Хвороби притаманні не тільки людям. Від них страждають птахи, тварини, рослини. Комахи теж не є винятком. Бджоли часто піддаються інфекційним захворюванням. Одні з них протікають приховано, інші більш явно. Результатом недбалого ставлення до здоров’я цих трудяг є аскосфероз бджіл, який вимагає обов’язкового лікування. В іншому випадку може виникнути маса негативних наслідків для всього вулика.
Що таке аскосфероз і які його причини?
Вапняний розплід бджіл, він же аскосфероз, дуже заразне захворювання. Його джерело – це пліснявий гриб, який потрапляє в організм комах разом їжею. Пасіки з людьми, які перехворіли комахами вважаються ветеринарно неблагополучними. Це пов’язано з тим, що даний грибок дуже життєздатний. Він може дуже довго зберігатися в навколишньому середовищі.
Аскосфероз бджіл часто протікає приховано, але може легко перейти в гостру форму. Прихований вид хвороби не приносить великої шкоди вулика, грибки поширюються повсюдно, в тому числі і на стільниках. Потрапляючи в кишечник личинці, грибок перестає розмножуватися і проростати. При гострій формі може загинути до третини всього розплоду, а в деяких випадках і до половини. Виникає ця фаза з кількох причин:
- ослаблений стан бджолиних сімей;
- стійка волога погода протягом довгого періоду часу;
- бджоли погано утеплюють свої гнізда;
- занадто великий розплід трутнів.
Дуже часто аскосфероз бджіл з першим розплодом в сирої і прохолодний весняний період, після чого захворювання починає поширюватися, якщо присутні наступні причини:
- Блукаючі інфіковані паразити, бджоли, трутні.
- Заражений нектар, перга, мед або обніжжя.
- Низькосортна їжа для комах.
- Необроблений інвентар, вулики, рамки і т.д.
- Хвороба серед личинок, яку переносять годують бджоли.
- Бджоли використовуються в якості запилювачів в закритих теплицях, де легко розвивається грибок.
- Антибіотики, які застосовуються занадто часто і не за призначенням ветеринара.
Увага! Пасічники, які нехтують правилами гігієни вуликів, це потенційна причина поширення інфекційних захворювань.
Симптоматика захворювання
Аскосфероз бджіл веде до загибелі всіх комах, які знаходяться на стадії друкованого розплоду. Небезпечні спори потрапляють в організм, починають там множитися і виходять назовні, покриваючи тіло бджоли цілком. Особливо сильно пошкоджуються стільники знизу, і навіть запечатані кришечки уражаються грибком.
Під впливом інфекції личинки бджіл настільки розбухають, що займають собою всю осередок. Легкий жовтуватий відтінок зараженої личинки згодом стає набагато яскравіше і помітніше. Для таких личинок характерний особливий блиск, а їхнє тіло набуває тістоподібну консистенцію. Висихаючи, вони утворюють щільні грудочки, схожі на суху вапно. Ця ознака – основний сигнал аскосферозу. Якщо потрясти рамку з такими личинками, можна почути характерний стукіт, а якщо кришечки прибрати, то ці грудочки відразу виваляться зі своїх осередків.
Увага! Виявити пошкоджені личинки можна дуже просто. Вони в достатку осідають на прилетной дошці або днище вулика.
В першу чергу завжди уражається розплід трутнів, так як він розташований на краю рамки, а це самі відповідні умови для розвитку хвороби. Тут більш волого і прохолодно, ніж в середній частині рамки, де мешкають інші бджоли.
Народні методи боротьби з захворюванням
Як тільки аскосфероз був виявлений, необхідно відразу ж починати вживати заходів, щоб швидше повернути сім’ї в робочий стан. Перше, що можна зробити, це видалити рамки, в яких знаходяться уражені личинки. Далі слід перетопити стільники зі слідами грибка і видати бджолиним сім’ям свіжі вощені рамки і суша. Якщо уражено більше половини розплоду, то необхідно змінити Бджоломатки.
Переженіть заражені сім’ї в чисті або нові вулики, а тільки потім приступайте до введення лікарських або народних засобів:
- Після ретельної дезінфекції колишніх жител бджіл шляхом випалу, можна покласти в куточках подрібнені головки часнику, загорнуті в чисту тканину. Засіб простий, але ефективний, як правило грибок; не повертається після використання цього природного антибіотика, а на смак меду застосування часнику ніяк не впливає.
- Можна використовувати подрібнені в пил квітки сушеного деревію. Пригорщею такого порошку потрібно припудрити бджолині вулички.
- Відвар польового хвоща з додаванням цукру застосовують протягом 5 днів, як підгодівлю. На кожен вулик знадобиться по 1 л цього сиропу.
- Цукровий сироп з додаванням йоду, по 10 крапель на 1 л, також дається хворим бджолам. Розчином йоду можна навіть обприскувати бджіл. Лікувальний ефект буде ще сильніше.
- На рамки можна розкласти подрібнений чистотіл, загорнутий в марлю, як і часник. Раз на 4 дні марлю з рослиною потрібно міняти. Для посилення впливу кошти, можна об’єднати часник і чистотіл.
Лікування аскосферозу нескладне, але все ж краще уникати його появи, так само як і будь-яких інших недуг. Для цього потрібна регулярна профілактика. Вона полягає в гігієні вуликів, створенні гарних умов для бджіл, в тому числі захисту від вологи і негоди, і періодичному застосуванні рослинної сировини з антибактеріальною дією.