Тропічні ахіменеси: догляд і особливості вирощування в домашніх умовах

ахіменеси догляд і вирощування в домашніх умовахМабуть, жодна рослина не має таку багату гаму кольорів і відтінків пелюсток як ахіменеси! На фото представлені лише деякі сорти. Квітами усипані всі пагони. Для рясного і повноцінного цвітіння потрібен особливий догляд. Тропічна красуня розмножується насінням, живцями і різом. Вирощування ахіменес можливо в домашніх умовах.

Родина ахіменеса, морфологічні особливості

Вперше на цю квітку звернув увагу Патрік Бранун. Вражений його красою і пишним цвітінням, він привіз його в Європу з Ямайки в XVIII в. Родина ахіменеса Південна Америка, де рослина цвіте круглий рік.

Невисока рослина з зубчастими опушеними листям, рясно квітуче більшу частину року, відразу заслужило любов і популярність. Яскраві, різнокольорові квіти-трубочки рясно цвітуть все літо.

Селекціонери вивели сорти різноманітних кольорів і відтінків:

  • білі;
  • рожеві;
  • червоні;
  • жовті;

ахіменеси догляд і вирощування в домашніх умовахквітки ахіменеса

  • помаранчеві;
  • фіолетові;
  • бузкові;
  • блакитні.

Квітки ахіменеса бувають прості і махрові, плямисті, смугасті, з дрібними і великими квітками. Ахіменеси розрізняють по виду стебла: прямостоячі і ампельні. Балкон, лоджію, терасу прикрасять ахіменеси ампельних сортів, які можна висаджувати в кашпо. Рослини з прямостоячим стеблом добре виглядають у високих вазонах. Тим, хто вирішив частину своєї турботи, і любові присвятити цьому незвичайному квітці, потрібно знати правила розмноження і особливості догляду.

У ахіменеса виражений період спокою, коли наземна частина рослини повністю відмирає. Деякі вважають це недоліком, а для інших така особливість спрощує зберігання. У холодну пору року балкони і лоджії порожніють, і не завжди можна розмістити всі горщики з квітами в кімнаті. Різоми ахіменеса можна зберігати компактно в пакетиках, а навесні знову висаджувати.

Особливості розмноження насінням

Тропічна красуня розмножується насінням, живцями і різом (видозмінені корені, що нагадують шишечки).

Насіннєве розмноження більш клопітно, можна не отримати суцвіття потрібної колірної гами, так як властивості гібридів при розмноженні насінням не зберігаються. Насіння можна збирати у великій кількості, рясне цвітіння забезпечує таку можливість. Насіння підсушують і залишають на зберігання до весни. Посів роблять так:

  • Насіння поміщають в грунт, що складається з піску і перегною в співвідношенні 1: 1 на вологий грунт, злегка вдавлюють.

Увага! Покривати шаром грунту насіння не треба, так як це сповільнить сходи.

  • Горщик закривають плівкою або склом, створюючи парниковий ефект. Не забувайте провітрювати 1-2 рази на день.
  • Слідкуйте за вологістю ґрунту, він не повинен пересихати.

ахіменеси догляд і вирощування в домашніх умовахмолодий ахименес

  • Температура повинна бути постійною + 22-25 ° С.
  • І обов’язково яскраве освітлення.

Через 2-3 тижні (якщо дотримані всі правила) насіння проростуть. Потім сходи пересаджують. Милуватися цвітінням ахіменеса зможете через два роки.

Розмноження кореневищем і живцями

Спосіб живцювання найбільш простий, але і тут є «підводні камені». Живці можуть загнивати. Умови для пророщування живця.

  • Живці зрізають ножем.
  • На кілька хвилин поміщають в антибактеріальний розчин.
  • Потім в воду для пророщування.
  • Після появи коренів, держак садять в грунт.

Порада. Для кращого вкорінення забезпечте парниковий ефект, це зменшить випаровування вологи листям.

  • Найбільш сприятлива температура + 20-22 ° С.
  • Постійне сонячне освітлення, але не палюче сонце.
  • Достатнє зволоження, пересихання грунту може погубити держак.
  • Для кращого росту коренів можна поливати розчином стимулятора.
  • Поява квітконосів через 2-3 місяці.

