Восени після знімання врожаю досвідчені садівники обов’язково проводять обробку плодових насаджень. Такі заходи, що проводяться щороку, дозволяють уберегти дерева від ураження різними хворобами, захистити їх від нападу шкідників – комах і гризунів. Потрібно тільки точно визначитися для себе, чим краще обробити свій сад і коли саме приступити до таких робіт. Новачкам в цій справі рекомендується спочатку ретельно вивчити інформацію з даного питання, а також подивитися навчальне відео.
Навіщо потрібна обробка?
Здорові плодові дерева при відповідному догляді дають якісний урожай. Але щоб вони були дійсно здоровими, необхідна обробка насаджень 2 рази на рік – навесні і в осінній період, але обов’язково після збирання врожаю. І це повинно стати нормою для кожного садівника.
Обробку саду виробляють і від різноманітних комах-шкідників. Незважаючи на те, що їх досить багато, засоби проти них використовуються зазвичай одні й ті ж, що трохи полегшує спільне проведення робіт. Якщо ж з шкідниками саду не боротися, не варто очікувати і доброго врожаю. Без відповідних обробок вони успішно перезимують в корі, сухих гілочках, під опалим листям або в землі, а навесні після пробудження з новими силами накинуться на дерева, обгризаючи листя і завдаючи шкоди плодам.
Осінні роботи в саду
Загальний список робіт, які проводяться в саду після збирання врожаю, досить значний. Але необхідні заходи проводяться не одночасно, тому можна розподілити їх так, щоб це було необтяжливо для садівника. Головне, зрозуміти для себе, що і коли потрібно робити.
До переліку робіт входить наступне:
- прибирання опалого листя;
- перекопування грунту;
Обробка засобом від шкідників
- обрізка дерев;
- побілка стовбурів;
- хімічна обробка (обприскування);
- захист дерев від гризунів.
Залежно від регіону різні роботи по підготовці саду до зимового періоду можуть проводитися в різний час. Впливають на час проведення обробок і особливості погоди в тому чи іншому році.
Увага! Обприскування дерев отрутохімікатами проводиться тільки після повного опадання з них листя. Зазвичай такі роботи проводять приблизно за місяць до настання стійких холодів.
Збиральні роботи
Після збору врожаю ділянку саду, де ростуть плодові дерева, обов’язково очищається від падалиці, листя, іншого сміття. Краще все це зібрати і спалити або закопати глибше, особливо в разі поразки дерев хворобами або комахами-шкідниками.
Здорову листя можна використовувати і для компостної купи. Але якщо вона вражена, бажано не ризикувати і утилізувати її. Під опалим листям влаштовуються на зимівлю і багато шкідників. Навесні з компостної купи, якщо туди була поміщена листя з-під плодових дерев, вони зможуть легко перебратися назад в сад.
Обрізка і побілка дерев
Проводити обрізання саду можна як навесні, так і восени. Видаляються засохлі, криві і уражені хворобами гілки, а також ті, що ростуть вертикально вгору або всередину крони. Місце зрізу краще відразу зафарбувати або обробити садовим варом. Але в регіонах з суворими зимами обрізати гілки краще тільки в весняний період. Якщо ж зробити це восени, дерева можуть просто не встигнути як слід підготуватися до холодів, що може привести до всихання кори в місцях зрізу.
До бажаним заходам по догляду за садом відноситься і осіння побілка. Вона необхідна для:
- захисту від ультрафіолету;
- регулювання тепла – ствол не переохолоджується і не перегрівається;
- знищення кладок яєць і комах-шкідників, які влаштовуються на зимівлю в корі.
Для побілки дерев у продажу є досить вже готових складів. У них зазвичай вже присутній антисептик, який знезаражує поверхню кори. Можна побілити стовбури та скелетні гілки і просто гашеним вапном, але вона швидко змивається дощем. А ось будівельні суміші краще зовсім не використовувати для цих цілей, так як дерево має дихати, а такі склади закупорюють пори на корі.
Порада. Молоді деревця у віці до 3-5 років краще зовсім не білити, щоб не перекривати не до кінця ще сформувалася корі доступ повітря.
Проводити роботи з побілки рослин можна ще до опадання листя, наприклад, у вересні або на початку жовтня. А до цієї процедури по стовбурах бажано пройтися спеціальним скребком, попередньо постеливши під дерево будь-якої матеріал, щоб комахи, які зимують в корі, впали на нього, а не на землю. Рани і дупла на стовбурі потрібно добре зачистити і промазати варом, а розстелену під деревом тканину разом з опалим шкідниками після обробки необхідно спалити.
Перекопка грунту
Допомагає позбутися від шкідників і перекопування грунту в пристовбурних кругах. Зі встановленням прохолодної погоди багато комах влаштовуються на зиму в землі під плодовими деревами. Коли буде вже досить холодно, грунт потрібно перекопати, щоб шкідники виявилися в перевернутих пластах землі нагорі і взимку загинули.
Тільки копати під плодовими деревами потрібно дуже акуратно, щоб не пошкодити їх кореневу систему, розташовану поверхнево. Робити це краще навіть не лопатою, а вилами, заглиблюючись в грунт не більше 5-15 см, діючи від стовбура уздовж коренів дерева.
Обприскування
Коли роботи по перекопуванні грунту, побілки стовбурів та прибирання рослинних залишків завершені, приступають до обробки саду хімічними препаратами. Обприскування проводять після повного листопада.
Приблизний час проведення цих робіт в середній смузі – кінець жовтня або самий початок листопада. Для обробки саду вибирають похмурий день, щоб не обпекти рослини. Спочатку обприскують стовбур, скелетні гілки, а потім обробляють крону.
Хімічна обробка – хороший засіб від шкідників і поширення різних хвороб. З складів для обприскування частіше використовують такі:
- бордосскую рідина;
- мідний купорос;
- залізний купорос.
Ці кошти розводяться відповідно до інструкції в певній пропорції. Вони використовуються від борошнистої роси, парші, гнилі та інших захворювань, ефективні і в боротьбі з багатьма шкідниками. Але багато садівників намагаються по мінімуму застосовувати хімію на своїй ділянці. В цьому випадку дерева можна обробити розчином сечовини. Використовується для обприскування і розчин з суміші мінеральних добрив (сульфат амонію, селітра, сечовина).
При виконанні всіх зазначених заходів в комплексі можна захистити свій сад від різних напастей, зберегти здоров’я плодових дерев, отримуючи з них багатий урожай. Але не варто забувати про захист саду і від гризунів, які взимку часто псують стовбури, досить ефективна буде обв’язка стовбурів знизу ялиновим гіллям або гілками інших хвойних порід.