Ліхніс або смолка махрова – древня рослина, яке раніше використовувалося не тільки в якості розкішного декоративного елемента в квітниках, садах та інших місцях, де висаджувалися декоративні рослини. Листя деяких сортів використовувалися в якості свічкових гніту, а коріння – для миття рук і усунення жирних плям з одягу. Сьогодні смолка махрова застосовується виключно в декоративних цілях і користується великою популярністю серед садівників всього світу через невибагливості до умов вирощування, простоти посадки і догляду. Далі про особливості вирощування рослини у відкритому грунті (додаються докладні фото).
Смолка махрова: характеристика, опис основних сортів і різновидів
Смолка махрова або як цю рослину називають в народі – лихнис, світанок, є багаторічним трав’янистим рослиною, яка відноситься до сімейства гвоздикових. У природних умовах рослина зустрічається на відкритих луках всього Північної півкулі (аж до Арктики). Часто смолку (вискаря) називають «липучкою» через специфічну особливість рослини: його стебла покриті густою липкою субстанцією, яка запобігає можливість самозапилення вискаря.
Рослина представлено досить потужним кореневищні багаторічників з добре розвиненими стеблами (яких зазвичай буває досить багато), на кінці яких виростають розкішного вигляду пишні густі суцвіття щитовидної форми (рідше – будь-якої іншої). Листя рослини гладкі, витягнутої ланцетової форми. квітки досить великі, бувають декількох кольорів: білого, червоного, рожевого і ін. Можуть плодоносити.
Смолка з рожевими квітками
Серед існуючих різновидів смолки махрової (а їх налічується близько 40) особливо можна виділити наступні (детально ви можете ознайомитися з ними по додається нижче фото):
- Ліхніс альпійський. Цей сорт комфортно почуває себе в суворому кліматі (в тундрової зоні Скандинавії, в Гренландії, європейському альпійському поясі). Зустріти альпійський лихнис можна на скелях у морських і річкових берегів, на мілинах, в скельних тріщинах тундри тощо. Це – трав’янистий багаторічник, що досягає лише 20 см у висоту. Представлений декількома стеблами, покритими невеликими лінійними листям. До речі, стебла цієї рослини не мають характерної для смолки клеїться субстанції. Квітки середнього розміру, рожевого / червоного кольору, зібрані в волоті. Активне цвітіння рослини починається в липні.
ліхніс альпійський
- Ліхніс корончатий. Зростає переважно на півдні Європи. Досить високий (досягає 50-90 см у висоту) багаторічна рослина, покритий сірим листям і досить густими, але невеликими суцвіттями білого кольору. Активне цвітіння починається зазвичай до липня. Рослина дуже витривала: йому не страшні холодні зими.
- Ліхніс халцедонським (Зорька). Широко поширений в Сибіру, Монголії, Середньої Азії. Це – рослина-гігант – його висота складає близько 80-100 см. Червоні квіти рослини зібрані в невеликого розміру щитковидні суцвіття. Вид активно плодоносить. Відрізняється неймовірною витривалістю (здатний пережити мороз до -35 градусів). Різновид має садову форму.
ліхніс халцедонським
- Ліхніс Юпітера. У природі зустрічається виключно на сонячних схилах Альп. Рослина має досить потужну, але коротку кореневу систему. Представлено великим кущем, що досягає висоту близько 80 см. Має добре розвинену стеблову структуру. Квітки відрізняються прекрасним ніжно пурпуровим кольором, розмір середній – близько 3 см в діаметрі. Сорт не боїться холоду і посухи, але не любить закислення грунти.
Посадка рослини у відкритий грунт
Зазвичай смолки (будь-які сорти) не надто вибагливі щодо місця для вирощування і не вимагають складного догляду, але все ж деякі нюанси слід обов’язково враховувати, якщо ви хочете домогтися максимально пишного цвітіння обраної для посадки різновиди смолки. Насамперед, зверніть увагу на грунт: рослина непогано росте практично на будь-якому грунті, але досить мляво поводиться на грунтах кислих, важких і слабодреніруемих.
Порада. Якщо на вашому садовій ділянці виключно такий ґрунт, як було описано вище, обов’язково здійсните ряд простих, але важливих для рослини процедур: вапна грунт (якщо грунт кислий), додайте в грунт пісок – близько 10 кг на 1 кв. м (якщо грунт погано дренується), або внесіть в грунт органічні (перегній) і мінеральні (суперфосфат) добрива, якщо грунт досить бідна.
