Садівники-аматори все частіше віддають перевагу екзотичним рослинам на своїй ділянці. Одне з таких – тибетська малина (сунична малина), яка полюбилася кожному великою ягодою, компактними кущами і невибагливістю у догляді. Однак якщо ви до сих пір сумніваєтеся в правильності посадки і не знаєте азів вирощування у відкритому грунті – вам сюди! Залишається тільки вивчити сорти, вибрати потрібний – і розвести на ділянці повноцінний малинник.
Опис малини тибетської і особливості вирощування
Що ж собою являє тибетська малина? Її цілком можна вважати напівчагарників, адже зростання досягає 0,7-1,2 м, вона схожа на малину і ожину одночасно, адже «всипана» дрібними колючками, а її зарості представляють складну проблему там, де хочеться порядку.
Смак малини – це насолода, ніжність і суничні нотки при розмірі ягоди в 5 см! Прабатьківщина рослини – Північний Китай, Японія. Але сьогодні тибетська малина зустрічається повсюдно і при цьому радує не тільки формою куща, багатим урожаєм, а й нескінченної користю ягід.
Ягода тибетської малини
Культуру використовують для:
- збору свіжих ягід. Вони – це компоти, наливки, варення і навіть цікаві соуси до м’яса;
- зміцнення грунту на схилах. І яру не страшний струмок або річка;
- оформлення території саду. Рослини прекрасно себе почуває з хвойними, плодовими деревами і багаторічними квітами, утворюючи гармонійний союз.
Увага! Тибетська малина дуже колючий. Слід не тільки правильно вибирати місце для посадки, а й обережно знімати урожай.
Розмноження: кілька способів, або вибираючи найлегший
Для того щоб отримати повноцінний малинник на своїй території, варто купити кущ тибетської малини. Якщо не хочете бігти в магазин або на ринок, досить попросити держак (або самостійно) зайнятися цим питанням, отримавши дозвіл у сусіда.
Варто пам’ятати про 3-х способах розмноження малини. це:
- Живці. З одного відростка можна зробити до 5-7 живців, кожен з яких – 10-15 см. Нарізка живців не вимагає особливих знань, можна скористатися правилами нарізки живців винограду, троянд і тд. Важлива умова при укоріненні – полив і підвищена вологість;
Найпростіше розмножувати тибетську малину діленням куща і живцюванням
- Розподіл куща. Восени, обрізавши гілки куща, які завершили плодоношення, можна розділити його і розсадити. Для цього достатньо лопатою або секатором перерубати кореневище з декількома нирками, висадити на нове місце. Ще один варіант – відокремити молоді рослини навесні, разом з частинами кореневища;
- Насіння можна самостійно зібрати з ягід, розмочивши їх у воді, а воду процідити крізь сито. Отримане насіння потрібно висіяти в мокрий пісок. Зазвичай сходи з’являються на 30-35 день після посіву. Далі – загартовувати, доращивать і висаджувати у відкритий грунт.
Місце під малину, або що потрібно враховувати при посадці
Зарості малини, що радують рясним врожаєм, мрія кожного городника. Ще б пак, адже смачні і ароматні ягоди – це десятки страв, які улюбленими кожним членом сім’ї!
Але для того щоб урожай ягід був великим, варто правильно вибрати територію для посадки ягоди. Взяти до уваги потрібно:
- рівень залягання ґрунтових вод. Застій вологи шкідливий для культури, тому її можна висаджувати на схилах або підняти грядку малиннику на 15 см;
- грунт. Суглинні грунти або ті, які мають лужну реакцію, відмінний варіант. При цьому «сусіди» можуть бути різними;
- освітлення. Тибетська малина – рослина, яке себе відмінно відчуває як під відкритими сонячними променями, так і в півтіні.
