Зміст тваринного завжди має бути в комфортних умовах. І якщо врахувати, що кролики сильно схильні до стресу, для цих тварин затишок особливо важливий. Тому клітку для домашньої тварини або кроликів на фермах можна виготовити самостійно. Які знадобляться інструменти? Які схеми використовувати для створення клітин своїми руками?
Яким вимогам повинна відповідати клітка
Правильно виготовлена клітка для кролика – запорука комфорту і здоров’я тварини. Тому будиночки повинні бути ергономічними, тобто потрібно чітко розраховувати, який простір необхідно для одного кролика. Важливі нюанси:
- Використовуйте безпечні матеріали.
- Виготовляйте конструкцію, яка захистить від протягу.
- Враховуйте особливості будови клітин різного призначення: для кроленят, вагітних кролиць, дорослих тварин. Розмір також залежить від середньої ваги кроликів різних порід.
- Не використовуйте антисептики, грунтовки, лаки, фарби з внутрішньої сторони – ці речовини можуть спровокувати отруєння.
- Визначтеся спочатку: кролики будуть знаходитися в критому приміщенні або на вулиці.
З яких матеріалів краще зробити клітку? Недосвідчені заводчики вважають, що житло для кроликів потрібно зсередини оббити листами металу – тоді клітини прослужать десятиліття. Але метал притягує холод взимку і сильно нагрівається влітку. Тому він ні в якому разі не може бути основним будматеріалом. Ідеальними варіантами є фанера або дерево.
Універсальна конструкція по Золотухіну
Конструкції клітин для кроликів досить різноманітні. Але серед заводчиків особливої репутацією користується досвід Миколи Золотухіна. Цей кролівник розробив універсальні клітини, які максимально наближають проживання кроликів до умов їх природного середовища. Переваги клітин для кроликів Золотухіна:
- Низька собівартість.
- Легкість і зручність чищення.
- Компактність конструкції.
- Організовано провітрювання, виключена поява протягів.
- Оптимальний для тварин режим освітлення.
- Наявність 3 яруси дозволяє заселити відразу 6 тварин.
Порада! Доцільно використовувати саме клітини Золотухіна, оскільки їх конструкції відрізняються надзвичайною практичністю.
- Триярусні конструкції. Вони поміщають 6 дорослих тварин. Кожен з ярусів відсувається на 20 см від задньої стінки. Це захищає кроликів на нижніх «поверхах» від випорожнень і сечі жителів верхніх ярусів.
Креслення по Золотухіну
- Організовано нахили. Задня стінка кожного з поверхів будується під невеликим нахилом, тому тверді фекалії скочуються в відсік, не забруднюючи нижні відділи.
- Будиночки без сітчастого статі. Відомий кролівник зауважив, що металевий гратчасту підлогу дуже незручний для рухів тварини. Тому в даній конструкції підлогу передбачений з дерева або шиферу.
- Будиночки без маточніков.Часто заводчики роблять окремі житла з маточниками. Але це нерентабельно. У конструкції Золотухіна в літній період маточник організовується з віддаленого кута клітки, який поділяється огороджувальних дерев’яних брусочком. Туди вистилається сіно – і кролиця сама створює гніздо.
Увага! Коли кроленята досягають віку 1 місяць, перегородки потрібно прибрати. Це збільшить місце для прогулянок.
Рухома годівниця
У годівниць простий механізм: вони рухаються по прямій всередину і назовні. Заводчик насипає корм – і відправляє його всередину. Таку годівницю легко чистити і контролювати наповненість. Необхідні матеріали та пристосування:
- Дошки з дерева товщиною 2 см.
- Брусочки з дерева.
- Сітка з металу для дверцят.
- Листи полікарбонату.
- Тонкі металеві листи.
- Інструменти для різання дерева і металу.
Увага! Клітини Золотухіна стоять на ніжках висотою 50 см. Це надійний захист звірів від промерзання, протягу і підвищеної вологості.
Покрокова інструкція
- Зробіть каркас з 4 балок. Ширина основи повинна скласти 200 см, глибина – 80 см. Перший ярус починається на висоті півметра від землі. Другий ярус – ще через 50 см. Третій – знову через 50 см. Ви отримаєте будиночок в три поверхи і висотою 1,5 м + відступ від землі.
- Дві третини кожного ярусу перекривається листами з дерева або шиферу. Залишайте в підлозі зазор на 20 см. Тут кріпиться металева сітка.
- До передній стороні кожного поверху прибивається 5-сантиметровий брусок. Це дає ухил.
- Кожен ярус посередині розділіть двома балками. Відстань між ними повинна становити 30 см. Тут буде встановлено сінник.
- Задня стінка кожного поверху оббивається полікарбонатом. Його листи також встановлюються під нахилом.
- Передні стінки у клітин відсутні – тут робляться дверцята. Це можуть бути двері для кожного поверху або одна велика двері для всіх трьох ярусів. Зона, де буде відділення для кролиці, роблять з дерева, щоб в кутку завжди була темно. Ширина маточників складає 40 см.
- На дверях встановлюються засувки.
- Бічні стінки виготовляються з дерева або фанери.
- Щоб тварини обгризли куточки, вони прошиваються тонким металевим листом.
- Дах виготовляється тільки з шиферу. Зробіть нахил на 5 см і продовжите дах поза стінами ще на 10 см. Вода після дощу або талого снігу буде стікати з даху, не потрапляючи в будиночок.
- Годівницю потрібно вмонтувати в дверцята. Усередині клітини знаходиться лише третя частина годівниці. Сама годівниця має форму трапеції.
- Останній важливий момент – це організація сінника. Він у вигляді букви V. Сеник встановлюється між балками, які поділяли клітку посередині на кожному ярусі.
Багатофункціональна, надійна і дуже зручна в експлуатації клітка для кролика готова! Вона буде дуже комфортним житлом для звірів. Також це не клопіткий варіант утримання кролів.