Ромен, або ромашка лугова, поєднує в собі простоту і елегантність. Прекрасно гармонує з багатьма квітами і просто незамінний в саду, оформленому в стилі Кантрі. Ромен – багаторічна декоративна рослина, він простий в догляді, його посадка здійснюється раз на кілька років, але дозволяє радіти результату довгий час.
Опис. різновиди
Ромен звичайний – декоративне садова рослина, що використовується для оформлення клумб, квітників, а низькорослі сорти – для обрамлення бордюрів, рабаток. У народі найбільшого поширення одержало назву «ромашка садові». Відразу обмовимося, що ця ромашка не має нічого спільного з лікарської.
Квітка любимо садівниками і ландшафтними дизайнерами за два періоди цвітіння в сезон: перший – на початку літа; другий – ближче до осені.
Ромен – це багаторічна рослина висотою від 20 до 130 см. Має довгасті з зубчиками темно-зелене листя. Стебла – прямі, без відгалужень, з однією квіткою і об’єднані в кущ. Квітки досить великі, у деяких сортів можуть доходити до 8-10 см в діаметрі.
цвітіння ромену
Ромен має безліч видів. Найбільш відомі:
- звичайний;
- найбільший;
- болотний;
- Курильський.
Сьогодні селекціонерами виведена величезна кількість сортів і гібридів, що відрізняються висотою, формою і кольором. Найбільш декоративні сорти з махровими суцвіттями, що робить їх схожими на айстри і хризантеми. Вибираючи сорт, слід виходити не тільки з його декоративності, а й умов догляду.
Агротехніка
Ромен – досить невибагливий квітка. Але необхідно знати кілька умов його вирощування для отримання найбільш здорового та декоративного виду:
- Краще росте на легких, родючих ґрунтах. Погано переносить важкий, суглинний грунт.
- Місця для посадки ромену краще вибирати з достатньою кількістю сонячного світла або трохи затінені.
- Полив повинен бути в міру, так як рослина погано переносить як занадто вологе, так і сухий грунт. У період посухи потребує рясного поливу.
Але від надлишку вологи можуть з’явитися і прогресувати грибкові захворювання – іржа, гниль та ін. В цьому випадку для лікування використовують посипання деревною золою, а також обробку «бордоською сумішшю».
Порада. Ромен добре росте на одному місці 4-5 років. Далі кущ починає втрачати свою декоративність. Тоді його краще викопати, гострим лезом поділити кореневище, і пересадити на нові місця.
З шкідників квітка можуть атакувати трипси лугові, а також равлики і слимаки, які об’їдають листя. Обробку від них роблять у міру необхідності, кілька разів, з інтервалом 1 раз в два тижні. Обприскування можна проводити, наприклад, Інта-Виром, АЛАТАР, Алиота і іншими аналогічними препаратами, що діють проти різних видів комах-шкідників.
Ромен добре реагує на підживлення. У період вегетації можна вносити добрива на основі органіки: гній, зола, компост і ін. А в період цвітіння – калію сульфат, суперфосфат та інші мінеральні добрива, що містять калій і фосфор.
Посадка ромену
Ромен розмножується діленням кореневищ, черешками, а також насінням. Розсаджувати живцями можна практично протягом усього літа. Для цього відокремлюють відросток з листової розеткою і коренем. Садять в лунку, прикопують і поливають.
Поділом кореневища здійснюють посадку ромену частіше навесні. Коріння викопують, розрізають на частини і висаджують на нові місця. Таким способом рослина розмножують на 3-4 рік життя. Це спосіб розмноження, що дозволяє отримати точну копію рослини.
Такого результату можна не отримати, якщо розмножувати насінням. Особливо це стосується гібридних сортів. В цьому випадку, насіння все ж краще купувати. Але, з іншого боку, розсадивши насінням, з відростків потім можна відібрати найбільш відповідними.
Посадку ромену насінням можна здійснювати відразу в грунт або на розсаду в лотки. Якщо вирощувати розсаду, то насіння сіють в лоточки або торф’яні горщики в березні. Проростають вони на 15-21 день. При появі 2-3 справжніх листочків, сходи пікірують і пересаджують в інші горщики або під плівку в грунт.
У відкритий грунт насіння висаджують в квітні. В цьому випадку, цвісти рослина буде тільки на другий рік.
Порада. Якщо посадку ромену насінням у відкритий грунт провести на початку осені, то з потеплінням, навесні, вони почнуть проростати, і можливо добитися цвітіння рослини вже в перший рік.
Використання в садовому дизайні
Ромен елегантний, а білі суцвіття дозволяють його поєднувати з багатьма іншими декоративними рослинами. Високорослі гібриди рослин висаджують як окремі кущі, або в поєднанні з іншими квітами на клумбі. При цьому важливо скласти невеликий план до посадки, щоб розуміти, як сформувати декоративний квітник виходячи з висоти і кольору рослин. Невисокі сорти використовують для прикраси бордюрів, рабаток, альпійських гірок.
Часто ромен присутній в суміші насіння для мавританського газону поряд з дзвіночками, КОСМЕЯ, маками. Білий колір суцвіть ромену найефектніше поєднується з червоними маками, червоними і бордовими ліліями.
Порада. Будьте уважні при створенні композицій з маками! Влітку не рідкість рейди поліції по садово-городніх ділянок. І трапляється, що не завжди садівникам вдається довести, що їх мак – садовий і декоративний. Тоді, разом з красивим садом, є ризик отримати штраф за вирощування рослин, що містять опіум.
Красиво квітка виглядає в саду, оформленому в сільському стилі. Біла ромашка створює неповторну, затишну атмосферу домашнього, сільського садка. Цікавий також і жовтий ромен. Формою він такий же, як і звичайний, але пелюстки квіток – жовті. Він відмінно гармонує з фіолетовими і синіми кольорами.
Ромен – невибагливий, простий у догляді і розмноженні. Зовнішній вигляд начебто простий, але в той же час чарівний і елегантний. Це дозволяє створювати гарний, затишний сад, вдало поєднуючи його з багатьма іншими видами декоративних рослин.