Ще один результат успішної, але складною приватної селекції Є.Г. Павловського – гібридний сорт Корольок. Про нього чули багато, так як він відрізняється першокласними смаковими властивостями серед мускатних сортів. Корольок відмінно зарекомендував себе як сировину для отримання дорогого вина і настоянок високої якості.
Грона винограду сорту Корольок
Сорт досить слабо вивчений через свою відносної молодості. Але наявна інформація буде дуже корисна для всіх, хто любить «пробувати» нові сорти на своїй ділянці для отримання врожаю високих смакових властивостей. Тим більше гібрид вийшов не ідеальним і у нього є ряд проблемних «зон».
Характеристика сорту
Виноград Корольок – молодий універсальний сорт винограду. Нова гібридна форма, отримана в результаті селекційної діяльності відомого виноградаря Є.Г. Павловського. Батьківщиною сорти є Херсонська область. Гібрид отриманий від двох «батьківських» форм – Тасон і Талісман. Метою виведення сорту було одержання виноградного рослини з мускатним смаком, який був би стійкий до хворобливих поразок і суворих зимових умов. За більшістю параметрів із завданням Павловський впорався, хоча ступінь холодостойкости вийшла недостатньою, що обмежило ареал поширення сорту кордоном до північної України і Краснодарського краю Росії.
За своїм візуальним характеристикам гібрид близький «батьківського» Тасону, але по «внутрішнім» характеристикам позбавлений хворобливості останнього.
Опис сорту:
- Вкрай ранній період дозрівання – 95-110 днів. Плоди пристигаючі і готові до збору в перших числах серпня.
- Для кущів характерна велика сила росту. Лоза розвинена, коричневого кольору, визріває на всю довжину. Листя – середнього розміру, серцеподібної форми з невеликими розрізами, в нормальних умовах – яскраво-зеленого кольору. Пагони – коричневого кольору з темно-червоними вузликами. Норма навантаження до 45 очок на кущ.
- оптимальний спосіб висадки – однорічними саджанцями. Дуже чутливі в питаннях сумісності з іншими сортами при використанні в якості прищепи.
- Особливо варто порушити питання статі квіток. У ряді джерел відзначається, що сорт відноситься до обох статей рослинам. Але це не відповідає дійсності, так пишуть, щоб підвищити характеристики рослини. Корольок має квітки з яскраво вираженою жіночої функціональністю.
- Урожайність помірна. На обсяги і якості врожаю великий вплив робить клімат, Корольок «боїться» злив і ранніх весняних заморозків.
- Високий ступінь стійкості до морозів – до -25 градусів.
- Хороша стійкість до сирої гнилі, до теперішнього та несправжньої борошнистої роси. Велику небезпеку може представляти поразку філоксерою. Відзначено випадки ураження згубного бактеріального раку винограду.
- Характеристики шкірки плодів, структура куща і гілок робить сорт стійким до негативного впливу життєдіяльності ос. Серйозну загрозу можуть представляти птиці.
Стигла гроно винограду Корольок
Особливості посадки і догляду
Чутливість до холодів і заморозків вимагає обов’язково укриття кущів на зимовий період.
Для підтримки стабільної навантаження необхідно систематично проводити обрізку пагонів і пасинків.
Опис способів протидії птахам:
- використання спеціальних сітчастих мішечків на грона;
- створення спеціального сітчастого настилу над кущами (важливо використовувати матеріали, які добре пропускають світло і вологу);
- установка «старих, добрих» лякав;
- застосування сучасних моделей звукових відлякувачів.
Особливу небезпеку несе бактеріальний рак. Це невиліковне ураження призводить до зниження показників врожаю, погіршення розмірних і смакових характеристик ягід, загального зниження «імунітету» рослини до впливу природних факторів і інших захворювань. Рослина дуже сильно слабшає, нерідкі випадки повної загибелі куща. Може передаватися сусіднім рослинам. Проявляється у формі опухолевидного наросту на лозі або штамбі, який проривається через кору і інтенсивно зростає. Наріст має жовто-білий, коричневий або чорний колір. Розмір варіюється від 1 до 40 см.
На даний момент, відсутні ефективні засоби і методи лікування від бактеріального раку, з цієї причини рекомендується особливу увагу приділяти профілактичним заходам.
