Коли дозрівають ранні та середньоранні виноградні сорти, солодкість і аромат ягід приваблюють шкідників. Щоб захистити плоди від злетілися дрібних пернатих і комах, рекомендується безліч методів, і найпростіший і гуманний з них – куплена або зроблена своїми руками сітка. Це дешевий і надійний спосіб запобігання посадок від розкльову птахами і пізнішого появи ос і шершнів.
Дешевий і надійний спосіб захисту винограду – сіточка
Методи боротьби
Способи, які використовуються господарями для боротьби зі шкідниками, діляться на дві групи:
- активні;
- пасивні.
Активний спосіб передбачає знищення шкідників. Недоліки таких методів:
- негуманність;
- небезпека для людини;
- знищення разом з шкідливими корисних видів птахів і комах.
За допомогою пасивних методів створюється механічний бар’єр, який шкідники не в змозі подолати. Поширений метод пасивного захисту – використання сітки і споруд з сітки, виготовлених своїми руками. Виноградареві необхідно пам’ятати про те, що шкідники одночасно приносять користь, знищуючи тлю, коників, ненажерливих гусениць. Недоліки пасивних способів – витрати зусиль і часу.
Боротьба з комахами
Оси – комахи, які живуть на одному місці. Вони влаштовують гнізда неподалік від джерел живлення. Шкідливість ос в тому, що вони псують і не зворушені птахами ягоди. Такий урожай нелегко збути, і зберігається він недовго.
Деякі виноградарі починають боротьбу з осами до того, як виноград почне дозрівати. Після зимового періоду перше покоління цих комах харчується тваринним білком, і ця особливість використовується господарями, які розвішують просочені отрутою приманки з риби або м’яса.
Захист винограду від ос та інших комах
Мішечки з сітчастих матеріалів
Однак екологічний і гуманний метод запобігання осиних атак – використання мішечків, які виготовляють своїми руками з капронової сітки. Для цього розпускають мочалку – це швидкий і економічний спосіб. Інші матеріали, які застосовуються при самостійному виготовленні мішечків:
- тюль;
- агроволокно;
- москітна мережу;
- старі колготки.
Мішечок шиється не тісно, з розрахунку на зростання виноградного грона, середній розмір – 35 на 25 сантиметрів. Не радять шити мішечки з марлі. Коли пройде дощ, вона довго сохне, а потім прилипає до плодів. Деякі різновиди агроволокна також не підходять – вони:
- згоряють під сонячними променями;
- легко рвуться.
Ці пристосування для захисту винограду продаються і в магазинах. Вони виготовляються з дрібної сітки. Рекомендується купувати спеціальну сітку об’ємом один і три літри, зроблені з поліетиленового сітчастого матеріалу. Вони не обмежують грона винограду в зростанні.
Мішечки надягають на грона, коли вони набирають цукор і з’являються перші побиті шкідниками ягоди. Підбираються вони з запасом на зростання винограду. На кожну гроно надаватися в напрямку знизу вгору захист з сітки, виготовлена своїми руками або куплена в магазині. Зверху вона підв’язується до куща так, щоб не було дірок. Важливо, щоб мережа не стосувалася нижній частині грона. Листя винограду навколо зав’язок видаляється, щоб не почалося гниття.
Плюси цього методу:
- надійний захист;
- вентиляція, яка перешкоджає появі гнилі;
- відмова від отруйних отруйних речовин;
- можливість багаторічного застосування.
Слід підбирати захисні мішки з запасом на виріст грона
До недоліків використання мішечків відносяться трудомісткість і економічні витрати. Цей метод підходить для застосування в невеликих господарствах на 40 кущів.
Боротьба з птахами
Пернаті з’являються на винограднику перед комахами. Спочатку вони роздзьобують ягоди, потім солодкий запах соку привертає ос і шершнів. За пару днів знищується до половини врожаю – вони вважають за краще свіжий сік і щоразу обирають нові плоди. Якщо захистити посадки від горобців, сойок, синиць і горихвосток, то вдасться уникнути нападу комах-шкідників.
Мелкоячеистая сітка типу рабиці вбереже виноград від птахів. Якщо обтягнути нею каркас навісу, то таке виготовлене своїми руками пристрій одночасно врятує посадки від граду. Також виноградарі застосовують легку сітку з капрону. Коли ягоди дозрівають, мережа розвішують по сторонам опори. Так утворюється захищена зона до півтора метрів у висоту. Це не заважає профілактичним обробкам посадок.
Господарі радять користуватися спеціальною сіткою проти пернатих шкідників з поліпропілену. На неї не впливають ультрафіолетові промені, вона підходить для повторного застосування і закриває опору цілком. Не рекомендується розтягувати над виноградом риболовецькі мережі, вони не підходять для цього.
Недоліки застосування сітчастих матеріалів і рабиці – птахи, захоплені в захисному покриві і гинуть. Щоб уникнути цього, необхідно регулярно оглядати мережі і обережно звільняти попалися птахів за допомогою ножиць. Інший мінус такого захисту, створеної своїми руками, в тому, що вона не годиться для великих територій.
Дрібні види птахів і комахи псують товарний вид винограду, особливо страждають столові і безнасінні різновиди. На розкльовувати ягодах з’являються грибкові інфекції і бактерії, плоди гниють. Від атак шкідників гине до 30-40 відсотків урожаю. Щоб зберегти його і одночасно уникнути негуманного знищення комах і птахів, рекомендується застосування покупних або зроблених своїми руками сіток в різних комбінаціях.