Способи обрізки глоду

ягоди глодуГлід є одночасно плодової і декоративної культурою, яку можна вирощувати у вигляді куща або деревця. А щоб він добре плодоносив і не втрачав при цьому своєї декоративності, за ним потрібно правильно доглядати. До обов’язкового догляду за рослиною відносять і регулярну обрізку. Дану процедуру проводять навесні або восени, вибравши для цього відповідний час.

Способи обрізки рослини

Глід відноситься до тих рослин, які сильно розростаються в досить короткий проміжок часу. Якщо його щорічно не обрізати, крона загущувальну і гірше провітрюється. Він починає погано плодоносити, а сам розрісся кущ втрачає свою красу, стає надмірно розлогим, неохайним на вигляд.

Увага! При обрізанні глоду обов’язково підлягають видаленню хворі, надломлені і сухі гілки, так як вони не тільки псують зовнішній вигляд рослини, а й гальмують його зростання.

Проводити обрізку кущів можна різними способами. Вона може бути:

  • санітарної – видаляються висохлі, поламані, хворі та пошкоджені шкідниками гілки;
  • відновлювальної – застосовують при механічному пошкодженні крони глоду, а також в тому випадку, коли рослина підмерзло взимку;

ягідні чагарники на дачі

  • омолаживающей – використовується для вікових рослин, коли у них вже припиняється ріст;
  • для поліпшення плодоношення – частина старих гілок видаляється, щоб дати можливість зростання новим паросткам.

Також буває регулююча обрізка глоду. Її проводять для поновлення плодових утворень і загального зростання рослини.

Як і в який час краще обрізати кущі

Глід непогано переносить стрижку, без неї він хаотично розростається і стає непривабливим на вигляд. Але не можна видаляти будь потрапило гілки, необхідно знати призначення кожної з них. І ключове значення має проріджувати обрізка глоду, щоб його крона добре провітрювалася і висвітлювалася сонцем. Хворі і засохлі гілки при цьому обов’язково видаляються. Забирають також пагони-двійники і гілки, що стали рости всередину крони.

Формування куща частіше проводиться в 3-4 найбільш міцних стовбура, на яких в подальшому утворюються численні відростки. Сильні гілки можна вкоротити на третину, що буде сприяти утворенню безлічі молодих бічних пагонів. Що ж стосується крони глоду, то її можна сформувати на свій смак. Вона може бути практично будь-який:

  • кулястої;
  • трапецієподібної;

квітучий чагарник

  • у вигляді піраміди;
  • квадратної;
  • прямокутної.

Проводити ж обрізку глоду можна один або два рази на рік. Видалення сухих, пошкоджених і уражених шкідниками гілок краще проводити в осінній період, щоб підготувати рослину до зими і уникнути появи у нього в майбутньому хвороб. Обрізку ж для формування крони проводять частіше навесні, але необхідно пам’ятати, що робити це потрібно до розпускання бруньок.

Порада. Навесні садівники часто не встигають своєчасно обрізати кущ, пропускаючи термін до появи у глоду нирок. Нічого страшного в цьому немає, дану процедуру можна спокійно перенести і на осінь.

Створення живоплоту

Багато з садівників вирощують глід як одиночне плодове або декоративну рослину. За рахунок же того, що він швидко відростає і у нього є колючки, цю культуру часто використовують для створення непрохідною зеленій огорожі. А щоб вона була більш густий, молоді кущики глоду висаджують часто – на 30-50 см одна від одної. Для створення ж міцного заслону можна зробити таку огорожу і в два ряди. В цьому випадку кущі поміщають в грунт в шаховому порядку, розташовуючи їх з проміжками 60-70 см, залишаючи між рядами близько 50 см.

Щоб «зелений паркан» з глоду виглядав красиво, рослинам обов’язково потрібна регулярна стрижка. Без цього кущі швидко витягнуться, оголивши внизу, що буде виглядати вкрай непривабливо. У рік посадки глід обрізають на 10-15 см від землі, а в подальшому його стрижуть вже в залежності від стану рослин і бажаної висоти огорожі. З’явилися пагони можна переплести між собою, тоді огорожа буде ще густішою і міцніше. При сильному зростанні можливі 2-3 обрізки в році. Це посприяє відростання бічних пагонів і створення непрохідного заслону.

обрізка кущів

Крона кущиків, висаджених в ряд, може бути сформована по-різному. Для низьких огорож більше підійде форма у вигляді прямокутника або трапеції. Якщо ж запланована більш висока жива стіна, то красиво буде виглядати у крони і куляста форма.

Глід – хоч і досить невибаглива в догляді культура, але все ж вимагає до себе певної уваги. Особливо це стосується процедури обрізання. Поодинокі і висаджені у вигляді огорожі кущі глоду потрібно щорічно обрізати, щоб вони не тільки краще плодоносили, але і виглядали охайно і акуратно. Робити ж це з часом буде все простіше, необхідно лише пристосуватися до самого процесу.

Глід: відео