Декоративна культура лаконос або фітолаккі примітна своїми незвичайними плодами. Грона-свічки різних сортів виглядають красиво і апетитно, хоча і не їстівні. А ось корінь рослини дуже корисний. В умовах відкритого грунту фітолаккі невимоглива до умов вирощування. Однак вона має ряд особливостей посадки і догляду, які забезпечать полномерное розкриття всіх декоративних властивостей культури.
Опис: сорти та різновиди лаконоса
Трав’янистий багаторічник фітолаккі важко сплутати з іншими рослинами. Шириною листа і довгими стрілами лаконос нагадує кукурудзу, рожевими квітковими гронами – каштанові суцвіття. Також рослину називають жирною травою, іудейським плющем або кермесовий ягодою. На зиму надземна частина лаконоса відмирає. Характеристики рослини:
- Пагони міцні і високі, до 2 м. Покриті корою. Через них рослина виглядає чагарником. Крона густа, але акуратна.
- Листя широкі, довжиною до 30 см. Форма – овал, може мати загострення на кінці. Забарвлення – відтінки зеленого. Восени у більшості сортів листя отримує пурпурні відтінки. Якщо шкіра, вона неприємно пахне.
- Кореневище масивне з глибоким заляганням.
Плоди лаконоса
- Цвітіння відбувається в липні-серпні. Суцвіття стоячі, складаються із зібраних в початок квіточок. Довжина – до 25 см.
- Розташування плодів повторює форму суцвіть. Самі ягоди можуть бути округлими або складатися з сегментів.
Увага! Плоди лаконоса отруйні. У той же час квіти рослини – чудовий медонос. А кореневище деяких сортів використовується в якості інгредієнта для ранозаживляющих, бактерицидних і виводять токсини засобів.
Всього існують близько 25 видів лаконоса. Найбільш затребуваних для декоративного вирощування три. Вибрати відповідний сорт можна по фото або опису:
- Американський або десятітичінковий. Підвушковидними кущик близько 2-2,5 м у висоту зі світло-зеленої овальної листям. Квітки салатного відтінку покривають рівні прямостоячі свічки суцвіття. Ягоди чорничного кольору дозрівають до вересня.
американський лаконос
- Ягідний або виноградний. Має темні загострені листя і сегментовані супліддя, схожі на шовковичні або ожинові. Його корінь теж отруйний.
- Булавоносний або многотичінковий. Величезні листя, до 30 см, і пагони до 1 м. Квіти – блідо-рожеві, супліддя майже чорні.
Лаконос: посадка рослини
Для фитолакки важлива родючість ґрунту. Без необхідного набору поживних речовин при вирощуванні її листя будуть дрібними, а сам кущик – невисоким. Кращий тип ґрунту для посадки рослини – суглинний. Також небажана висока кислотність. Це мінімальний набір для нормального розмноження культури.
Велика кількість світла не принципово для лаконоса. Але на добре освітленому ділянці рослина почне раніше плодоносити, та й плодів буде трохи більше. Оптимальна для посадки півтінь. Також краще захистити фітолаккі від холодних протягів. Це особливо важливо на першому етапі розвитку молодого рослини.
Саджанці лаконоса висаджують навесні (після закінчення холодів) в широкі і глибокі ями з добривом. Інтервал між кущами має становити не менше 2 м. Така ж відстань потрібно дотримати до інших культур, оскільки фітолаккі схильна пригнічувати сусідів. Постарайтеся не пошкодити кореневу систему.
Для лаконоса важлива поживність грунту
Якщо готової розсади у вас немає, спробуйте восени зібрати плоди. Посадку проводите відразу у відкритий грунт:
- виконайте борозенку глибиною в 2-2,5 см;
- розкидайте насіння, присипте землею;
- зробіть полив великою порцією води;
- укрийте сухим листям.
Увага! Навесні також можна висадити насіння. Попередньо стратифікують їх будь-яким способом протягом трьох тижнів. Потім на пару діб покладіть насіння у вологу серветку.
При правильному догляді фітолаккі добре пристосовується і досить швидко дає сходи. Найбільш міцні з них до весни будуть готові для вкорінення на постійному місці у відкритому грунті. Пересаджувати рослини із земляною грудкою. При ранніх термінах посадки рослина зацвіте цього літа і утворює плоди.
Догляд за Лаконос
Фітолаккі колись завезли в Європу як бур’ян. Характер рослини дозволяє йому швидко освоюватися в відкритому грунті, здійснювати самостійне розмноження і розростатися без догляду. Але щоб одержати не дикий, а гарний садовий зразок для ландшафтної композиції, в перший час після посадки краще не позбавляти лаконос уваги.
Мінімальний догляд у поєднанні зі сприятливими умовами на ділянці:
- Регулярний рясний полив під корінь. Засуху рослина не любить. Особливо американський сорт.
- Повна обрізка надземної зелені в кінці осені.
- Мульчування в регіонах з сильними зимовими морозами. Використовуйте сухе листя, торф і подібне укриття товщиною не менше 10 см. Такий догляд допоможе зберегти нирки відновлення на коренях.
На зиму рослина потрібно вкрити
- Добре впливає на швидкість розвитку рослини періодична прополка. Краще – через день після поливу.
Порада. Якщо сорт рослини високий, до місця буде установка опор.
Добриво і підгодівля лаконоса
Набір мінеральних речовин фітолаккі потрібен на першому етапі вкорінення рослини у відкритому грунті. А добриво рідким коров’яком протягом літа допоможе вам отримати максимальний декоративний ефект від рослини.
У перший сезон багатолітника вносите його пару раз на місяць. Без підгодівлі кущик буде повільно рости, випускати дрібні листя і слабо цвісти. Чим старше лаконос, тим більше розростається його корінь і тим менше потрібно догляду та добрива.
Фітолаккі: розмноження рослини
Варіантів розмноження лаконоса два: насіннєвий і розподіл куща. Насіння можна купити в спеціалізованій торговій точці або отримати самостійно. У першому випадку довіряйте перевіреним виробникам. Перевіряйте цілісність пачки і дату заготівлі.
Увага! Рослина відмінно розмножується і самосівом. Причому птиці можуть рознести насіння на досить далекі відстані.
Для вегетативного розмноження підходить тільки молодий екземпляр, віком до 5 років. Більш дорослі рослини ви просто не розділіть – занадто важкий, глибокий і масивний у них корінь. Навесні викопайте кущик, і акуратно розділіть кореневище на частини. Розсадите з урахуванням яку потрібно подолати.
Хвороби і шкідники лаконоса
Бактерицидні властивості фитолакки наділили її стійкістю до всіх шкідників або вірусів. Чи не атакують рослина і грибкові інфекції. Більш того, лаконос активно допомагає боротися з напастями сусіднім культурам. Наприклад, він захищає плодові дерева від плодожерок, пильщиків та інших шкідників.
насіння лаконоса
Фітолаккі: поєднання з іншими рослинами
Лаконос відрізняється універсальним застосуванням і широким колом поєднання в ландшафтних композиціях. На фото і в живу рослину буде добре виглядати в якості:
- фону для зелених куточків;
- пейзажних садових посадок;
- рослини для зрізання (суцвіття довго зберігаються);
- для квітника в якості високого акценту;
- для маскування і обладнання зон відпочинку;
- одиночних чагарників на тлі газонної трави.
Лаконос – витривала рослина. Але повністю розкриє декоративні властивості тільки при коректному вирощуванні та догляді. Найбільш вдало виглядає трав’яниста рослина восени, коли на ньому червоніють листя, формуються незвичайні плоди і темніє кора.