Опис профілактичних заходів проти бактеріального раку:
- систематичне проріджування кущів, видалення висохлих, сильно пошкоджених гілок і лоз, очищення від мертвої листя;
- своєчасні полив і добриво грунту;
- грамотний вибір і обережне поводження з саджанцями, живцями і пагонами;
- уникнення усіляких механічних пошкоджень кори рослини;
- використання при догляді чистих, стерильних інструментів, обробка та захист місць зрізу і пошкоджень;
- обробка спеціальними антибактеріальними препаратами.
Своєчасні полив і добриво грунту
У разі виявлення кущів, уражених бактеріальним раком, потрібно негайно викорчувати хворий кущ, перекапать і очистити ґрунт, залишити її «на відпочинок» на 3-5 сезонів. При своєчасному виявленні захворювання, можна спробувати видалити уражену ділянку (лоза обрізається до рівня здорового ділянки), спалити наріст, зріз продезінфікувати 5% розчином мідного купоросу і змастити садовим варом. При пошкодженні штамба, коренів або при поширенні поразки після місцевого видалення ділянки з наростом, проводиться видалення всього куща. Дуже важливо постаратися видалити з грунту все корінці (можна замінити грунт на ділянці зростання хворого куща).
До ефективного засобу боротьби з філоксерою відноситься обприскування уражених кущів спеціальними сірковуглецевих препаратами. Особливу увагу потрібно приділяти дозуванні препарату. Так як філоксера досить стійка, недостатня концентрація не дозволить позбутися від «болячки», а надмірна концентрація також не принесе користі, так як ці препарати шкідливі не тільки для філоксери, а й для самого винограду. Досвідчені виноградарі рекомендують використовувати 80 куб.см. препарату на 1 кв.м. площі рослини.
Плоди
Опис характерних ознак ягід і грона:
- Ягода відрізняється великими розмірами. Форма – овальна або овально-витягнута. Вага – від 9 до 12 гр.
- Колір варіюється від червонувато-зеленого до насичено червоного і рожевого, в залежності від ступеня дозрівання, достатності сонячного світла і тепла при дозріванні.
- Виділяється благородністю свого смаку. Яскраво виражений насичений мускатний смак. Професіонали і цінителі відзначають складний, що розкривається смак плодів сорту. Складність смаку полягає в гармонійному поєднанні солодощі і мускатного аромату, з подальшим післясмаком у вигляді суничних і рожевих ноток. Багато досвідчених виноградарі відзначають карамельний мускатний смак, більш приємний, ніж у «батьківського» Тасона.
- Високі показники вмісту цукру, що позитивно позначається на застосуванні в виноробстві.
- Ягоди в ряді випадків схильні до розтріскування. Горошенія не відбувається.
- М’якоть – соковита, щільна. Трапляються 2-3 невеликих насіння.
- Шкірочка щільна, досить товста, але ніжна, з цієї причини не впливає на відчуття при їжі, і на смакові якості.
- Грона невеликого розміру, вага – від 0,5 до 1 кг. Форма грона конусоподібна іноді крилата. Характерна рихлість. Як невеликий нестачі відзначається нерівномірність дозрівання ягід на грона.
- Рекомендується своєчасно збирати достигли врожай з кущів, так як «перевага» може позначитися на якості ягід.
Гроно винограду Корольок може досягати ваги 0,5-1 кг.
Виноград, завдяки своїм властивостям, має дуже широке застосування. Вирощується для вживання в свіжому вигляді. Ягоди Корольок служать відмінним сировиною при приготуванні якісного професійного і домашнього мускатного вина. Використовується в купажі дорогих десертних вин. Активно застосовується для варення, приготування соків, солодких фруктових десертів і т.д.
Відрізняється непоганими якостями транспортабельности і зберігання, що робить його затребуваним в торговельній сфері. Корольок популярний у покупців за наступні показники:
- красиві грона і ягоди;
- солодкість і неповторний смак.
Виноградарі відзначають хорошу пристосованість кущів Королька до вирішення декоративних завдань – прикраса гнучкими, міцними і красивими лозами альтанок, огорож та інших будівель на ділянці.