Місце для посадки рослини обов’язково повинно бути сонячним. Можна, звичайно посадити його в тіні, але пишного цвітіння в цьому випадку домогтися вам навряд чи вдасться. У попередньо підготовлену (ретельно вспушенй і удобрення) навесні грунт посадка смолки здійснюється з урахуванням розмірів дорослої рослини: відстань між кущами має бути не менше 25-30 см. Глибина лунок повинна бути така, щоб земляний кому разом з усім корінцями вільно в неї містився. Після посадки у відкритий грунт молоді рослини необхідно обов’язково якісно полити (але не заливати до «стоячій» води).
Особливості догляду за смолкою
Смолка махрова – рослина досить невибаглива, тому особливого догляду вона не потребує, але важливо дотримуватися певної агротехніку: регулярний полив, добриво рослини і захист від шкідників.
Занадто ретельного догляду смолка махрова не вимагає
Щоб рослина активно і своєчасно зацвіло, досить лише 3 рази за весь сезон підгодувати його поживними речовинами. Першу підгодівлю слід вносити до початку періоду цвітіння – у відрі води потрібно розчинити по 1 ст. л. суперфосфату, сульфату калію, карбаміду. Зазвичай на 1 кв. м йде близько 3 л готової підгодівлі. Другий раз підгодівля вноситься в період активного цвітіння рослини. Склад підгодівлі можна брати ідентичний першої, але при цьому кількість внесеного живильного розчину слід збільшити з 3 до 5 на кожен квадрат. Ну, і нарешті, в третій раз підгодівля вноситься вже з настанням осені (склад і кількість вноситься підживлення ідентичні попереднім варіантом).
Смолка не потребує великої кількості вологи, тому до питання поливу рослини слід підходити дуже акуратно. Зволожувати грунт краще лише тоді, коли під рослиною вона стане повністю сухою (тим самим ви зможете запобігти гниттю кореневища, яке може статися при надлишку вологи). До осені поливи можна припиняти.
Порада. Щоб мінімізувати частоту поливів смолки, досить якісно замульчувати грунт навколо кожного куща.
До речі, смілка махрова практично не боїться шкідників і хворіє вкрай рідко. Щоб уникнути захворювання рослини, досить лише здійснити його посадку в потрібному місці, стежити періодично за станом молодих кущиків (при необхідності відразу усувати відмирають стебла), не захоплюватися поливами (ніяких застоїв вологи бути не повинно). При правильних діях по догляду за рослиною не буде потрібно навіть профілактика захворювань.
Особливості розмноження рослини
Розмноження вискаря зазвичай здійснюється одним з трьох способів: діленням куща, живцюванням і насінням. Розподіл куща – найпростіший спосіб розмноження будь-якої рослини. Для цього достатньо в період активного росту вискаря викопати хороший здоровий кущ, розділити його на кілька однакових частин, кожен з яких повинна мати кілька якісних корінців і здійснити пересадку в попередньо підготовлене місце. Після пересадки грунт обов’язково слід зволожити.
При розмноженні рослини живцями від здорового куща в літній період (зазвичай в червні) відрізається кілька великих пагонів довжиною не менше 20 см, укорінення яких здійснюється за стандартною технологією. Через 45-60 днів зміцнілі паростки можна пересадити у відкритий грунт.
Найпростіше розмножити лихнис діленням куща
При розмноженні рослини насінням їх висів здійснюється навесні або в літній період (в залежності від особливостей клімату). Оптимальна температура для якісного проростання насіння – 18-20 градусів.
Поєднання з іншими рослинами в ландшафтному дизайні
Смолка махрова часто використовується не тільки в якості одиночного рослини, але і в садових групах. Підходить для вирощування в міксбордах, на клумбах, в рокарії. Дуже добре виглядає в тандемі з будь-якими хвойними деревами і рослинами, що ростуть в саду.
Непоганим буде поєднання смолки з будь-якими рослинами компактного розміру. Наприклад, можна посадити смолку по сусідству з примулами, маргаритками. Відмінно буде сусідити рослина також з будь-якими видами грунтопокривних рослин (наприклад, ломикамені).
Ліхніс в ландшафтному дизайні
Для створення оригінального і яскравого декоративного ефекту в саду важливо пам’ятати просте правило: смолка не повинна закриватися іншими рослинами, інакше вона буде рости гірше, а потрібного ефекту не вийде.
Ось і всі тонкощі, які необхідно знати для якісного вирощування смолки махрової у відкритому грунті. Як ви могли переконатися, цей процес досить нескладний, не займе багато часу, а результат буде більш ніж приємний. Успіхів!