Способи розмноження шлюмбергери (декабриста) в домашніх умовах

декабрист в домашніх умовахДекабрист або шлюмбергера – дивовижний представник сімейства кактусів. Рослина особливо тим, що в умовах зими не входить в стан спокою, а розвивається і квітне. Крім того, на відміну від інших кактусів домашня шлюмбергера потребує хорошого поливі і вимагає захисту від сонця. Розмноження цієї культури теж має ряд особливостей. Як краще його провести – рекомендують досвідчені квітникарі. Новачкам розібратися в технології допоможуть фото і відео.

Що потрібно знати про декабриста перед його розмноженням

Декабрист, він же Варварин квітка, рождественник або зигокактус, потрапив до Європи з джунглів Бразилії. На батьківщині росте при високих температурах, великій кількості опадів, але тільки в місцях, де вода не застоюється. Голок у нього немає. Характеристики, які важливі для розмноження:

  • гілки-пагони кактуса складаються з плоских довгастих члеників, за формою нагадують листя;
  • у міру дорослішання рослини пагони древеснеют;
  • коренева система шлюмбергери слабка і легко загине при неправильному догляді;
  • поповнювати запаси вологи рослині допомагають повітряні і пошукові корінці;
  • коріння добре регенерують і швидко відростають після поділу або пошкоджень;

декабрист в домашніх умовахцвітіння різдвяник

  • кактус нормально розвивається тільки в легких і пухких грунтах, з хорошим водовідведенням;
  • цвітіння культури при правильному догляді починається в середині грудня.

Увага! Зігокактус може отримувати вологу навіть з повітря.

Розмноження живцями

Держаком в цьому випадку виступає відрізок стебла, що складається з 2-3 сегментів-члеників. Таким способом рослина сама розмножується в бразильських тропіках. Вітер відриває невелику частину стебла, і вона вкорінюється, потрапивши у вологий грунт. Як материнського куща використовуйте не надто старе рослина. процедура:

  1. Залиште сукулентних держак підсушитися в темному місці на пару днів.
  2. Підготуйте грунт. Змішайте 30% листової або дернової грунту, 30% торфу і по 15% цегляної крихти і річкового піску. Інший варіант субстрату: торф – 50%, поживний грунт – 25%, пісок, вермикуліт, цегляна крихта – в сумі 25%.
  3. Наповніть підготовленої землею невеликий горщик. Дно попередньо викладіть шаром дренажу. Зволожите землю.
  4. Посадіть держак. Накрийте горщик плівкою або прозорою банкою. Ідеальна температура для вкорінення – + 15 … 20 ° C.
  5. Саджанець необхідно щодня поливати і провітрювати. Не допускайте, щоб вода застоювалася в горщику, просто підтримуйте верхній шар землі у вологому стані.

Порада. Разом з компонентами до грунту потрібно наточити трохи товченого вугілля, щоб провести дезінфекцію грунту.

Вже до кінця першого тижня після посадки членик відростить перші корінці. З цього моменту саджанець активно піде в зростання. Надалі рослина потрібно буде регулярно пересаджувати. Вибирайте більш просторі ємності.

декабрист в домашніх умовахживці

Розмноження шлюмбергери насінням

Насіннєвий спосіб застосовується, якщо ви хочете поекспериментувати з забарвленням квітів. У домашніх умовах природного запилення кактус не отримає – це потрібно буде зробити вручну, перехресно. Для цього потрібна хоча б пара рослин. Запилення квітникарі рекомендують проводити на другий день цвітіння: занурте товкач однієї квітки в інший і злегка потріть.

Увага! Не біда, якщо цвітіння ваших рослин відбувається в різний час. Зріжте пильовики і зберігайте їх в паперовому конверті до того, поки не зацвіте двох рослини.

Приблизно через 6-8 міс. після цвітіння на стеблах сформується плід, що зовні нагадує шипшина. Ознака стиглості – м’якість ягідки. Всередині, в м’якоті, і будуть насіння за розміром з макове зерно. Очистіть і помийте їх в розчині марганцівки.

Посів проводите без поглиблення, просто трохи притисніть до зволоженою грунті. Температура для пророщування – +23 ° C і вище. Грунт такий же, як і при інших способах розмноження. Сходи будуть з’являтися в різний час, періодично проводите їх пікіровку. Після 1,5 років життя саджанці розсаджують в окремі ємності і ростять за звичайною схемою догляду. Зацвітуть такі кактуси до 3-й зими.

декабрист в домашніх умовахплід зигокактуса

Пересадка шлюмбергери

Який би спосіб ви не застосовували для розмноження декабриста, першим будинком для нього повинен стати відносно невеликий за розміром і неглибокий горщик. Потім кактус кілька разів доведеться пересадити. Процедуру найкраще проводити в кінці зими, відразу після в’янення останніх квітів. Новий горщик повинен бути ширше, але не глибше, оскільки коренева система рослини розташовується близько до поверхні.

Увага! До 4-6-річного віку шлюмбергеру слід пересаджувати 1 раз в 2 роки. Дорослі зразки – набагато рідше, приблизно через 5 років.

Склад грунту і дренажний шар повинні бути аналогічні початковим. Обережно витягніть рослина з грунту і, не обтрушуючи, помістіть в інший горщик. В процесі пересадки відразу проводите і формування куща. Ножиці для цього застосовувати не потрібно – тільки обскубування руками. Видаліть пару верхніх члеників на кожному стеблі.

Порада. Найпростіше відщипнути сегмент стебла, притиснувши пальцями один і викручуючи другий.

Омолодження підтримає цвітіння на високому рівні і посприяє зміцненню рослини. Відразу після нього зручно проводити живцювання: і час сприятливий, і посадковий матеріал на руках.

Як доглядати за зигокактуси: відео