Малинове дерево або штамбові малина – дивовижна за зовнішнім виглядом і врожайності культура. Найперший сорт «Таруса» було отримано в СРСР проф. В. В. Кичина. Пізніше були виведені і інші різновиди для посадки. Завдяки такій формі доглядати за рослиною легше, ніж за колючими кущами. На фото видно, що сильні гілки не пригинає до землі навіть рясний урожай. Розмножують малину живцями і відводками, як звичайну.
Деякі характеристики малинового дерева
Штамбова малина може бути:
- Ремонтантних однолітниками (плодоносять на пагонах-новобранці, в кінці сезону культуру формують обрізанням).
- Багаторічної (плоди утворюються на торішніх пагонах, обрізка не потрібно).
Від кущовий форми штамби відрізняються наявністю основного стебла, що відростають пагони формують крону ягідного деревця. Гілки дерев’яніють на другий рік, набуваючи коричневий колір. Листя складної будови, вкриті м’якими ворсинками. Цвітіння відбувається в середині літа білими суцвіттями.
малинове дерево
Є гібриди, де штамб формується на генетичному рівні, також існують напівштамбові сорти. І ті й інші види можуть виростати до 2 м. Коренева система не дає щорічних нащадків, що обмежує поширення малини по всій території ділянки.
Увага! Культивована штамбові малина в Середній смузі вимагає укриття на зиму.
Плоди щільні, придатні до транспортування і зберігання. Ягоди дуже великі (в середньому 10 г), легко знімаються, не лопаються при натисканні. Повністю дозріла малина не обсипається 4-5 днів. Аромат яскравий, смак менш цукровий, ніж у кущових сортів.
Сорти штамбової малини з описами
- Таруса (генетичний штамб). Висота штамба 1.5 м. Потребує прищіпку верхівки і видаленні бічних відводків. Для підтримки гілок з важким урожаєм ставлять опори і шпалери. Гібрид не має шипів. Ягода велика, гарного товарного вигляду. Холодостойкость рослини -25 С °.
сорт Таруса
- Казка (генетичний штамб). За відгуками садівників дуже схожий з Тарусой. Відзначається висока опірність до захворювань і шкідників. Плоди великі, гарні для перевезення, з хорошими смаковими якостями.
- Галактика (генетичний штамб). Кущі середні по раскидистости, без шипів. Урожайність і стійкість до морозів на високому рівні. Кістянки в ягодах дрібні.
- Здоровань (полуштамб). Висота рослини до 1.3 м. Пагони сильні, без шипів, пряморослі. Форма плодів – округлий конус, середня маса 4-5 г. Урожайність висока. У догляді невибагливий.
- Пінгвін (полуштамб). Дуже компактна форма середньорослі куща. Смак ягід солодкий з кислинкою, кістянки дрібні. Урожайність висока.
сорт Пінгвін
- Євразія (полуштамб). Кущ висотою 1.2 м. Ягоди великі, насиченого природного кольору малини. Найбільше плодоношення відбувається пагонах-літники.
- Ісполін. Висота куща 1.5 – 1.8 м. Форма компактна, пряморослих. Пагони без шипів. Врожайність висока, ягоди великі.
- Гленн Ампл. Пагони виростають більше трьох метрів. Гілки потужні, жорсткі. Середньопізній сорт з тривалим періодом плодоношення. Відзначається стійкість до комах шкідників, але легко уражається вірусними захворюваннями. Шотландська селекція.
- Лашка. Висота куща до 2.5 м. Пагони сильні з м’якими колючками, прямостоячі. Ранньостиглий сорт з тривалим плодоношенням. Ягоди щільні, великі. Посухостійкий і зимостійкий. Польська промислова селекція.
Посадка і догляд за штамба малини
Живці висаджують навесні або восени. Час: вересень-жовтень, березень-травень. Під осінню посадку ділянку готують за півтора місяці, готуючи грунт культурами-сидератами. Для весняної посадки – з осені.
Порада. Черешкам, посадженими перед зимою, необхідно підгортання.
Місце вибирають сонячне без високого проходження ґрунтових вод. Бажано присутність невеликої денний півтіні. Рівень кислотності для малини необхідний нейтральний.
Для посадки малини вибирайте сонячне місце
В якості добрив використовують органіку: перепрілий гній, компост. Садять рослини в підготовлені лунки або траншеї. Перед посадкою коріння корисно вмочити в розчин рідкої глини і коров’яку. Глибина посадочних ям залежить від розміру живців. На дно засипають шар деревного попелу. Закладати живці в землю вище колишнього рівня зростання не слід. Грунт навколо посадки мульчують, саджанці помірно поливають.
Через 10 років штамбову малину пересаджують на нове місце. Це пов’язано з зубожінням грунту і як наслідок, зниженням смакових якостей плодів.
У посуху штамбову малину поливають не менше одного разу на тиждень. Розрахунок на кущ 10 л. особливо полив необхідний в момент утворення зав’язі. У цей період рослини підгодовують мінеральними речовинами і органікою.
Порада. Щоб уникнути перегріву грунту, грядку розпушують і прополюють.
Обрізка малини і захист від шкідників
Для штамбових сортів використовують методи двох і трьох кратній річної прищіпки або метод Соболєва. Метод Курганського садівника складається з наступних етапів:
- Перший – навесні (травень, початок червня) зрізають верхівки молодих пагонів. Робити це треба, коли вони досягнуть 0.5-1 м. До осені така обрізка сформує акуратне деревце з 3-5 бічними відростками.
- Другий – нова весна, коли малина зацвіте. Прищипують всі торішні пагони на 5-10 см.
Не забувайте про необхідність обрізки
Враховуйте, що штамбові сорти дають зростання тільки з трьох верхівкових бруньок. Тобто на основному рослині формується три штамба, ростові гілки яких також вкорочують до 50 см. Третя прищипка робиться не пізніше серпня.
Порада. Використовуйте молоду поросль малини для її розмноження.
Вважається, що штамбові сорти досить стійкі до шкідників. Галиця (муха стеблевая), вважає інакше і досить часто залишає кладки з яйцями на молодих пагонах малини. Личинки, що вилупилися, харчуючись соком, викликають на стеблах своєрідні здуття (галли). Окукліваясь, вони з успіхом зимують, вилітаючи з грунту ранньою весною. Щоб цього не сталося, рослини періодично оглядають на предмет зараження. Всі рослини з ознаками захворювання спалюють. Розпушування грунту знищить всіх спустилися туди личинок.
Деякі сорти штамбової малини сприйнятливі до грибкових і бактеріальних інфекцій. Для боротьби з ними використовують інсектициди.
Як видно, малинове дерево має ряд переваг перед іншими формами. Це не тільки урожай ароматних ягід, але ще і декоративну прикрасу ділянки. Вибирайте відповідний для себе сорт і сміливо його культивуйте.