Гарною рідкісним птахом, що не вміє літати, є страус Ему. Родина екзотичного представника тваринного світу – Австралія, де ці птахи мешкають повсюдно. Орнітологи включають Ему в загін казуарових, до страусів їх можна віднести лише умовно. Яскраві фото, представлені в інтернеті, дозволяють милуватися красою унікальної птиці.
Опис: особливості зовнішнього вигляду
Велике тулуб Ему контрастує з маленькою голівкою, що сидить на довгій гнучкій шиї. Злегка загнутий кінець сплощеного дзьоба виділяється рожевим відтінком. Круглі, трохи опуклі, очі, захищені мигательной мембраною, облямовують пухнасті вії. Зуби у Ему відсутні. Скелет крил практично не розвинений: в них відсутні основні пір’я – кермові, махові. Довжина крил не перевищує 25 см, закінчуються вони наростом, що нагадує кіготь.
Тіло страуса Ему вкрите довгими пір’ям, Здалеку птах асоціюється з копицею сіна на тонких опорах. Пір’я на вигнутій шиї, на голові короткі, місцями кучеряві. Оперення у ему сизо-сірого кольору з коричневим відтінком. Голова відрізняються більш насиченим тоном, в порівнянні з тулубом. На шиї виділяється краватку світлого відтінку. Пухові покриття допомагає регулювати температуру тіла, дозволяє маскуватися в заростях.
Увага! Оперення, розміри самців австралійського пернатого і самок практично однакові. Розрізнити їх можуть лише фермери, спостерігаючи за птахами в шлюбний період.
Маса дорослої особини досягає 50 кг при висоті 175 см. Відмінна риса не літає птаха – сильні ноги, що виділяються розвиненою мускулатурою. Кінцівки ему трьох палие, удар ноги здатний нанести травму людині, великим ссавцям. Відмінні бігуни розвивають швидкість, порівнянну з показниками автомобіля. Чудова зір дозволяє птіцамрассмотреть на бігу об’єкти, розташовані на різних відстанях.
Спосіб життя, відмінності від африканського тезки
Австралійський вид страусів відносять до кочовим птахам, пересуватися вони вважають за краще поодинці. Іноді об’єднуються в невеликі зграї (5-8 примірників) для спільного пошуку їжі. Ему володіє хорошим зором, відмінним слухом, небезпека відчувають на значній відстані. Ведучи кочовий спосіб життя, птиці долають великі відстані в денний час. Побачивши небезпеку, вони сповіщають один одного звуками, що нагадують легку барабанний дріб. Вночі австралійські страуси сплять, присівши на лапи, з витягнутою шиєю. Глибокий сон в тінистих заростях триває близько 7 годин.
За багатьма ознаками австралійська нелітаючий птах відрізняється від звичайного страуса. Зовнішній вигляд, особливості способу життя дозволяють не плутати оригінальних представників фауни планети. Основні відмінності – це:
- вага, величина (страус набагато перевершує Ему);
- оперення (у африканського представника пір’я нещільні, відносно короткі, кучеряві, у ему вони структурні, довгі, схожі на шерсть;
- Ему трипалі, страуси – двопалі;
- для Ему характерна моногамность (1, максимум 2 самки);
- у австралійської птиці яйця темного забарвлення, у африканській – білого.
Харчування, нюанси розмноження, розведення на фермах
Ему воліє рослинну їжу. Іноді ласує комахами, зазівався пташками, дрібними плазунами. Їду найчастіше шукає під ногами, підбираючи різні фрукти, плоди. Особливо австралійським страусів подобаються злакові культури. Зважаючи на відсутність зубів, їм доводиться ковтати невеликі камінчики, які сприяють перетирання їжі прямо всередині організму.
Статевого дозрівання уродженець австралійського континенту досягає у віці близько 2-х років. Періоду розмноження, що починається в грудні, передують шлюбні ігри. Самець привертає самку особливими звуками. Потім вони стоять поруч, розгойдуючи опущеними головами. Місце кладки вибирає самець.
Невелике заглиблення в землі він вистилає сухою травою, листям. Кожна самка викладає яйця в загальну кладку. Загальна кількість досягає 20 штук, кожен екземпляр по 700-900 г. Як і у пінгвінів, яйця в ямці висиджує самець, оберігаючи майбутнє потомство, при цьому сам він виглядає виснаженим, так як не сходить зі свого поста від 13 до 16 годин на добу .
Невибагливість до корму, цінний жир страуса Ему, смачне м’ясо – основні причини фермерського розведення. При змісті в неволі екзотичних птахів їм необхідні такі умови:
- достатня площа вольєра (10-15 м² на дорослого пернатого);
- міцна, товста, зручна підстилка;
- постійна циркуляція повітря (обов’язкова наявність відкриваються кватирок);
- оптимальний температурний режим;
- наявність зручних годівниць, поїлок;
- підтримання чистоти в вольєрах.
Увага! Огородження в загонах повинні досягати 1,8 м. В якості матеріалу використовують дрібнопористий сітку: при цьому Ему не зможе висунути голову і травмувати себе.
Зміст на фермі дозволить збільшити чисельність великих нелітаючих пернатих, що приносять користь людині.