Різновиди горобини: чагарники і дерева

Латинська назва горобини «Sorbus aucuparia» походить від кельтського слова «sor» – «терпкий» і латинського «aucupari», що означає «ловити птахів». Раніше ягоди горобини використовували в якості приманки для лову птахів.

Назви рослини

Є безліч народних назв горобини, таких як:

  • брижі – малося на увазі, що плоди дерева є їжею для рябчиків;
  • ряб’ – від слова «рябий», в словнику Даля – веснянка, точка;
  • зимова ягода – взимку ягоди набувають особливого смаку і колір;
  • птицелов – плоди яскраво-червоного кольору завжди привертали птахів.

дерево горобина

Опис горобини можна зустріти в народній творчості, багатому міфами і легендами, і у випадку з цим деревом не обійшлося без них. Одна з легенд розповідає про хорошій сім’ї, де було двоє дітей – дочка і синок. Старша дочка була зла і заздрісна, тому батьки любили її менше, ніж доброго і чуйного молодшого сина.

Дівчинка дуже злилася на брата і вирішила йому помститися, завела його в ліс і втопила. Хлопчик був незлобивий і м’якосердий, він пробачив сестру. І в знак прощення виріс маленьким кучерявим деревцем, щоб радувати людей. Це деревце назвали горобина.

горобина Фланрок

Друга легенда розповідає про велике кохання. За переказами, на Русі жили чоловік і дружина. Вони дуже любили один одного. Заздрісні люди хотіли розлучити сім’ю за допомогою багатства, влади, але не змогли зробити цього. Тоді вони вбили чоловіка, і нещасна вдова молилася день і ніч Богу, щоб він не розлучав її з коханим. Вищі сили були милосердні, і дівчина перетворилася в дерево з червоними ягодами – горобину.

На Русі горобина вважалася деревом сімейного щастя і благополуччя, тому молодята садили його перед вікнами нового будинку.

Ця рослина завжди нагадувало людям про велику і щиру любов.

Загальний опис

Горобина, чагарник або дерево, як окремий вид відноситься до сімейства розоцвітих. Найчастіше горобина є не надто висока (від 5 до 10 м) дерево з ідеально прямим стовбуром і густою кроною яйцевидної форми. Але існують і чагарникові різновиди.

чорноплідна звичайна

Період цвітіння

Цвіте горобина з початку травня – до початку червня. Квітки білі, зібрані в суцвіття -Парасольки. Зазвичай на суцвітті формується до 20-30 зав’язей, які перетворюються в невеликі округлі плоди.

Стовбур

Зазвичай зростання таких рослин – від 2 до 15 м у висоту. Кора стовбура гладка, сірого кольору, гілки та пагони червонуваті. Має густу зелену крону з вузькими ланцетообразнимі листям.

Кущова сорт Корбус

Плоди

Колір ягід залежить від виду рослини. Плоди рослини червоного кольору, якщо вид -Рябіна червона, і темно-синього майже чорного, якщо – чорноплідна. Смак плодів відрізняється специфічною гіркотою і кислинкою, більшість ягід терпкі на смак. Збір врожаю проводять після перших заморозків, коли плоди втрачають терпкість і набувають особливого солодкуватий смак. Зазвичай ягоди достигають у кінці вересня і залишаються на дереві до початку лютого.

сорт Неро

Вид горобини визначає, чагарник це або дерево.

  • До дерев відноситься горобина звичайна, горобина проміжна і великоплідна.
  • А ось горобина борошниста, горобина Кене, бузінолістная і горобина Хоста – чагарники.

Вирощування

Дерево невибагливо до умов зростання і не вимагає особливого догляду. Має відмінну морозостійкість і «любить» сонячне світло, але і в тіні росте непогано.

Посадка

Краще робити посадку восени, за 2-3 тижні до того, як замерзне грунт. Посадка навесні можлива, але тільки до травня, т. К. Саджанці рано йдуть в зростання і плодоносять пізніше.

Сорт Білий лебідь

Грунт

Горобина може рости на будь-яких грунтах. Але на легких, піщаних і супіщаних грунтах урожай буде гіршим, ніж на нейтральних. Близьке розташування грунтових вод теж не позначається на зростанні і розвитку горобини.

Яма

  • Посадочні ями копають розміром 60 х 60 см на відстані 3-6 м.
  • На дно ями укладають шар дренажу.
  • Заповнюють їх родючим грунтом, яку можна купити в спеціалізованих магазинах.
  • Додають 3-5 кг перегною і 100-200 г хорошого комплексного добрива.
  • Заповнюють сумішшю третину посадкової ями. Далі до половини насипають звичайну землю і рясно поливають.

Основні етапи

  1. Коли вода вбралася, зробіть невелике заглиблення в центрі ями.
  2. Додайте там саджанець і розправте його кореневу систему.
  3. Засипте рослина землею. Трохи утрамбувати грунт і рясно полийте.
  4. Мульчируйте грунт шаром перегною, торфу або іншої органіки (трави, сіна, соломи) в 5-10 см завтовшки.

