Полуниця і садова суниця за пару-трійку сезонів здатні сильно виснажити грунт. Закономірно господарів ділянки турбують способи відновлення родючості грунту. Один з варіантів – дотримуватися сівозміни. Якщо посадити в наступному році певну культуру, це допоможе відновити грунтовий баланс поживних речовин і мінералів. Досвідчені городники рекомендують, що і як краще садити після садової суниці.
Як полуниця впливає на грунт. відновлювальні процедури
Садова суниця і полуниця – надзвичайно корисні і смачні ягоди. Тож не дивно, що їх вирощує переважна більшість дачників і городників. На ділянці ці рослини дуже примхливі до відходу і споживають велику кількість корисних речовин з грунту.
На одному місці полуниця не росте ефективно довше 3 сезонів. Потім ягоди стають дрібнішими, а їх урожай зменшується.
Восени кущі акуратно пересаджують на нові грядки. На колишнє місце ягоду можна повернути не раніше, ніж через 6 років після пересадки. В цей же час перед власниками ділянки постає питання: що ж робити з спорожнілій землею? У будь-якому випадку восени вам необхідно виконати наступне:
Полуницю треба пересадити на нове місце через 3 роки
- Внести комплекс органічних і мінеральних добрив.
- Грунтовно перекопати грядки кілька разів.
Порада. Мінеральні суміші краще насипати в підготовлені борозни за кілька днів до початку робіт.
Одними корисними речовинами шкоди землі не виправити. Справа в тому, що крім збіднення у грунту змінюються в негативну сторону структуру і щільність. Іноді городники вирішують залишити ділянку вільним, нічого на ньому не висаджуючи. За сезон біохімічні процеси і внесені підгодівлі відновлять родючість і структуру ґрунту, утворюють цеолітні частина і накопичать перегній.
Увага! Для нормалізації стану грунту йому необхідний режим регулярного поливу: 1 раз в 2 дні водою кімнатної температури в теплу пору року.
Інший спосіб – посіяти сидерати. підійдуть:
- конюшина;
- люпин;
- суданська трава;
Клевер
- люцерна, вико-вівсяні рослини;
- гірчиця біла;
- рапс і т.п.
Сидеральні культури слід перекопати і залишити в грунті. Вони виконають роль органічного добрива.
Які городні культури можна садити після полуниці
Городню ділянку – цінне простір. Рідко хто готовий залишити частину землі без діла або посадити тільки сидерати. Тому досвідчені дачники використовують третій спосіб повернути родючість грунту. Вони садять городні культури і паралельно відновленню отримують урожай.
Увага! Загальні принципи сівозміни передбачають чергування стеблових культур і коренеплодів. Простіше кажучи, вершкове і корінців.
На місці садової суниці та полуниці в перший сезон добре виростуть:
- Цибуля, часник і городня зелень. Перша пара рослин ефективно знезаразить грунт, ліквідує в ній грибкові мікроорганізми, ізжівёт з ділянки шкідників. А селера, шпинат, кріп і петрушка відлякають слимаків. Всі ці городні культури так і садять поруч.
На другий рік після полуниці можна висаджувати овочі
- Бобові. Відмінний спосіб відновити азот, якого після полуниці в грунті майже немає. Горох, квасоля, сочевиця та інші бобові схильні затримувати цей елемент на коренях.
Порада. Крім городніх рослин на колишньої грядці садової суниці добре виростають квіти: нарциси, фіалки, а також півонії і тюльпани. Зробіть квітник або розбийте клумбу.
Що можна укоренити на місці полуниці на другий сезон
З другого року на місце садової суниці можна посадити:
- будь-які капустяні культури – редьку, редис, качана капусту, ріпу і ін .;
- кукурудзу;
- пасльонові – помідори, баклажани, картопля;
- буряк;
- гарбузові культури – огірки чи гарбуз, а також кабачки, патисони.
Ці городні рослини зможуть порадувати нормальним урожаєм і одночасно відновлять структуру і мікрофлору грунту. Також практикується посадка в другому сезоні жита, вівса або ячменю. Зернові виконають функції сидеральних рослин.
Що не можна садити після полуниці
Ні в якому разі не висаджуйте на старому місці після полуниці або суниці садової ці ж культури, а також рослини з сімейства Розоцвіті: малину, горобину, шипшина, глід. Споріднені культури мають однакові потреби щодо насичення ґрунту мінералами. Особливо важливий цей принцип для захисту від хвороб і шкідників, які у Розоцвітих загальні. Вірусні мікроорганізми і комахи залишаться в грунті на зиму і переселяться на нові рослини.
озиме жито
Травопільних сівозміну для полуниці
Щоб упорядкувати сівозміну суниці на вашій ділянці, використовуйте досвід поділу зайнятої площі на 6 частин. Щорічно одну з них займайте сидеральними рослинами. Особливо ефективна вика:
- навесні внесіть органічну підгодівлю;
- глибоко перекопайте обрану частину землі;
- розрівняйте ділянку;
- посійте сидерат, приблизно на 5 см углиб в пропорції 17 г / 1 кв. м;
- влітку, як тільки рослина зацвіте, скосите його;
- залиште сушитися на землі на кілька днів, після чого прикопайте в землю;
- знову розрівняйте ділянку і висійте озиме жито з розрахунку 13 г / 1 кв. м;
- в листопаді скосите жито і грунтовно скопайте частина ділянки.
По весні посадите звичайним способом картопля. З третього сезону на цьому місці може рости полуниця. Дворічне відновлення дозволяє зайняти 4 з 6-ти частин ділянки полуницею, а на інших вирощувати корисні і врожайні культури.
Суниця в саду вимоглива до відходу. Правильна агротехнологія відновлення землі допоможе вам завжди мати смачний урожай ягід.