Що потрібно знати про Трахикарпус форчуна

Один з незвичайних представників сімейства пальмових – трахикарпус форчуна. У природі пальма росте на великій території: від Гімалаїв до Японії, рослина веде своє походження з Китаю та Індії. Складне назву з грецької мови буквально перекладається як «шорсткий плід». У природному середовищі трахикарпус форчуна може витягнутися до 20 м, високі екземпляри зустрічаються в Криму. Любителям вирощувати екзотику в домашніх умовах не варто хвилюватися – трахикарпус без особливих проблем пристосовується до будь-якому середовищі, якщо отримує правильний догляд.

трахикарпус форчуна

Трахикарпус форчуна відомий також як віялова пальма

На волі пальма трахикарпус може прожити 150 років, в закритому приміщенні – 20 років і вирости не більше 2,5 м. Дерево витримує мінусові температури аж до 15 ° С. Коричневий стовбур пальми покритий повстяним пушком, вона має віялові листя, які утворюють широке опахало діаметром до 60 см, на листках можна побачити черешки. У природі у Трахикарпус з’являються великі білі або жовті суцвіття. Він приносить плід у вигляді ягід темних відтінків 1 см в діаметрі.

Трахикарпус форчуна (японська віялова пальма) і трахикарпус Вагнера

Назва японської віяловій пальми говорить сама за себе: вона походить з Японії. Листя має форму віяла. У природних умовах вона витягується до 12 м, дає квіти і плодоносить. Дводомна рослина досить легко виростити в квартирі з насіння, створивши тепличні умови і підтримуючи температуру вище 25 ° С.

Трахикарпус Вагнера – один з найбільш морозостійких видів цієї пальми, він переносить температуру нижче 20 ° С. Його можна залишати зимувати на вулиці, він досягає 12 м у висоту. У домашніх умовах пальма Вагнера стає мініатюрним рослиною. Плід кістянка круглої форми не можна їсти.

віялова пальма

Лист пальми нагадує віяло

Вирощування Трахикарпус з насіння

Трахикарпус форчуна розмножується виключно насінням, які легко дістати як в спеціальних магазинах, так і просто зняти з дерева в південній частині Росії. Сірі пальмові насіння добре сходять, але висаджувати їх потрібно швидко, щоб вони не втратили схожість, найкращий час для посадки – зима. Для успішного вирощування в домашніх умовах пальми трахикарпус необхідно зробити наступне:

  • щоб розм’якшити товсту оболонку насіння, їх необхідно замочити на два дні в теплій воді;
  • для додаткової обробки насіння можна помістити в розчин циркону;
  • підготувати грунт з піску, моху, деревного вугілля;
  • горщик для майбутньої пальми повинен мати дренажний шар;
  • насіння розташувати в землі на глибині 2-3 см;
  • горщик з паростками повинен знаходитися в діапазоні температур від 25 до 30 ° С, можна обладнати парник або постійно обігрівати горщик;
  • з’явилися через приблизно два місяці паростки необхідно пересадити в просторий горщик з багатоскладовий грунтом.

У перший рік може з’явитися всього 3-4 листа, квітів від Форчун слід чекати років через десять.

Плоди віяловій пальми

Віялова пальма розмножується виключно насінням

Вимоги до змісту в домашніх умовах

Форчун – невибаглива рослина, яке росте будинку хоч і повільно, але незмінно радує око. У неволі пальма живе недовго, але представляє інтерес провести експеримент з вирощування тропічної рослини в домашніх умовах. Якщо доглядати за нею за певними правилами, то перебування такої пальми, як трахикарпус, в квартирі буде успішним.

Освітлення

Пальма трахикарпус потребує окремого місці в будинку, де вона буде отримувати достатньо прямого сонячного світла, найкраще – південна сторона. Припустимо створити невелике затемнення для молодого рослини. Якщо горщик за розміром не входить на підвіконня, то можна поставити його на підлогу, а поруч розмістити фітолампи для додаткового освітлення.

Про надлишку світла свідчать жовте листя, таке може трапитися жарким літом.

Температура

Стійкий до холодів трахикарпус форчуна легко приживеться навіть на холодному підвіконні, взимку переживе температуру нижче +10 ° С. Пальма, що росте в відкритому грунті, адаптується і до мінусових температур. У літній період оптимальна температура в межах 20-25 ° С, при більш високих температурах листя можуть придбати бурий відтінок.

Полив

Трахикарпус потрібно помірний полив. Взимку і восени досить поливати рослину приблизно раз в 2-3 тижні, влітку і навесні рекомендується більш частий полив. Надлишок вологи небезпечний для нього: листя стануть темними і сухими, квітка може згнити. Якщо вологи недостатньо, про це сигналізують жовте листя. Короткочасну посуху трахикарпус переносить нормально.

Зрозуміти необхідність поливати рослину можна, перевіривши ґрунт, якщо він сухий, то потрібен негайний полив. Від потрапляння вологи необхідно берегти крону дерева особливо в холодний період. Вода для поливу повинна бути м’якою, без хлору. Найкраще брати дистильовану воду або відстояну.

Вологість повітря

Трахикарпус форчуна чутлива до вологості повітря, прийнятне для неї значення – 50%. Чим вище вологість, тим пальмі краще, особливо коли недалеко радіатори опалення. Обприскування рослині може нашкодити, так як вірогідна поява грибка, робити це потрібно не частіше одного разу на місяць.

В інший час листя пальми можна протирати вологою ганчіркою або губкою, можна поставити поруч судини з водою. Влітку горщик можна виставити на балкон.

Грунт

Пальма трахикарпус приживається в будь-якому грунті, вона може бути нейтральною або кислою. Можна використовувати суміш, бажано, щоб в її складі були перегній, дерен, річковий пісок, компост в рівних пропорціях. Якщо вода застоюється в горщику, то грунт підібрана неправильно. У садових магазинах продають спеціальний пальмовий грунт. У грунту повинен бути хороший дренаж, безперешкодно пропускає вологу і повітря.

Підживлення

У теплий період рослині дають мінеральні добрива з мікроелементами, воно сильно потребує магнії. Коли трахикарпус форчуна знаходиться в стадії активного росту, підгодівлю слід здійснювати кожні 2-3 тижні, підійдуть гранульовані добрива.

Обрізка

Обрізати у Форчун можна лише сухі і засохле листя і ті, які занадто тягнуться вниз. Жовті і коричневі литися слід залишити до їх опадання, так як рослина черпає з них корисні речовини. Необхідно обрізати знову з’являються пагони, щоб основний втечу міг рости безперешкодно. При обрізку необхідно дбайливо ставитися до стовбура.