посадка горобини

Вибір місця

Садити горобину краще по краях ділянки. Горобина світлолюбна, і по периметру ділянки вона буде отримувати достатню кількість сонячного світла, а також вона не буде затінювати інші рослини.

Щеплення

Отримати саджанець можна своїми руками шляхом прищеплення живця або бруньки горобини до сіянці. Також це можна зробити за допомогою насіння, кореневих нащадків і відводок.

Догляд

Догляд самий звичайний, як і за іншими садовими культурами.

  • Полив. При нестачі вологи паросткам і зав’язі буде складно рости, тому в посушливий час горобину необхідно добре поливати. Одному рослині необхідно 2-3 відра води.
  • Підживлення. Зазвичай на третій рік після посадки проводять підживлення дерева. Якихось особливих заходів по догляду за горобиною не потрібно. Досить полити кущ два рази в рік розчином курячого посліду в пропорції 200 гр на 5 л води, що забезпечить повноцінне добриво. Тому навіть початківець садівник може виростити це дерево у себе на ділянці і отримати хороший урожай.
  • Обрізка. Обрізають дерево до набрякання бруньок ранньою весною. Крона горобини має пірамідальну форму. Обрізати горобину слід так, щоб основні гілки йшли під прямим або тупим кутом.

Корисні властивості

Стиглі ягоди горобини червоної містять органічні кислоти, дубильні і пектинові речовини, амінокислоти, сорбіт, ефірні масла, вітаміни С і РР, Р, В1, В2, солі калію, кальцію, магнію, натрію.

сорт лікерна

Плоди цього дерева містять вітаміни С і Р, що ставить цю рослину вище будь-яких цитрусових і плодових дерев. Застосування ягід в їжу зміцнює нервову систему, нормалізує циркуляцію крові, допомагає усунути безсоння і хронічну втому.

Якщо в організмі не вистачає вітаміну С або мучать ревматичні болі, камені в нирках і сечовому міхурі, тоді допоможе сироп із соку свіжих ягід.

Горобина в косметології

Ягоди цього «чарівного» дерева містять в собі величезну кількість корисних речовин, тому в косметології широко застосовують горобину в засобах для догляду за обличчям і тілом. Всі маски, зроблені на основі плодів горобини, мають омолоджуючу дію, гальмують процеси старіння шкіри.

Способи застосування

Опис корисних властивостей вказує на те, що чорноплідна і червона горобина мають величезний вплив на стан шкіри обличчя. Плоди цих дерев звужують пори, розгладжують зморшки, знімають набряклість, покращують мікроциркуляцію крові, очищають, лікують вугри і тонізують. Щоб відбілити шкіру і вберегти її від запальних процесів, можна застосовувати як свіжі, так і сушені ягоди.

Як один з найефективніших способів розгладити зморшки і зміцнити кровоносні судини особи використовують Горобиновий лід. Заморожують свіжий сік, розведений водою, або відвар з сушених ягід. Саму процедуру рекомендується робити ввечері, після зняття макіяжу.

молодий саджанець

Якщо шкіра на обличчі суха, то можна приготувати скраб з сушених ягід горобини. Плоди размельчаются до консистенції порошку і масажними рухами наносять на обличчя. Ця процедура допомагає очистити і освіжити суху шкіру.

Якщо на обличчі почали з’являтися зморшки, шкіра «вимагає» освіжаючого і тонізуючий засіб. Допоможе Горобиновий лосьйон. Потрібно наполягати 10 г свіжих ягід на 100 мл спирту кілька годин. Після готовий настій розвести водою або відваром трав.

Домашні маски для обличчя

Щоб захистити обличчя від появи зморшок, очистити і тонізувати його, можна застосовувати прості маски з ягід горобини. Якщо робити ці маски регулярно, то можна позбутися від безлічі проблем. Ці маски годяться для всіх типів шкіри.

Маска від зморшок

Дієва маска з соком ягід горобини. Її багатий вітамінний склад тонізує шкіру і наповнює її поживними речовинами. Потрібно змішати:

  • 20 мл соку ягід чорноплідної горобини;
  • 10 г крохмалю;
  • 20 крапель рисового масла.

Сік потрібно перемішати з іншими інгредієнтами і можна застосовувати. Це засіб розподіляють на шкірі і залишають на 35 хвилин, потім змивають теплою водою.

Горобина для особи

Маска від прищів

Ефективна маска для проблемної шкіри. Після її використання звужуються сальні протоки, швидше проходять запальні і гнійні процеси.

Треба змішати до однорідної маси:

  • 4 ягоди горобини;
  • 10 г дріжджів;
  • 8 крапель олії календули.

Засіб наносять на суху чисту шкіру, залишають на 15 хвилин, потім все змити прохолодною водою.

Маска від пігментних плям

Допомагає освітлити веснянки і вікові пігментні плями. Після застосування прискорюються процеси відновлення.

Потрібно змішати до стану кашки:

  • 25 мл горобинового соку;
  • 10 г білої глини і дрібку кориці.

Маску потрібно наносити на зволожене обличчя. Через 30 хвилин вмиватися і обробити обличчя відновлює кремом або гелем.

