Що таке брудер, і як правильно побудувати житло для добових курчат

брудер для вирощування курчат своїми рукамиПристрій під назвою брудер – це своєрідні ясла для вирощування пташенят курки. Воно являє собою ящик або відгороджену частину кімнати. Усередині створені умови, які дозволяють замінити добовим курчатам їх мати-квочку і допомагають пережити пташеням стрес перших днів життя. Брудер можна зробити і власними руками в домашніх умовах. За своїми параметрами він не буде поступатися заводським аналогам. Птахівники діляться досвідом і покрокові інструкції з фото і відео, як це реалізувати.

Брудер: пристрій і принцип роботи

Щоб курчата нормально розвивалися і не захворіли в перші дні життя, в птахівництві придумали використовувати брудер – перший будинок для маленьких жителів курника. Зазвичай він складається з:

  • годівниці;
  • системи освітлення;
  • поїлки;
  • приладів, які будуть контролювати рівень вологості і прогріву;
  • підстилки;
  • вентиляції.

брудер для вирощування курчат своїми рукамиБрудер для курчат

У брудер пташенята живуть до місячного віку. В якості основи для подібного пристрою на швидку руку згодиться і картонний короб або інші подібні ємності – це найдешевший варіант. Але за видимою економією варто непрактичність. Тому подібну тару якщо і використовують, то лише для одного покоління курчат:

  • коробки швидко рвуться;
  • вони не в повній мірі захищають від протягу;
  • продезінфікувати картон без втрати його довговічності складно;
  • очищення від посліду і сміття ускладнюється конструкцією.

Хороший багаторазовий брудер відповідає таким вимогам:

  1. Підлогове покриття завжди залишається сухим і не слизьким.
  2. Бажано оснастити конструкцію піддоном для збору і утилізації екскрементів.
  3. Всередину брудера повинен вільно надходити свіже повітря. А ось протяги протипоказані.
  4. Підвищення вологості не бажано.
  5. Джерело тепла не повинен перегрівати пташенят. Краще розташовувати його в недосяжному для птахів місці.

Увага! Якщо в точності слідувати кресленнями і покрокового алгоритму, то навіть у початківця майстра складання конструкції займе 2-3 дні.

Брудер своїми руками: який матеріал знадобиться

Для основи саморобного пристрою потрібен міцний зносостійкий матеріал, який збереже свої властивості під впливом вологи, тепла і світла. ДВП і ДСП – не найкращий варіант для цього. Фанера хорошої якості – те, що потрібно. Вам знадобляться листи товщиною 25 мм і брусок 30х30 мм.

Днище брудера варто зробити з решітки з дрібним осередком. Вона не обов’язково повинна бути виконана з металу. Перевірте лише міцність сітки. По ширині підійдуть 10-міліметрові осередки. Вони досить широкі, щоб послід провалювався вниз, і зручні для курчат. Грати візьміть запас. Стануть в нагоді ще й на дверцята короба.

брудер для вирощування курчат своїми рукамиВсі поверхні повинні легко очищатися

Екскременти повинні провалюватися не на підлогу приміщення, а в підготовлений лоток. Його краще зробити з пластика або металу – буде легше чистити і мити. З найбільш простих варіантів зверніть увагу на стельові або стінові ПВХ-панелі. Також перед роботами підготуйте:

  • інфрачервоні лампи будь-якого типу;
  • терморегулятор;
  • дві петлі для дверцят;
  • саморізи;
  • патрон для лампи, проводку.

Збірка домашнього брудера: особливості технології

Розміри майбутньої конструкції безпосередньо залежать від поголів’я пташенят. Норма приблизно становить 200х100х50 см (довжина-ширина-висота). Складіть креслення конструкції, враховуючи розміщення всіх елементів. На внутрішній стороні бічних і задньої стінок ще до збірки непогано б зробити напрямні смуги для вільного пересування решітки:

  1. Рейки будуть розташовуватися внизу і вгорі. Довжина – на 2 см коротше довжини самої бокової стінки.
  2. Нижні планки закріпіть на потрібній висоті, відступивши 1 см від бічних зрізів. Це пази для лотка.
  3. Верхні смуги розташовуються на 3 см вище. Це пази для решітки.

Увага! Точно дотримуйтеся дистанції між деталями брудера. Це запорука нормального функціонування рухаються елементів короба.

Наступний крок – прикріпіть до боковин фанерні бруски. Вони виконають функцію ребер жорсткості. Верхній край елемента повинен бути на рівні обрізу бічних стінок, нижній – вище верхньої рейки на 3 см. Після того як ви зберете фанерні боку, грати і лоток разом, всі деталі повинні сформувати рівну і стійку конструкцію.

брудер для вирощування курчат своїми рукамизбірка брудера

Передній отвір потрібно прикрити дверцятами з фанери. Виріжте відповідний шматок матеріалу і закріпіть його на петлях. В панелі потрібно виконати віконце на третину площі, для вентиляції. Воно може розташовуватися по центру або примикати до краю, бути квадратним або мати закруглені кути. Застосовуйте для цього лобзик. Закрийте віконце пластиковою сіткою і спостерігайте за виводком.

Порада. На дверцята можна встановити клямку.

Далі зберіть всі залишилися деталі: встановіть знімні лоток і гратчастий підлогу, потім стелю. Між підлогою і лотком по зовнішніх стінок не повинно бути щілин. Їх можна прикрити широкими планками, які кріпляться на саморізи. Вони будуть перешкоджати протягам і поширенню неприємних запахів.

Монтаж електричної системи брудера

Комфорт курчат всередині брудера забезпечує система з інфрачервоних ламп, які висвітлюють і обігрівають виводок:

  1. У стелі конструкції прорежьте отвір.
  2. Пропустіть через нього кабель. Закріпіть патрон.
  3. У зовнішньої сторони проводку слід закріпити.
  4. На зворотному кінці дроту прикріпіть вилку і диммер.

Порада. Повноцінне обладнання брудера передбачає установку термометрії.

Вкрутити лампу. Дуже важливо правильно підібрати її потужність. Норма – 0,28 кВт на 1 кв. м. Чи правильний ви зробили вибір – можна оцінити по поведінці пташенят:

брудер для вирощування курчат своїми рукамиЛампу розміщуйте на безпечному для курчат відстані

  • занижена температура – малюки збиваються в групи;
  • занадто тепло – багато посліду і утруднене дихання;
  • оптимальний нагрів – курчата добре їдять і п’ють.

Порада. Ефективно працює в умовах брудера світловідбивачі, закріплений на лампі. Це дозволяє створити всередині дві теплових зони. Курчата самі зможуть вибрати: погрітися їм під дзеркалом або охолодитися в іншому місці.

У перші 3 дні життя пташенят важливо створити для них клімат з рівнем вологості близько 60-70%. В цей же період лампочка в їхній оселі не повинна виключатися по 23 години на добу. Завершуються роботи закріпленням поїлок і годівниць. Правильна збірка брудера допоможе вам багато разів вирощувати повноцінне пташине потомство.

Брудер для курчат своїми руками: відео