ахіменеси догляд і вирощування в домашніх умовахРослину можна розмножити живцями

Найбільш швидкий і поширений спосіб розмноження різом. До того ж найбільш ефективний. Підготувати різоми можна восени, коли рослина впало в «сонне» стан. Різоми відокремлюють від грунту і поміщають в пісок або пакети до весни. Загнили і хворі частини кореневища прибирають, зберігають тільки здоровий матеріал.

Навесні різоми поділяють, висаджують в окремі горщики. Температуру підвищують до + 20-25 ° С. Грунт повинен бути постійно зволоженим. Коли ризому дасть паросток, горщик переносять на світло. Перші квіточки повинні з’явитися через 4 місяці.

Увага! Ахіменеси люблять світло, але не переносять палючих сонячних променів. Намагайтеся затінювати рослину в будь-якому віці.

Правила догляду

Ахименес потребує сонячному світлі, в той же час прямі сонячні промені не любить. Розміщувати вазони з ахіменес краще в злегка затінених місцях. Потребує зволоження, але перезволоження призводить до загнивання кореневої системи. Щоб не «залити» кореневу систему, забезпечте хороший дренаж (1/3 горщика заповніть галькою). Для поливу необхідно використовувати відстояну, підігріту воду. «Холодний душ» призводить до появи бурих плям на листі.

Увага! Під час поливу волога не повинна потрапляти на рослину, інакше воно покриється плямами.

Для повноцінного росту і цвітіння необхідна висока вологість повітря близько 70%. Забезпечити комфортні умови можна обприскуючи повітря навколо квітки, поставивши вазон в піддон з вологим матеріалом (сфагнум, галька і т.д.).

ахіменеси догляд і вирощування в домашніх умовахОберігайте рослина від прямих сонячних променів

Для рясного цвітіння необхідно прищипувати пагони і видаляти бутони, які закінчили цвітіння (якщо ви не будете збирати насіння). Температура змісту повинна бути постійною від +20 до + 25 ° С. Зниження температури може послужити сигналом підготовки до зими, рослина може почати сохнути, знизиться рясність цвітіння.

Шкідники і методи боротьби з ними

Як і будь-яка рослина, ахіменеси мають свої хвороби і шкідників, які негативно впливають на ріст і розвиток. До хвороб, що вражає ці прекрасні квіти відносяться:

  • трипси;
  • тля;
  • павутинний кліщ;
  • черв’як борошнистий.

Обприскування ахименес не любить, тому боротися з шкідниками доведеться інакше. Якщо на квітці з’явилася тля, листя і пагони протирають ватним диском, змоченим в розчині інсектициду. Краще відразу подбати про профілактику зараження попелиць. Для цього поруч поставити горщик з чорнобривцями, цибулею або часником. Трипси також не люблять «аромат» цих рослин. Але якщо все-таки вони завелися, доведеться набратися терпіння. Личинок прибирають пилососом. Для позбавлення від дорослих комах вивішують стрічку для мух.

ахіменеси догляд і вирощування в домашніх умовахРегулярно оглядайте рослина на предмет появи шкідників

Якщо на квітці завівся павутинний кліщ необхідно опромінення ультрафіолетом (кварцування). Для профілактики використовують всі ті ж цибуля, часник, чорнобривці. Можна приготувати відвар з кореня хрону, цикламена, кульбаби, блекоти чорної. Відваром необхідно обприскати місце, де варто квітка, піддон, горщик. Хімічними препаратами можна тільки протирати рослину.

Позбутися від борошнистого хробака допоможе спиртовий розчин, яким необхідно протерти листя і стебла. Для профілактики появи шкідника, поруч з вазоном поміщають відвар з часнику, цибулі або хвоща.

Ахименес – прекрасна квітка. Ви відчуєте величезне почуття захоплення і задоволення від споглядання ніжних і яскравих кольорів, вирощених вами, якщо будите балувати його турботою і любов’ю.

Секрети вирощування ахіменес: відео