Сірий гусак – «постачальник» м’яса і пуху

Більшість «одомашнених» порід гусей – похідні від дикого сірого. Крім подвір’я, цінна птах з потужною генетикою і донині живе в природі, будучи бажаною здобиччю для мисливців. Продуктивний пернатий приносить смачне м’ясо і теплий пух. Що за птах, цей сірий гусак? Детально в описах і на фото.

Опис. З дикої природи в будинок

«Спіймати і приручити!». Ймовірно, так звучав заклик єгипетського фараона 2000 років тому. Сірої гуски успішно зловили і одомашнили, з роками вдалі варіанти схрещувань в різних країнах допомогли поліпшити і зберегти чистопородність. Хоча прабатьком і інших домашніх видів гусей став саме сірий предок.

Дикі особини трохи відрізняються від домашніх, вони трохи дрібніше, але з більш міцними м’язами. Основна характеристика:

  1. Тулуб широке, довжиною – 60-90 см; вага досягає 9 кг у самців, гуски трохи дрібніше – близько 7 кг; крила значного розмаху – 150-180 см.
  2. Оперення сіре, груди світліше. Весь забарвлення у вигляді малюнка-луски, кожна лусочки з білою облямівкою по краю.
  3. У контрасті з темнуваті оперенням дзьоб і лапки – помітні, яскраво-помаранчеві. Ластообразние лапи мають червоний відтінок, а дзьоб – рожевий на кінчику.
  4. Щільний пух під основним оперенням.

гусак в дикій природі

Птахи- «чистокровки» мають високу продуктивністю. Щоб не помилитися з покупкою, рекомендується брати гусенят у перевірених виробників.

Ці великі пернаті швидко набирає вагу, що вигідно для фермерських подвір’їв. Пташеня за дев’ять тижнів від народження набирає до 4,5-5 кг. Серед домашньої птиці, це майже рекордний показник.

Чим гарний сірий гусак, цікаві факти

Гуси як в природі, так і в господарствах, поширені майже по всій північній частині Європи. Особливо улюблені вони в холодних країнах Скандинавії і в Фінляндії. Саме там виготовляють довговічні теплі куртки з наповнювачем – пухом гусака. А по всьому світу, в тому числі і в Росії здавна виробляли перини і подушки з гусячим пухом-наповнювачем.

Цінується цей птах і м’ясом, поживним і жирним. Взяти хоча б знаменитий паштет «фуагра». Він готується з гусячої або качиної печінки птахів, що живуть на спеціальному відгодівлі. Рідкісний гурман не прагне спробувати це ніжне блюдо.

Увага! Традиційною батьківщиною страви «фуагра» вважається Франція, хоча по багатьох даними це – стародавній Єгипет.

Ймовірно, саме сірі гуси, завдяки своїм великим розмірам, стали головними героями казок письменника з Данії Г.Х.Андерсена. Асоціюючи птахів з благородством і красою, письменник перетворив в них прекрасних принців. Про дружбу людини з дикими пернатими розповідає і С.Лагерлёф в казковій історії про подорожі хлопчика Нільса з дикими гусьми. А в Стародавній Греції дикий гусак був священним птахом, втіленням відданості людям. За легендою, саме вони попередили Рим про наближення ворогів.

види дикої птиці

З давніх-давен в деяких російських містах проводяться гусячі бої. Іменні сірі особини, наприклад, тульський вид, є їх учасниками. Завдяки своїй розвиненій мускулатурі і бойового характеру, гуси завзято б’ються один з одним. І, що цікаво, ніколи не добивають супротивника. Поспостерігати за поведінкою і «побутом» гусей можна в Московському зоопарку і в Великому Устюзі, де вони містяться зграями.

Зміст і годування

Приміщення для утримання та розведення гусей може бути побудовано з різних матеріалів – глини, дерева або бетону. Головне, щоб підлога була високою, не пропускав вогкість і холод. Постійно холодні температури, вологий підлогу і протяги можуть звести до мінімуму продуктивність птахів. Пол обов’язково повинен бути вистелений товстої підстилкою із сіна або тирси. Якщо пернатих в приміщенні багато, поїлки та годівниці бажано зробити довгими, щоб особливо жваві особини не «відштовхували» від маленької годівниці скромних родичів.

Звичайно, гусяче житло потрібно своєчасно чистити і періодично обробляти дезінфікуючими засобами. При виконанні цих нескладних умов, домашні гуси будуть радувати хорошим здоров’ям, і, як наслідок, високою продуктивністю.

Що стосується особин, що живуть в природі, птиці гніздуються в сухих місцях поблизу прісноводних ставків або озер. Житла будують з гілок, тонкого очерету, дно гнізд вистилають своїм пухом. У теплому притулок гуска висиджує пташенят майже місяць. Через пару днів після народження гусенята вже відправляються в самостійне плавання.

пташенята гусака

Сірий гусак невимогливий до раціону. Влітку йому комфортно і на луках із зеленою травою, в водоймах (ці птахи – професійні плавці і нирці), де годується водоростями. Взимку буде добре себе почувати і в приміщенні, харчуючись злаками і ягодами.

Влітку, в червні-липні, дикі особини линяють і ховаються, тому що не здатні полетіти і можуть стати жертвою сильніших тварин.

Порада. Диких гусей цілком реально приручити в період линьки. Треба мати на увазі, що слідуючи інстинкту, восени, коли знову відросте крила, гуси полетять в південні краї. Хоча навесні можуть і повернутися до господаря.

Гуски великого виду – практичний варіант для розведення пташенят. У самок добре розвинений інстинкт матері. У господарів птиці відпадає необхідність облаштовувати гніздо для яєць, гуска зробить це сама і терпляче висидить пташенят. Гусенята великої породи успішно розводяться в інкубаторах, від однієї гуски можна отримати до 15 гусенят за сезон.

Сірий гусак – красивий птах, якій народний фольклор, не без підстав, приписує розум і благородні якості. Вигідна по виходу м’яса і пуху, птах стане бажаним придбанням для фермерського господарства. А спортивний азарт мисливців і натуралістів задовольнять дикі гуси, численне населяють прохолодні регіони материка.

Дикий гусак: відео