Красиве цвітіння клумб і рабаток – ось те, до чого прагне кожен садівник-городник. Адже так приємно посидіти літнім вечором в альтанці, навколо якої – разнопестрая краса. З цієї причини увагу квітникарів приваблює солнцецвет, знаменитий своєю невибагливістю до грунту і любов’ю до сонячних місцях. А вже про красу квітки, якої можна насолодитися навіть по фото в каталозі, і мови не йде! Тут – докладна розповідь про те, якою має бути правильна посадка у відкритий грунт і розмноження, про догляд і хвороби, характерні для красеня-солнцецвет!
Солнцецвет: загальна характеристика, або коротко про головне
Як багато хто здогадався, солнцецвет або нежнік – це народна назва геліантемума, рослини із сімейства ладанникові. Таку назву квітка отримав не випадково, а завдяки своїй особливості розкривати бутони зі сходом сонця, повертати головки квіток слідом за ним і закривати їх після того, як сонце піде з горизонту. Зовсім як соняшник!
Родина нежніка – Середземномор’ї, Північна Америка. У дикій природі геліантемум може являти собою не тільки багаторічний почвопокровнікі (хоча висота деяких видів досягає 30 см), але і напівчагарник. Сама рослина радує акуратними, практично однаковими квіточками, які схожі на квіткам портулаку – такі ж яскраві, ніжні, що складаються з 5-6 пелюсток.
Солнцецвет – невибаглива рослина
Однак дикі види не можуть похвалитися тим різновидом кольорів, якими володіють сорти, виведені сучасними селекціонерами. Кожен квітникар може придбати солнцецвет з бутонами рожевого, білого, бузкового, жовтого і деяких інших відтінків. Залишається тільки грамотно розмножити – і насолоджуватися щільним килимом із зелені і яскравих квіток!
Розмноження геліантемума, або можна тільки висівати, ділити не можна
Солнцецвет – справжнє прикраса будь-якого саду. Рослина невибаглива, відмінно відчуває себе на відкритому сонці, швидко набирає вегетативну масу і дає рясний цвіт, чого не можна сказати про інших грунтопокривних. Кращий грунт для нього – суглинок або пісок з домішкою щебеню, тому його часта місце існування – рокарії / альпійські гірки. Тут його вирощують не як самостійну декоративну одиницю, а в груповій посадці. Відмінне рішення – змішання рослин з квітками різних відтінків.
Але мало хто знає, що солнцецвет не можна ділити на частини (хоч молодий, хоч старий кущ), а живцюванням розмножуються тільки гібриди першої серії. Вся справа в тому, що при розподілі порушується правильне функціонування кореневої системи: коріння рослини тісно співіснують з грибами нижчого порядку, при розподілі, пікіровки, пересадці микориза порушується, отже, наземна частина куща відмирає.
насіння солнцецвет
Однак вихід був знайдений і він – в висівання насіння рослини (сортових, видових рослин останніх селекцій). Але і тут потрібно бути обережним і не висівати рослини на розсаду: подальша пікіровка або пересадка погублять молоді коріння, значить, і вся рослина.
Увага! Розсадний спосіб вирощування нежніка можливий в разі використання торф’яних стаканчиків. Після того, як саджанці зміцніють і середньодобова температура встановиться на позначці в 14ºС, їх можна буде висадити на постійне місце, не порушуючи кореневої системи.
Посів солнцецвет, або краса завдяки дотриманню правил
Придбавши в фірмовому магазині насіння солнцецвет, не поспішайте з посівом. До справи потрібно підійти ґрунтовно, адже розкішне і невибаглива грунтопокривна рослина не переносить пересадки. Отже, необхідно дочекатися теплої травневої погоди (вночі – не нижче 14ºС) і після цього:
- вибрати місце. Тінь або півтінь не підійдуть, тільки сонячний ділянку. Незважаючи на невибагливість, нежнік буде вдячний за поживний грунт, сухий і пухкий, який дозволить рослині в перші роки набрати достатню вегетативну масу. Як варіант – суміш перегною, торфу, піску і компосту. Камені, дрібний щебінь, гравій вітаються. І у вас вийде суцільний зелений килим;
Солнцецвет потребує укриття на зиму
- ущільнити грунт на тому місці, де буде висіватися солнцецвет, пролити грунт;
- рівномірно висіяти насіння (краще рішення – попереднє змішання з піском), акуратно ущільнити, засипати вермикулітом або тонким шаром річкового піску, полити.
Після цього залишається тільки дочекатися сходів. При цьому слід бути терплячими і уважними, адже насіння солнцецвет такі ж самотні і недружні, як і насіння вербени: вони сходять по одному або невеликими групами з різницею в 14-21 день, тобто після перших паростків варто почекати і побачити інші!
При дружних і рівномірних сходах рослини необхідно прорідити, видаляючи слабкі, механічно пошкоджені або відстають у розвитку. Якщо надалі виявиться, що кісткової недостатньо – їх можна буде розмножити відводками. Що для цього потрібно? Пришпилити найдовшу частину втечі до землі в декількох місцях шматочками дроту або спеціальними пластиковими шпильками, помірно поливати з тим, щоб відводок укорінився. При утворенні коренів ви побачите розетку, отже, рослина можна відокремлювати від маточного куща.
Догляд за почвопокровним і хвороби солнцецвет
Красень-солнцецвет не вимагає спеціального догляду. Але все-таки про загальні правила вирощування варто пам’ятати, щоб рослина радувало рясними квітками і пишністю куща багато років. Для цього геліантемум:
Солнцецвет добре відгукується на підживлення
- не потрібно заливати. Додатковий полив – тільки в спекотну погоду;
- можна підгодовувати органічними препаратами і строго – до цвітіння. В іншому випадку солнцецвет буде радувати буйною зеленню, а не квітками;
- вкривати на зиму сорти з червоними квітками. Вони – самі непристосовані до морозів. Ще варіант – вирощувати червоний солнцецвет як однорічний.
Багато хвороб байдужі до нежніку, а ось тля і трипси проявляють інтерес при жаркому і дощовому літі. Рішення – у використанні біоінсектициди як профілактичний і «лікуючого» кошти. Також відмінно допомагає мильний розчин з домішкою деревної золи.
І ось тепер ви все знаєте про те, як вирощувати, висівати і доглядати за солнцецвет. У відповідь за добре ставлення він подарує вам масу прекрасних хвилин, які ви проведете в милування новим почвопокровнікі на своїй ділянці!