Для чагарнику підійде і сонячне місце і півтінь
Зазвичай напівчагарник висаджують рядами. Такий варіант дозволить акуратно збирати урожай і просто доглядати за кущами. Відстань між рослинами в ряду – 45-50 см, між рядами – 50-70 см. Після 2-х рядів рекомендується робити прохід, потім – нові 2 ряди.
Увага! За 1-2 роки тибетська малина може розростися до 1,8-2 м в діаметрі. Тому варто вибирати місце для посадки з урахуванням того, що кущ займе простір навколо.
Повноцінний догляд за малиною: основні моменти
Бажаючи спочатку отримати здорові рослини, пізніше – багатий урожай, варто досконально вивчити ази догляду. Складних правил немає, проте поставитися до важливих моментів варто уважно. І тоді за допомогою мінімального догляду ви отримаєте відмінний урожай і красивий малинник на своїй ділянці!
Ази догляду: ТОП-5
Отже, вирощування малини – це не тільки підгодівля (добриво) в момент набору зеленої маси, цвітіння і плодоношення, а й своєчасний полив і не тільки. Бажаючи виростити хороший урожай, не потрібно забувати про:
- Вечірньому поливі кожен день, коли температура повітря піднімається вище 28 ° C. При вологому літо полив потрібно скоротити.
- Мульчировании для того, щоб рослина отримала максимум вологи. Торф, солома, компост, перегній – відмінний варіант, який, в той же момент, виступить і добривом.
- Прополюванні. Агресивні бур’яни страшні для малини, інші – ні.
- Проріджуванні кущів. Гілки без плодів повинні віддалятися з куща протягом усього сезону.
- Зрізку малини пізньої осені. Досить залишити пеньки в 3-5 см.
Восени необхідно проводити обрізку тибетської малини
Нехитрі правила допоможуть виростити справжній малинник і щороку радувати родину смачною, ароматної ягодою. І ніяких особливих турбот.
Увага! На зиму кущі потрібно вкривати ялиновим гіллям, можна накрити плівкою і присипати землею. Тибетська малина – рослина морозостійка, але укриття на зиму буде сприяти гарному врожаю на наступний рік.
Добрива і захист від хвороб: на шляху до здорового рослині
Хвороби і шкідники точно так же вражають тибетську, як і малину звичайну. Допоможуть в боротьбі з ними профілактичні заходи – своєчасне проріджування, прополка і підгодівля органічними добривами.
Якщо це не допомогло, і на малину «напала» побеговая тля, довгоносик або малиновий жук, варто використовувати ті ж препарати, що і для звичайної малини. Відмінне рішення – змішати 2-3 препарату.
Таким же чином можна боротися і з іржею, хлорозом, курчавістю та іншими хворобами. Взяти для цього можна препарат, що містить мідь, також препарат Ридоміл, Строби або Квадріс, а ось боротися зі шкідниками допоможе Карбофос, ДДТ або йому подібні.
Тибетську малину потрібно підгодувати кілька разів за сезон
Удобрювати ягоду можна як в міжсезоння, вносячи добрива в грунт, так і під час сезону. Хороший результат показує сульфат амонію, нітрофоска, а також органічні добрива. Підтримуючи рослини і вносячи в грунт необхідні макро-, мікроелементи, ви дозволите кущах бути здоровим, отже, радувати багатим урожаєм.
Малина в ландшафті: поєднання з іншими рослинами
Прикрасити ділянку, використовуючи як декоративну рослину тибетську малину – легко і просто. Вона швидко розростається і створює непроникну «стіну». Тому її можна використовувати в якості живої огорожі на периферії ділянки або виділити територію біля хвойніков, наприклад.
Однак облагороджуючи ділянку за допомогою цієї культури, варто пам’ятати про її колючках і швидких темпах зростання. Для оформлення клумб і рабаток її потрібно висаджувати там, де ніхто з домочадців не поранити про кущ. І тоді тибетська малина буде радувати і ягодами, і чарівним зовнішнім виглядом, перетворюючи ділянку в справжній райський куточок!