність до плодоношення.
Поняття і значення щеплення
Посадити кісточку від мандарина в горщик, доглядати за паростком, а потім за деревом не є складним, але немає гарантії, що дерево почне плодоносити в домашніх умовах. Якщо головна мета – не декорувати вічнозеленим деревом навколишній простір, а отримувати урожай, то варто задуматися про доступні способи його збільшення.
Щеплення є корисним у всіх змістом заходом для домашнього цитруса. Мандарин з кісточки виступає в якості підщепи, на який прищеплюють частина іншого плодоносному рослини, яка називається щепу. Необов’язково, щоб вони ставилися до одного сорту. Але це необхідно, коли стоїть завдання поліпшити ознаки сорту.
Прищеплення переслідує кілька цілей:
- наблизити час отримання плодів, зазвичай цитрусове дерево в кімнатних умовах перший урожай дає не раніше, ніж через 7 років;
- змінити смакові характеристики мандаринів в кращу сторону.
Види щеплення кімнатного мандарина
Щеплення мандаринового дерева в домашніх умовах повинна проводитися на початку фази зростання, сокоруху. У більшості регіонів – це перша половина квітня. Також можна зробити це в серпні, коли мандарин починає плодоносити. Осінь і зима – періоди спокою, коли цитрус чіпати не слід. Вік мандаринового дерева, яке передбачається прищеплювати, не повинен бути менше 2 років.
Виділяють 3 способи щеплення мандарина будинку – в розщепів, за кору, окулірування.
В розщепів
Щеплення в розщепів – найдоступніший метод, що підходить для малодосвідчених квітникарів. Щоб успішно прищепити в розщепів мандаринове дерево, вирощене з кісточки, знадобляться:
- гострий ніж;
- садовий вар;
- ізоляційна стрічка;
- щепу і підщепу.
Спочатку необхідно позначити місце розрізу на мандариновому дереві – підщепі. Воно повинно знаходитися не вище 6-7 см від землі і бути абсолютно чистим. Необхідно виконати розріз глибиною приблизно 5 см. На привої потрібно зробити 2 поглиблення по 3 см, щоб вийшов клин, який слід помістити в розщепів.
Місце з’єднання необхідно щільно обмотати ізоляційною стрічкою. Дерево потрібно накрити пляшкою, обмотати плівкою або іншим чином створити йому тепличні умови.
За кору
Щеплення мандарина в домашніх умовах за кору – нескладна процедура. У підщепи необхідно зрізати гілку, потім по косій зробити поглиблення в корі на 3 см. У порожнечу (можна трохи відсунути край кори) слід вставити щепу у вигляді держака з розвиненими нирками і зеленим листям.
Перед цим держак слід тримати в холодному місці. Його потрібно міцно закріпити ізолентою, при порізах обробити садовим варом. Дереву необхідно створити парниковий ефект: накрити поліетиленом або пластиком, але час від часу провітрювати.
Окуліровка
Найефективнішим методом щеплення вважається окулірування. Але процедура вимагає уважного ставлення – будь-яке порушення зіпсує весь процес.
Спочатку необхідно вибрати відповідну ділянку на дереві, він повинен бути на висоті 7-9 см від землі, абсолютно чистим. На ньому потрібно зробити розріз у формі букви Т, розмір якого становить 1х2,5 см.
З прищепи слід зрізати частину кори, на якій є нирка. За формою це місце нагадує око, тому метод і отримав назву окулірування. У попередньо звільнений від кори ділянку підщепи потрібно вставити вічко і закрити корою. Місця надрізів необхідно замазати садовим варом і з’єднати ізолентою так, щоб нирка була на поверхні.
Для саджанця потрібно створити тепличні умови на 2 тижні, але йому повинен бути забезпечений регулярний доступ свіжого повітря. Якщо вийшло прищепити правильно, то через 10-12 днів вічко змінить зелений колір на жовтий. Ізоляційну стрічку можна ще залишити на тиждень, але трохи послабити.
При проростанні нирки стовбур необхідно зменшити на 7-8 см. При поганій приживлюваності вічко буде гнити і чорніти. В цьому випадку потрібно якомога швидше розмотати ізоляційну стрічку, щепа витягти, а розрізи замазати садовим варом.
Подальший догляд за мандарином
Багато квітникарі переконані, що перед ними стоїть єдине завдання – як прищепити мандарин в домашніх умовах правильно, але не менш важливий догляд за рослиною після процедури.
Якщо це відбувається в теплу пору року, то необхідно виставити дерево на свіже повітря.
Якщо жарко, то слід створити тінь, щоб пряме сонячне світло не потрапляло на квітку.
Потрібний інтервал внесення органічних і неорганічних добрив в цей час – один раз в 2 тижні.
Також зрідка дерево слід поливати мідним купоросом.
Якщо всі правила догляду дотримані, то мандарин почне плодоносити приблизно через 3 роки.