Пальово-ростверкових фундамент по праву вважається одним з найбільш затребуваних в бюджетній категорії, і все завдяки ряду плюсів, які висувають його на перший план серед різних опорних конструкцій, які використовуються для зміцнення скромних за розміром будівель. Далі вашій увазі детальна характеристика, переваги та особливості таких конструкцій.
Основні типи ростверків
Пальово-ростверкових фундамент ідеально підходить для зведення компактних будівель, виконаних з цегли, бетону та інших будівельних матеріалів. Він прекрасно тримається навіть на піщаному і суглинному грунті, схильному до невеликого руху.
Існує два основних типи ростверків: висячий і монолітний. Підібрати оптимальний варіант для того чи іншого будинку можна в залежності від особливостей самої конструкції.
- Символ не має прямого контакту з грунтом, оскільки між ростверком і поверхнею грунту є відкритий повітряний зазор. Але, на жаль, подібний фундамент має і специфічну особливість: при його зведенні потрібна додаткова гідро- і теплоізоляція нижньої кромки ростверку. Цей варіант вважається бюджетним, але він досить складний у технічному плані, тому застосовується не так вже й часто.
- Монолітний створюється з урахуванням опалубки, яка формує безпосередньо каркас, причому дуже міцний. В процесі будівництва використовується монолітна бетонна плита з ідеально рівною поверхнею, що підсилюється спеціальними бетонними палями. Але і у такої конструкції є істотний мінус – велика кількість зварювальних робіт для з’єднання окремих елементів каркасу і створення піщаної подушки. А це, в свою чергу, має на увазі безпосередній контакт з грунтом.
Фундамент з високим ростверком
Пальово-ростверкових фундамент містить в своїй основі палі прямокутної / круглої форми, виконані з бетону, дерева або стали. Тип матеріалу слід вибирати в залежності від тяжкості будівлі і типу грунту, на якій воно буде зводитися. Другий основний елемент фундаменту – монолітна бетонна плита, на якій будуть кріпитися стіни будівлі. Основне її завдання – максимально рівномірно розподілити весь вага будівлі на кожну палю.
Порада. Незважаючи на простоту монтажу, фундамент вимагає ретельних попередніх розрахунків і суворого їм проходження, інакше довго конструкція не простоїть.
Плюси і мінуси свайно-ростверкових фундаменту
Він має як свої переваги, так і ряд мінусів. Розглянемо докладно, чому ж такі хороші ці конструкції:
- Прекрасна стійкість і відмінна несуча здатність. Ідеально підійде для зведення будівель на грунтах, схильних до руху. Такий фундамент часто зводять в сейсмічно активних зонах, оскільки основа будівлі при русі сипучих шарів грунту залишиться нерухомою: палі способи витримати навантаження до 5 тонн.
- Можливість використання на складних грунтах. Підходить фундамент також для зведення невеликих будівель на грунтах зі складною структурою (наприклад, в гірській місцевості).
- Можливість використання на схилах. Завдяки різноманітності паль, застосовуваних при будівництві фундаменту, його можна використовувати для зведення будівель на схилах.
- Дешевизна. Звести фундамент можна буквально за пару днів і не буде потрібно довго чекати, поки він висохне.
- Простота монтажу. Для будівництва не потрібна спеціальна техніка, що не може не радувати власників щільно забудованих земельних ділянок.
- Мінімальні витрати на підготовчі роботи. Для зведення фундаменту не потрібно попередньо очищати будівельний майданчик або вирівнювати робочу поверхню.
- Універсальність. Ростверк підійде для конструкцій з дерева, цегли і навіть дешевого газобетону.
Незважаючи на свої незаперечні переваги, має розглянутий тип фундаменту і ряд мінусів, які обов’язково слід враховувати при будівництві будівлі (знайомтеся перед роботами також з фото- і відео інструкціями):
- Необхідність ретельних і складних розрахунків. Важливо правильно розрахувати навантаження на несучі елементи майбутньої будівлі. З таким складним завданням може впоратися тільки кваліфікований фахівець.
- Необхідність створення детальної робочої документації. Необхідно врахувати не тільки кількість паль, а й їх розмір, довжину, місце установки та ін. Моменти.
- Невеликий показник максимального навантаження. Для зведення важких і складних конструкцій ростверки однозначно не підходять.
- Необхідність утеплення конструкції. Це пов’язано, в першу чергу, з наявністю вільного простору між грунтом і основою.
- Складнощі при ремонті фундаменту. У цьому випадку буде потрібно установка додаткових паль або підпірок, що досить непросто.
Порада. Спочатку фундамент з використанням ростверку і паль був розроблений в Фінляндії для зведення легких дерев’яних будинків. У Росії ж його примудрилися використовувати в якості опори для громіздких конструкцій через дешевизну і простоти монтажних робіт. Щоб результат виправдав очікування, бажано скористатися послугами професійних будівельників та інженерів або використовувати інший тип фундаменту.
Ось і всі тонкощі, які слід знати про свайно-ростверкових фундаменті. Як ви могли переконатися, він володіє специфічними особливостями, незважаючи на які, подібні конструкції мають місце бути в будівництві. Успіхів!