Високі, або як їх ще називають, розумні грядки, все частіше можна побачити на ділянках любителів. Причому обладнають їх з різних матеріалів. Наприклад, чудово підходить для каркаса плоский, що виготовляється з асбоцементной суміші шифер. У статті піде мова про те, як своїми силами і руками облаштувати подібні конструкції.
Чим хороші такі грядки і які у них недоліки
Перед тим як приступити до спорудження бортика грядки з будь-якого матеріалу, щоб уникнути розчарування, бажано вивчити його особливості. Плоскі шиферні листи наділені такими перевагами:
- Досить низькою вартістю. Навіть покупка нових обійдеться дешевше деяких інших матеріалів.
- Установка бортика проводиться швидко і легко. З нею впорається будь-який дилетант. Створення каркаса з інших матеріалів при цьому не знадобиться.
- Грядки з шиферу зможуть прослужити досить тривалий строк, що не втрачаючи при цьому форми. Причому якість вже використаного матеріалу, анітрохи не поступається новому.
Порада. При бажанні створити на ділянці щось ексклюзивне огорожі можна забарвити в різні кольори.
- Грядки з обрамленням з шиферу надійно захищені від гризунів. Крізь таку перешкоду не доберуться до коріння і коренеплодів капустянка і дротяники.
- Матеріал не боїться води і не схильний до корозії, гниття і т.д.
Каркас грядки з шиферу
- Грядки з шиферу можна облаштовувати не тільки прямокутної форми, але і квадратної, трапецевидной, багатокутної. Це дозволяє створити город цікавого, не зовсім звичайного вигляду.
З явних недоліків обрамлення з плоских листів можна назвати здатність нагріватися в спекотні дні, в результаті чого грядка швидко висихає і страждає від перегріву, і крихкість матеріалу – він не витримує великих навантажень і ударів.
Чи шкідливо використання в якості каркаса будматеріалу чи ні
Спори з приводу шкідливого впливу шиферу на грунт ведуться дуже давно. Деякі люди категорично проти установки подібної грядки на своїй дачі або присадибній ділянці. Наскільки дійсні подібні страхи? Основні речовини, що використовуються у виробництві будь-якого виду шиферу наступні:
- звичайна вода;
- цемент;
- азбестове волокно.
У свою чергу, останнє становить буває різним:
- амфібол-азбест;
- хризотил-азбест.
Перший виготовлений на основі природних матеріалів і не руйнується під дією кислот, другий же має властивість руйнуватися в кислотному середовищі. У країнах Європи шифер на основі хризотил-азбесту не використовується – там просто відсутня цей природний матеріал. Як покрівельний матеріал застосовують тільки покриття, для виробництва якого задіяний амфіол-азбест. Шкода такого складу дійсно доведений вченими.
Але тут слід враховувати, що сам по собі шифер не представляє небезпеки. Насичувати грунт і навколишнє повітря небезпечними речовинами він не здатний. Шкідлива азбестовий пил, яка може потрапляти в дихальні шляхи людини. В результаті тривалого контакту, що можливо тільки на виробництві, вона здатна викликати патологічні зміни в бронхах і легенях, включаючи утворення злоякісних пухлин.
Увага! Щоб уникнути потрапляння шкідливих пилинок в дихальні шляхи і на слизові при розпилюванні шиферу в домашніх умовах слід обов’язково користуватися респіратором і окулярами.
Покрівельний матеріал, в складі якого значиться хризотил-азбест виробляють в Росії. Його шкідливість не доведена. Тому, купуючи матеріал, при бажанні облаштувати грядки з шиферу, обов’язково слід цікавитися виробником і складовими речовинами.
Як правильно спорудити грядки з шиферу
Створення високої грядки в шиферному обрамленні виглядає наступним чином.
- Зараз у продажу можна зустріти вже готові листи спеціально для грядок. Але якщо таких не знайшлося, стандартний матеріал розрізають упоперек болгаркою або за допомогою інших інструментів на дві однакові частини. Як вже зазначалося, при цьому слід дотримуватися запобіжних заходів.
- На ділянці, де планується грядка, проводять розмітку. За нею, за допомогою звичайної лопати, копають траншею глибиною 25-30 см і шириною 20-25 см.
- Готують дерев’яні куточки з дощок шириною близько 15 см і довжиною рівній висоті грядки. Вони будуть знаходитися в кутах конструкції з внутрішньої сторони.
- Шиферні листи, по краях яких слід просвердлити отвори, встановлюють по периметру грядки і за допомогою оцинкованих саморізів кріплять до дерев’яних куточків.
- Після скріплення конструкцію вирівнюють за допомогою рівня.
- Торці шиферу бажано закрити дерев’яними брусками за допомогою тих же саморізів. Після закінчення збирання їх бажано покрити фарбою.
Більш детальну інформацію можна почерпнути з фото і відеоматеріалів, які додаються до статті. На завершення монтажу траншею засипають по обидва боки землею, яку добре трамбують. Внутрішню порожнину грядки заповнюють різним городнім сміттям: гілками, листям, сіном, соломою, бадиллям різних культур і т.д. Потім додають органіку: гній або перегній. Зверху присипають невеликим шаром грунту (близько 15 см), поливають і прикривають плівкою.
Порада. Для того щоб органіка розпадалася швидше, в воду при поливі можна додати спеціальне біодобриво.
Через кілька днів плівку знімають, а зверху ще досипають шар грунту. Тепер грядки готові до висаджування рослин.
Грядки з шиферу – чудове рішення організації «розумного городу». В такому обрамленні рослини будуть дуже затишно себе почувати і принесуть хороший урожай.