Що з овочів, фруктів або прянощів можна посадити в тінистих місцях на дачі

що можна посадити в тіні з овочівУ будь-якому саду є сонячні ділянки і притінення. Більшість культур воліють перший варіант. Однак досвідчені городники успішно використовують і ті місця, куди сонячні промені заглядають нечасто. У статті розповімо, що з величезного вибору овочів і зелені можна навесні посадити в тіні на дачній ділянці. Фото відповідних культур додаються.

Навіщо рослинам світло і яка зелень непогано переносить тінь

Ботаніки вже давно провели ряд досліджень і з’ясували, що сонячний колір – це основний енергетик для рослин. Тільки з його допомогою у всіх зелених частинах може відбуватися утворення поживних речовин з води і поглинаються з грунту мінералів. За рахунок цього рослинний організм росте і розвивається.

Загальновідомий також той факт, що одні рослини добре себе почувають тільки при строго певній кількості одержуваної енергії, тому вимагають вирощування виключно на сонячних місцях. Інші ж запросто пристосовуються до умов невисокою освітленості.

Так, в притінених зонах (біля паркану або господарських будівель), дуже добре ростуть деякі пряні зелені культури:

  • петрушка;
  • кінза;
  • селера;
  • м’ята;
  • меліса;

що можна посадити в тіні з овочівЗелень відмінно себе почуває в тіні

  • материнка;
  • естрагон;
  • огіркова трава.

Порада. Якщо на відкритих ділянках потрібно виділити більше місця для любителів яскравого освітлення, перераховані рослини можна без побоювання перемістити в притенение.

Існують і свої переваги вирощування зелені в тіні:

  1. Земля менше пересихає, тому, рослини рідше потребують поливу.
  2. Під палючими променями сонця зелень швидко стає жорсткою. У тіні ж її листя довше зберігають ніжність.
  3. У таких місцях росте значно менше бур’янів.

Овочі, які можна вирощувати в тіні

До тіньовитривалим овочевим культурам можна віднести:

  • ревінь;
  • томати;
  • практично всі види салатів.

Ці рослини можна запросто вирощувати під кронами дерев в саду. Кущі ревеню дуже добре себе почувають в тіні. Їстівні черешки листя тут виходять м’ясистим і смачними. Головне – організувати регулярний рясний полив.

Порада. Розмножувати ревінь найкраще частинами кореневища. Так можна швидко отримати урожай. При посіві насінням потрібно буде чекати 2-3 роки.

Томати прекрасно ростуть під кронами плодових дерев, крізь які сонячне світло розсіюється як через решето. Причому, в разі такої посадки спостерігається обопільна вигода:

що можна посадити в тіні з овочівУ тіні дерев можна висадити томати

  1. Дерева томати використовують в якості опори для підв’язки.
  2. У дощові дні на їхні листи потрапляє значно менше води, що оберігає від захворювання фітофторозом.
  3. Захищає крона дерева і від палючого сонця – томати не страждають від опіків.
  4. У свою чергу, сильним специфічним запахом помідорні рослини відлякують деяких шкідників плодових дерев.
  5. В результаті такого сусідства можна отримувати хороший урожай плодів і томата, і дерева.

Різноманітні сорти листових салатів також мають непогані показники при вирощуванні їх в затіненні. В таких умовах культура не зможе нарощувати великі листи, зате вони довше залишаться ніжними і не будуть гірчити, як це досить швидко відбувається на відкритому сонячному ділянці з настанням спекотних днів.

Ці ж переваги можна отримати при посадці багаторічних луків, щавлю і черемші в тінистих зонах.

Інші тіньовитривалі жителі городу

Рослина хрін можна назвати «королем тіні». Тут воно себе чудово почуває, зростає і розмножується. Любителям гостренького не доведеться виділяти під нього ділянку дорогоцінної землі на сонячному місці городу, обмежуючи при цьому інші рослини.

Під деревами садити хрін не варто, адже його кореневища доведеться глибоко копати, що робити в зоні коренів інших рослин вкрай небажано. Підійде культурі затінене місце біля паркану або біля будівлі.

Порада. Місце посадки хріну краще відразу обмежити якимось перешкодою, вкопаних в землю. В іншому випадку розростання буде дуже складно зупинити.

Якщо не вистачає місця на сонячних грядках, то під кронами дерев можна організувати вирощування буряка. Ці коренеплоди не досягнуть великих розмірів в притенении, зате, як стверджують досвідчені дачники, їх смак буде ніжніше. Та й використовувати при приготуванні страв буряк такого розміру набагато зручніше.

При дефіциті місця в притенении можна посадити часник. Знову-таки, на великі розміри розраховувати не варто, але заготовити для сім’ї пікантну приправу цілком можливо.

що можна посадити в тіні з овочівЦибулю і часник можна з успіхом вирощувати в затінених частинах городу

Непогано себе показали в сусідстві з деревами деякі бобові. Сорти кучерявої квасолі можуть досить високо підніматися нагору, використовуючи стовбури і гілки як опору. Відмерлі в зиму стебла бобових можна прикопувати в прикореневій зоні, що послужить непоганим добривом для дерев.

Які ягоди можна виростити в тіні

Багато ягідники в природі ростуть в лісі. Відповідно, місце під деревами в саду для них саме те. До таких можна віднести жимолость, калину, аронию, малину.

Смородина – рослина прохолодних областей. Сильна спека для неї – вірна загибель. Тому на півдні деякі пристосувалися вирощувати культуру під пологом високих дерев. Отримуючи регулярний полив і захист від палючих променів рослина приносить непогані врожаї.

Кущі шипшини можна без побоювання висаджувати біля паркану. Навесні вони порадують ніжними кольорами. В осінній же період яскравими плодами можна не тільки помилуватися, а й використовувати їх в якості відмінною вітамінної добавки.

Найчастіше, дачники намагаються використовувати кожен клаптик землі з максимальною користю. Тому можливість вирощування деяких культур в тіні доводиться як не можна до речі. Варіантів рослин, крім перерахованих вище, досить багато. Завжди можна підібрати підходящий і домогтися для себе бажаного результату.

Посадка рослин в тіні: відео