Ця квітка раніше був не настільки популярний у садівників, як багато відомих рослини, що прикрашають наші сади. Справа в тому, що декоративні властивості катананхе були відкриті зовсім недавно, з тих пір він завоював серця квітникарів своєю красою, ніжним забарвленням квітів і невибагливістю. У відкритому грунті можна виростити будь-які сорти цього чудового рослини, посадка і догляд не займають багато часу, розмноження можна проводити різними способами: насінням, діленням кущів. Можна залишити насіння на клумбі, вони відмінно переносять зимові морози (до 30 градусів), а навесні відроджуються до життя і радують нас своїм цвітінням.
Характерні особливості, сорти і різновиди катананхе
У далекі часи знахарі використовували різні частини цієї рослини для приготування настоїв і відварів, здатних посилювати статевий потяг. Може бути саме тому виникла його назва катананхе – «сильнодіючий». До наших часів не дійшли секрети цих рецептів, до сих пір науково не обгрунтовані лікувальні чи інші властивості квітки, незважаючи на це, він підкорює своєю красою та вишуканістю.
Будова катананхе:
- корінь – стрижневий, як у багатьох рослин родини айстрових, має добре розгалужену систему, можливе розмноження поділом кореневища;
Катананхе застосовується в народній медицині
- листя – вузькі, перисті, зібрані в прикореневу розетку, на кінцях мають характерні щербини, колір темно-зелений;
- стебло – тонкий, прямостоячий, повністю покритий пухнастими волосками, сильно галузиться в зоні цвітіння, пагони можуть досягати висоти до 70 см, а загальний діаметр куща – 1 м.
- квітка – це складне суцвіття, що складається з 5 більш дрібних квіточок, які оточені кількома рядами прицветников сріблястого відтінку, пелюстки катананхе вузькі, прямокутної форми, кінці зазубрені, ростуть в кілька ярусів.
Сортова різновид рослини
Катананхе культивують в двох видах: однорічники і багаторічники. Найпопулярнішими з вирощування є сорти, особливості яких ми опишемо нижче:
- Катананхе блакитна (Стріли Купідона) – висота кущиків не перевищує 60 сантиметрів, пагони добре гілкуються, надаючи рослині форму півсфери, листя зібране біля основи, стебла міцні, квіти великі, до 5 см діаметром, окрас блакитний або бузковий, серцевина набагато темніше, майже лиловая , виділяється контрастним плямою і яскраво-жовтими тичинками. Підвиди цієї рослини можуть мати відтінки пелюсток: білосніжні (сорт «Голландська лілія), бузкові (сорт« Забава ») і насичене-бузкові (сорт« Мейор »).
Катананхе блакитна
- Катананхе жовта – однорічна чагарникова рослина заввишки до 40 см, прикоренева розетка з квітконосом не вище 15 сантиметрів, жовті квіти середнього розміру, 2-3 см діаметром, розпускаються на початку червня, листя і пелюстки стрілчасті, нагадують зірочки, яскраво-жовта серцевина схожа на маленькі палаючі лампочки, посипаних квітники і клумби.
Катананхе жовта
- Катананхе дерністий – в окультуреному вигляді зустрічається не часто, зростає, переважно, на кам’янистих схилах, має сильний невисокий стебло (15 см) і короткі, до 7 сантиметрів листя, квіти середнього розміру, яскраво-жовтого відтінку.
Катананхе дерністий
- Катананхе піщана – сама невибаглива з усіх сортів цієї рослини, може рости на піщаних ґрунтах, стійка до посухи, має квіти (до 4 см в діаметрі) блідо-жовтого, майже білого, забарвлення.
Катананхе піщана
Способи розмноження і посадки чагарнику
Існує два способи розмноження катананхе: поділ кореня (або куща) і вирощування з насіння. Розподіл кореневища швидкий, але трудомісткий метод, його застосовують, якщо хочуть скоротити час на оформлення квітника або клумби, при цьому, необхідно виконати наступні роботи:
- В середині травня кущі повністю викопують, струшують всю землю, очищають кореневище від бур’яну.
- Розділяють кущики на 3-4 частини, залишаючи по кілька хороших пагонів
- Вкорочують паростки до 10 см.
- Знезаражують коріння в слабкому розчині марганцевокислого калію протягом 30 хвилин.
- У підготовлену лунку з удобреному земляною сумішшю висаджують один кущ.
- Засипають, рясно, але не надмірно, зволожують грунт.
- Зверху посипають мульчею: торф’яної крихтою або подрібненої деревної корою, бажано, хвойних порід.
При вирощуванні катананхе з насіння передбачають посів на розсаду або безпосередньо у відкритий грунт. Відмінність тільки в тому, коли ви хочете побачити цвітіння. При посіві на розсаду, насіння сіють на початку березня, цвітіння починається вже в червні, у відкритий грунт проводять посів з настанням теплого періоду, тобто в травні-червні, перші квіти з’являться не раніше початку липня. Методика у таких размножений ідентична:
Простий спосіб розмноження катананхе – насіннєвий
- Щоб не пошкодити коріння під час пересадки саджанців, насіння садять в окремі горщики по 3-4 штуки (у відкритий грунт – в окремі лунки) на глибину 1 см, прикривають утеплювача: поліетиленовою плівкою або склом.
- При появі перших сходів (через 2-3 тижні), укриття знімають, проводять загартовування.
- У травні, коли пригріє сонечко, розсаду висаджують на клумби або інші постійні місця в квітниках.
Увага! У перший рік посадки деякі сорти катананхе не цвітуть, але при належному догляді на наступний рік ви побачите його цвітіння у всій красі.
У чому полягає догляд за рослиною і його підживлення
Догляд за кущами невибагливої рослини полягає в однієї головної умови – поливати його потрібно тільки при тривалих засухах, при відсутності дощів, також повинен бути забезпечений хороший дренаж на ділянці, щоб усунути можливість застою вологи в прикореневій системі. Ця рослина краще буде переносити відсутність води в грунті, ніж її надмірне накопичення.
Будь-яка рослина любить пухкий грунт, вона дає вільний доступ повітря до коріння, тому слід регулярно підгортати землю і видаляти бур’яни. Подобається їм і тепле сонечко, воно зігріває і сприяє гарному освітленню, а це значить, рослина отримує необхідні речовини для свого сприятливого розвитку, без хвороб і навали шкідників.
Катананхе на клумбі
Використання катананхе при оформленні присадибних ділянок
Ці квіти не так часто використовуються дизайнерами садових ландшафтів при оформленні ділянок, але ті, хто відчув простоту і невибагливість цієї рослини, а також його неповторно ніжні відтінки, додають його в свої квіткові композиції як чудову огранювання перлин садів:
- при оформленні газонів і бордюрів;
- прикраси альпінаріїв;
- для різнокольорових клумб і багатоярусних квітників.
На фото ви в повній мірі ви можете насолодитися красою таких композицій, і може бути, у вас з’явиться бажання додати в ваш сад квітка з незвичайним назвою – катананхе.