Щоб виростити фруктову лозу у вітчизняному кліматі потрібно знати про тонкощі культивації примхливого рослини. Недолік снігу або раптові відлиги можуть погубити все кущі. В огляді ми докладно розповімо, як правильно вкривають виноград на зиму в Середній смузі.
Якісно укритий виноград
Довідкова інформація
Фруктова лоза дуже вимоглива рослина: недолік тепла або вологи негативно позначається на врожайності. Але ще складніше догодити винограду в зимовий час. Багато новачків недооцінюють вітчизняний клімат і набувають стійкі до холоду види. В інструкціях до сортам написано, що морозостійкість окремих гібридів досягає -35 градусів, тоді чому вимерзають рослини?
Перепади температур і відсутність снігу при сильному холоді знищує навіть найстійкіші види.
Якщо у культури оголені корені, то ніякі хладостойкой характеристики не допоможуть захистити виноград від промерзання. Суворі зими знищать будь-яку фруктову лозу.
Сильні морози і перепади температур дуже небезпечні молодим насадженням, у яких ще не сформувався захисний шар з деревини.
Загибель рослин в перші три-чотири роки життя – це основна помилка початківців виноградарів. Вимерзання відбувається при мінімальних зниженнях температури.
Загиблий від морозу кущ винограду
Крім морозів виноград не любить раптові відлиги в середині зими і різке похолодання. Рослина пробуджується і починає нарощувати нирки. Раптові морози негативно позначаються на здоров’ї культур, які довго навесні відновлюються.
Рясні дощі при плюсової температури небезпечні для коренів фруктової лози. Зайва волога не вбирається сплячим рослиною, тому починаються гнильні процеси і хвороби.
Способи укриття
Щоб захистити культуру від примх клімату Середньої смуги, досвідчені виноградарі давно використовують перевірені методи укриття фруктової лози. Підготовчі роботи починаються в жовтні, коли вже пройшли перші заморозки. Такі природні процедури загартують молоді батоги.
Укладання лози перед укриттям
«Загартована лоза робиться світло-коричневого кольору і є визріли. В цьому випадку вона добре перезимує до весни ».
Підгортання
Найпростіший і доступний спосіб захистити рослини – це обнесення кущів земляним валом, висота якого не повинна бути менше 30 см. Грунт ретельно рихлять і розбивають. Обов’язково ховаються коріння і частина стебла. Досвідчені садівники додають в грунт тирса, а зверху прикривають ялиновими гілками.
Підгортання молодого куща винограду
Перед процедурою обов’язково заздалегідь полийте рослини: вода в грунті захистить культуру в разі різкого похолодання. На кожен кущ виливають не менше 200 л рідини.
Не забувайте про профілактичні обробках бордоською сумішшю або мідним купоросом. На зиму агресивні хімікати не зашкодять молоді пагони і не вплинуть на їх зростання, тому обприскування проводять згідно з інструкцією.
Грунтом
Це найнадійніший і трудомісткий метод захистити фруктову лозу від примх клімату Середньої смуги. Укриття таким способом результативно для молодняка і дорослих порослей. Перед зимівлею рослини і грунт поруч з ними ретельно поливають і обробляють від грибків та інфекцій. Бордоская суміш – це відмінний антисептик, який захистить культуру від випрівання.
Виноград знімають зі шпалер і ретельно оглядають кожну батіг. Щоб не було проблем із зимівлею, садівник повинен передбачити всі нюанси, тому обрізають:
- гілки (незрілі, хворі, старі, сухі);
- вусики;
- пасинки;
- листя.
Укриття грунтом не можна робити при високих грунтових водах
Залишки батогів збирають в пучки, пов’язують шпагатом і пригинають до землі. Досвідчені виноградарі ізолюють культуру від грунту покриттям з дощок або сухих гілок. Щоб рослина не піднялося, рекомендується закріпити конструкцію спеціальними металевими скобами.
Кущі ретельно прикопують грунтом. Висота пагорба не повинна бути менше 30 см для дорослої винограду і не менше 50 см для молодняку.
Захистити рослини від зайвої вологи допоможе укриття з руберойду або шиферу. При такому способі зимівлі все насадження доживають до весни. Пам’ятайте: потрібно стежити за кількістю рідини, щоб не розмокла лоза.
Автопокришками
Такий спосіб укриття на зиму в Середній смузі рекомендується для молодих рослин, батоги яких ще гнучкі. Фруктова лоза після обрізання повністю поміщається в середині покришки. Використовуються дві шини:
- перша закопується врівень із землею;
- друга встановлюється зверху.
Конструкція прикривається шифером або руберойдом, а потім засипається грунтом. Щоб легку гуму не віднесло вітром, шини притискають до землі цеглою. Досвідчені садівники роблять невеликі отвори в покритті, щоб не почалися гнильні процеси через підвищеної вологості всередині укриття.
Міні-теплиця
Морозостійкі сорти радять прикривати на зиму поліетиленовими мішками від круп або цементу. Такий матеріал відмінно пропускає кисень до рослин і не допускає зволоження опадами.
Міні теплиця з труб ПВХ
Щоб вітер не зірвав конструкцію, її притискають цеглою і засипають ґрунтом. Після випадання снігу присипають спорудження природним утеплювачем.
Через брак відповідних мішків, виноградарі прикривають кущі руберойдом. Щоб рослини не пошкодилися під вагою матеріалу, рекомендується вбити в землю невеликі дуги з міцної дроту. Пам’ятайте: обов’язково провітрюйте тепличку, щоб рослини всередині не почали гнити.
Коробчаті укриття
Професіонали використовують розбірні конструкції з дерева, які відмінно захищають виноград взимку. Коли температура знижується до +8 градусів, укриття збираються у вигляді будиночків і встановлюють на підготовлені до зимівлі кущі. Щоб волога не просочувалася по стінках, зсередини коробки покрита водонепроникним шаром. Нижні краї присипають грунтом і залишають на зиму.
Коробчатое укриття з тирсою
Навесні спорудження розбирається і рослини готові до вегетативного періоду. При правильній експлуатації, подібні «будиночки» служать дуже довго.
Виноградарі замовляють розбірні конструкції, які не займають багато місця при річному зберіганні.
Вертикальний
Морозостійкі сорти винограду або культуру на альтанках часто вкривають в вертикальному положенні. Після обрізки і всіх профілактичних обробок, рослина пов’язують в пучки і прив’язують до високого дерев’яного кілка. Кожен кущ обмотують теплоізоляційним матеріалом і фіксують шпагатом.
Навіть при найагресивніших холодах фруктова лоза буде захищена від вимерзання. Але не можна забувати про утеплення коренів, так як без підгортання вся конструкція не має сенсу.
Вертикальне укриття на шпалері
Обов’язково ретельно перекопують землю біля основи, потім присипають тирсою, ялиновими гілками. Пам’ятайте: не можна використовувати опале листя, так як при гнитті утворюється небезпечна мікрофлора для рослини.
Ми розібралися, як захистити виноград на зиму в умовах клімату Середньої смуги. Кожен садівник знайде в представлених рекомендаціях доступний спосіб забезпечення комфортної зимівлі теплолюбивой культури.