Маска для сухої шкіри

Маска допоможе впоратися з підвищеною сухістю шкіри. Такі засоби, приготовані своїми руками, освіжають, знімають набряклість і втому.

Потрібно взяти:

  • 10 ягід чорноплідної горобини;
  • 15 мл натурального йогурту;
  • 10 крапель оливкової олії.

Всі інгредієнти перемішати в блендері до стану однорідної маси і нанести на чисте обличчя. Через 25 хвилин зняти маску вологим спонжем.

ягоди горобини

Маска для жирної шкіри

Маска, яка допомагає очистити шкіру, звузити пори, вирівняти рельєф особи і відбілити пігментні плями. Цю маску можна застосовувати не частіше одного разу на тиждень.

Потрібно змішати:

  • 15 мл соку горобинового соку;
  • 5 г подрібнених квіток ромашки;
  • 5 г житнього борошна.

Засіб потрібно наносити масажними рухами і тримати 15 хвилин.

Маска з горобини і меду

Це освіжаючий засіб допомагає поліпшити циркуляцію крові, колір обличчя і зробити гладкою структуру шкіри. Не варто робити цю процедуру якщо на обличчі є почервоніння – купероз.

Потрібно з’єднати:

  • 6 подрібнених ягід чорноплідної горобини;
  • 10 г меду;
  • 2 г кокосового масла.

Нанести на шкіру за допомогою ватного тампона і залишити приблизно на 20 хвилин.

Маска з чорноплідної горобини і жовтка

Засіб для нормальної шкіри, за допомогою якого можна підтримувати необхідну кількість мінералів і вітамінів, відновити захисні властивості шкірних покривів. Найкраще проявляє свою дію під час зими.

Потрібно збити віночком:

  • 10 мл соку чорноплідної горобини;
  • один жовток;
  • 5 мл вітаміну Е (токоферол).

Однорідну рідину потрібно нанести за допомогою пензля на все обличчя, включаючи губи. Залишити маску на 35 хвилин, а потім змити залишки теплою водою.

Маска з ягід горобини і яблук

Засіб для пілінгу, яке допомагає очистити шкіру, освітлює пігментацію і прибирає лущення. Прискорює всі внутрішньоклітинні процеси і мікроциркуляцію крові.

Потрібно перемолоти в пюре:

  • 4 горобинових ягоди;
  • половину яблука;
  • 5 г соди.

Перед нанесенням маски потрібно розпарити обличчя, а через 10 хвилин вмитися теплою водою.

Розгладжує маска з молоком

Маска, яка застосовується для чутливої ​​шкіри. Сприяє розгладженню зморшок і активізації омолоджуючих процесів шкіри обличчя.

Потрібно змішати:

  • 7 подрібнених ягід горобини;
  • 2 ст. ложки теплого молока;
  • 1 ст. ложку сиру.

Засіб потрібно нанести на обличчя і залишити на 30 хвилин. Після протерти обличчя вологим рушником.

Маска з горобини

Омолоджуюча маска зі сметаною

Це проста процедура з ефектом ліфтингу, яку можна робити вдома, допоможе повернути свіжість і зупинити процеси старіння шкіри обличчя. Дуже сильні антиоксидантні властивості горобини виводять шкідливі речовини з організму, нормалізують водний і мінеральний баланс.

Потрібно змішати:

  • 15 мл горобинового соку;
  • 20 г м’якоті авокадо;
  • 5 г гречаного борошна.

Наносити маску потрібно від підборіддя до чола. Залишити маску на 40 хвилин, потім все змити теплою водою.

Зволожуюча маска з огірком

Якщо особа часто набрякає і припухає, то потрібно використовувати ягідно-овочеві маски. Після їх впливу посилюються захисні властивості шкіри, зміцнюються кровоносні судини обличчя.

Потрібно подрібнити до однорідної маси:

  • 3 ягоди чорноплідної горобини;
  • м’якоть одного огірка;
  • додати 5 мл мангового масла.

На чисте сухе обличчя нанести маску і залишити на 40-50 хвилин. Після змити залишки теплою водою.

Поживна маска з сиром

Змішати до однорідної маси:

  • 10 мл соку калини;
  • 10 мл соку горобини;
  • 15 г сиру;
  • 10 г вершків.

Готове засіб розподілити по обличчю круговими рухами, щільно притискаючи пальцями. Залишити на 35 хвилин. Після вмитися теплою водою або протерти обличчя вологим рушником.

Подібні засоби допомагають повернути шкірі м’якість і еластичність. Для більшого ефекту потрібно зробити інтенсивний курс з 12 процедур. Можна міняти засоби місцями, застосовуючи два дня одне, а через два дні – інший засіб.

Щоб уникнути алергії, потрібно пам’ятати, що такі процедури не можна виконувати кожен день.

Висновок

Горобиновий кущ – дуже цікава рослина, прекрасний варіант для дачної ділянки. Відрізняється невибагливістю, стійкістю до шкідників і хвороб і масою корисних властивостей.

Це дерево завжди шанували і використовували в різних магічних обрядах, іноді робили з нього обереги. З далеких часів існує прикмета: якщо біля будинку росте густий і сильний кущ горобини, в цьому дворі буде жити добро.